Dallas z Luko Dončićem po enajstih letih čez prvo oviro

V šesti tekmi prvega kola končnice lige NBA so Teksašani premagali Utah z 98:96 in se po enajstih letih uvrstili v drugo kolo, kjer jih čaka Phoenix.
Fotografija: Luka Dončić (desno) je kljub težavam v končnici šeste tekme v Salt Lake Cityju le popeljal Dallas do zmage in polfinalnega dvoboja lige NBA proti Phoenixu. FOTO: Rob Gray/Usa Today Sports

Enajst let so košarkarji Dallasa čakali na napredovanje v 2. kolo končnice lige NBA, v šesti tekmi 1. kola pa se jim je pod taktirko slovenskega zvezdnika Luke Dončića le posrečilo izločiti prvega tekmeca. V šesti tekmi dvoboja četrtega (Dallasa) in petega moštva prvega dela tekmovanja v Salt Lake Cityju so v dramatičnem zaključku prišli do četrte zmage in skupne s 4:2. Dallas je bil pri zmagi z 98:96 tudi srečnejši, saj je hrvaški ostrostrelec pri Utahu Bojan Bogdanović (19 točk) po lepi akciji iz avta 4,3 sekunde pred koncem in podaji Donovana Mitchella povsem neoviran zgrešil zadnji met za tri točke.

»Zelo smo trpeli, saj smo bili slabi v prvem polčasu. Veliko smo se naučili iz dveh porazov proti LA Clippers v zadnjih dveh končnicah,« je povedal vidno utrujen Dončić.

Ljubljančan ni najbolje izpeljal zadnjih sekund dvoboja, zgrešil je tri mete, od tega dva za tri točke, a je bil ob prvemu junaku Jalenu Brunsonu, ki je dosegel zadnje štiri točke, vključno s trojko za vodstvo s 97:94 in točko s prostih metov za končni izid, vseeno prvi mož teksaške zasedbe. Oba sta dosegla po 24 točk, Dončić (met 8:21,za tri 4:10) je v 42 minutah dodal še devet skokov in osem podaj. Pri gostiteljih je bil najboljši strelec Mitchell s 23 točkami.

»Čestitke fantom, zaslužili so si to zmago,« je po tekmi dejal trener Jason Kidd in dodal: »Zaupali so načrtu, zaupali so v strokovno vodstvo in opravili so svoje. Nismo zvezdniška zasedba ... Luka je tisti, ki dobi največ pozornosti in upam, da se je s tem znebil pritiska glede napredovanja.«

Dallas je bil izjemno neučinkovit v prvem polčasu, ki ga je izgubil z 41:53, a se je v tretji četrtini prebudil in z izidom 36:19 v zadnjo četrtino vstopil s prednostjo petih točk – 77:72.

V polfinalu zahodne konference bo Dallasov tekmec lanski finalist in najboljši prvega dela tekmovanja Phoenix, ki je s 4:2 izločil Memphis. Prva tekma bo 3. maja v Phoenixu.

Izidi

Utah (5) : Dallas (4) 96:98 – 2:4

Mitchell 23 (9:17 iz igre, 2:7 za tri), 9 podaj in 8 skokov, Bogdanović 19 (3:6 za tri), Clarkson 15, Conley 11 in 8 podaj, Gobert 10 in 12 skokov, O'Neale 8, House 5, Hernangomez 3, Paschall 2; Dončić 24 (8:21 iz igre, 4:10 za tri, prosti meti 4:4), 9 skokov, 8 podaj v 42 minutah), Brunson 24 (9:17 iz igre, 2:4 za tri), Dinwiddie 19 (4:7 za tri), Finney Smith 18 (4:9 za tri) in 10 skokov, Kleber 7, Bullock 6.

New Orleans (8) – Phoenix (1) 109:115 – 2:4

Toronto (5) : Philadelphia (4) 97:132 – 2:4