Iz prazničnega Beograda praznih rok

Košarka: Petrol Olimpija končala 14. kolo lige ABA s porazom proti Crveni zvezdi.

02. januar 2018 23.03
Eduardo Brozovič
Ljubljana – Po slovesu od imenitnega leta 2017 se za slovenske košarkarje nadaljuje črno-beli svet. Na mednarodni sceni nizajo podvige, zlasti Luka Dončić, ki si je prislužil priznanji za MVP 15. kola evrolige in najboljšega igralca decembra v španskem DP, kar pri 18 letih in 10 mesecih starosti ni uspelo še nikomur. Raven klubov pa je veliko nižja.

Slovenci množično silvestrujejo v Beogradu, včeraj pa je praznično vzdušje pričakalo tudi Petrol Olimpijo, saj si je zadnji dvoboj 14. kola lige ABA v dvorani Pionir ogledalo 6100 ljubiteljev košarke. Opogumljali so jih niz osmih zmag Crvene zvezde v regionalnem prvenstvu ter uspehi nad Realom, Anadolujem Efesom, Valencio in AX Milanom v zadnjih šestih kolih evrolige, a se je morala pošteno potruditi proti Ljubljančanom, ki so v drugi polovici decembra zašli v rezultatsko krizo. Po zaporednih porazih proti Banvitu, Krki, Ciboni, Heliosu in Iliriji pa so se očitno želeli predstaviti v čim lepši luči v košarkarski metropoli regije in domala do zadnjega so ogrožali uspeh gostiteljev. V prvih treh četrtinah so se z domačo zasedbo nenehno menjavali v vodstvu, zadnjič imeli prednost v 29. minuti (54:53) ter še minuto in 40 sekund pred koncem tekme zaostajali le s 73:76.

Petrol Olimpija je slednjič prevladovala pri metih za dve točki (kar s 60:35 %), a zadela kar 8 trojk manj (5:13) kot Crvena zvezda in kljub dobljenemu skoku (34:31) imela na voljo 8 prostih metov manj, plačala pa je tudi ceno za 7 izgubljenih žog več (18:11) od gostiteljev. Toda njen trener Gašper Okorn ni bil razočaran: »Menim, da so naši košarkarji storili skoraj vse, kar smo se dogovorili. Nekatere podrobnosti bi resda lahko izvedli bolje in v finišu tretje četrtine smo izgubili ritem. V zadnjem delu tekme je težko nadomestiti primanjkljaj proti Crveni zvezdi.«

Drevi bodo sezono nadaljevali košarkarji v 2. ligi ABA. V 12. kolu bo vodilna Sixt Primorska ob 18. uri gostila beograjski Dynamic, ki je že prvi dan novega leta doživel velike spremembe. Miroslav Nikolić, donedavno trener Partizana, je namreč po prihodu odslovil štiri košarkarje, med drugimi stara znanca slovenskih igrišč Aleksandra Ćapina in Ratka Vardo (oditi sta morala še Dekariean Eldridge in Aurimas Majauskas), nadomestili pa ju bodo Andreja Stevanović (doslej Partizan), Petar Rakićević (FMP) in Desmond Washington (Igokea). Tretjeuvrščena Krka bo ob 18. uri začela dvoboj z Lovčenom v Cetinju, Rogaška, ki zaseda 6. mesto, pa bo ob 18. uri pričakala v domači dvorani Teodo iz Tivta.

Izidi 14. kola lige ABA
– Crvena zvezda : Petrol Olimpija 80:76 (62:56, 40:37, 16:18 – Dangubić 13, Davidovac 6, Lazić 2, Antić 2, Feldeine 13, Janković 3, Rochestie 16, Lessort 7, Ennis 5, Jovanović 1, Bjelica 12; Radulović 4, Oliver 8, Špan 15, Badžim 9, Morgan 15, Lorbek 12, Battle 8, Hrovat 5), Cibona : Budućnost 87:93, FMP : Partizan 83:71, Igokea : Cedevita 61:69, Mornar : Mega Bemax 87:83, Zadar : MZT 105:80; vrstni red: Crvena zvezda in Budućnost po 12:2, Crvena zvezda 11:2, Cedevita 11:3, FMP, Zadar in Mornar po 7:7, Partizan in Cibona po 6:8, Igokea in Petrol Olimpija po 5:9, Mega Bemax 4:10, MZT 2:12.