Mar Slovenci postajajo mojstri končnic?

Cedevita Olimpija in Krka sta prekosili hrvaška tekmeca v zadnji minuti dvobojev v 13. kolu lige ABA, poraz Kopra Primorske.

29. december 2019 22.49
Matic Rebec je proti Cedeviti Olimpiji dosegel štiri točke, kar je njegov najboljši izkupiček v zadnjih osmih kolih. FOTO: ABA
Slovenski udeleženci lige ABA so uspešno končali koledarsko leto 2019. Košarkarji Cedevite Olimpije so se še enkrat namučili s Cibono, a jo ugnali s prostimi meti kapetana moštva Jake Blažiča, ki je teden dni poprej odločil dvoboj z Mego Bemaxom. Zahtevno delo je imela tudi Krka, a je še drugič prekosila Zadar, ki je v prejšnjih dveh kolih presenetil Crveno zvezdo in Budućnost, ter se oddaljila od dna lestvice. Koper Primorska je pričakovano klonila proti vodilnemu Partizanu.

Po 13 kolih regionalnega prvenstva so Ljubljančani zbrali že štiri zmage več kot Petrol Olimpija v celotni prejšnji sezoni, Novomeščani pa se vse bolj približujejo lanski končni beri 7:15. Pomembno je tudi, da slovenska moštva kažejo dovolj psihične trdoživosti v zadnjih minutah tekem. Res pa je tudi, da bi se lahko nekajkrat ognila dramatičnim končnicam.

V Zagrebu presodile izkušnje

Tipičen primer vzponov in padcev je bil nedeljski obračun točno opoldne v dvorani Dražena Petrovića. Cedevita Olimpija je odločno začela in si priigrala prednost 31:17, po kateri je prepustila pobudo gostiteljem in zašla v težave. Cibona je z nizom 27:10 prevzela vodstvo (44:41), ki je v 32. minuti znašalo že 69:61, saj ljubljanska obramba nikakor ni mogla ustaviti razpoloženega branilca Shana Gibsona (za dve 3:5, za tri 4:6).

Pri prednosti 82:79 pa je zagrebška zasedba trčila v betonski zid, saj v zadnji minuti in 19 sekundah ni zmogla niti ene točke. Mikael Hopkins je dvema prostima metoma znižal zaostanek, Blažič pa 6,3 sekunde pred koncem izkoristil vse tri poskuse po Gibsonovi osebni napaki. V preostalih sekundah je Filip Bundović kar dvakrat poskusil za tri točke in obakrat zgrešil, zmaga pa je pripadla Ljubljančanov, ki so manj natančno metali iz igre (42:48 %), izgubili skok s 30:35, zbrali manj asistenc (17:24) in več izgubljenih žog (11:8). Zadeli pa so štiri trojke več in si prislužil kar 14 prostih več kot tekmeci.

»Pred takšnimi dvoboji vsi pričakujejo, da nas čaka lahko delo, toda vedno je težko igrati z moštvi, ki nimajo ničesar izgubiti. Toda zaradi položaja na lestvici so bili pod pritiskom tudi košarkarji Cibone. Ko nam ni uspelo prelomiti tekme na želeni način, smo se znova znašli v položaju, v katerem so presodile naša kakovost in izkušnje,« je po tekmi ocenil Olimpijin trener Slaven Rimac.

V opustošenem Kopru iščejo okrepitve

Slabo je kazalo tudi Krki, saj je po vodstvu s 45:42 prepustila pobudo Zadru. Dalmatinci so v 36. minuti prišli do prednosti 71:64 in nasmihala se jim je zmaga, od katere pa so bili še vedno daleč. To so dokazali Novomeščani, ki so zaigrali odločno v obrambi in do konca tekme prejeli le tri točke, v napadu pa so potegnili Luka Lapornik (za dve 3:3, za tri 3:5, proti meti 2:2), Ivan Ramljak in Marko Jošilo. Po Ramljakovi drugi trojki za 74:72 Zadar ni več zmogel zasuka kljub 14 napadalnim skokom, preskromen je bil predvsem pri poskusih za tri točke (3:22), medtem ko je Krka metala 10:28.

Po dolgem nizu odhodov (Marka Jagodića Kuridže, Lancea Harrisa, Marjan Čakaruna, Stephena Holta, trenerja Jurice Golemca in Žana Marka Šiška, ki je prestopil k Bayernu iz Münchna in bo edini Slovenec v evroligi) je Koper Primorska našla tudi okrepitev. Na položaju krilnega centra bo zanjo igral Srb Marko Luković, ki je v sezoni 2016/17 branil Krkine barve in je tako kot Šiško varovanec agenta Miška Ražnjatovića.

Cibona : Cedevita Olimpija 82:84 (62:60, 38:39, 17:26)

Dvorana Dražena Petrovića, gledalcev 2100, sodniki Javor, Špendl (oba Slo) in Terlević (Hrv).
Cibona: Bilinovac 9 (1:2), Rebec 4 (0:2), Katić 6, Bundović 9 (5:6), Vucić 7 (1:4), Novačić 12 (2:2), Rozić 3 (1:2), Ljubičić 6, Gibson 20 (2:2), M. Ramljak 6.
Cedevita Olimpija: Krušlin 7, Boatright 17 (3:5), Hopkins 13 (9:12), Murić 6, Miller-McIntyre 9 (5:8), Blažič 14 (4:5), Simonović 6 (1:1), Zirbes 12 (2:3).

Krka : Zadar 76:74 (57:60, 37:35, 18:18)

Dvorana Leona Štuklja, gledalcev 1300, sodniki Koljenšić (ČG), Nedović (Slo) in Stefanović (Srb).
Krka: Cosey 17 (5:7), Jones 6 (0:2), Pašalić 6, Balažič 8 (1:2), Jošilo 8 (2:4), Lapornik 17 (2:3), I. Ramljak 14 (2:2).
Zadar: Allen 21 (7:8), Ivanov 10 (3:6), Ahmed 1 (1:2), Vuković 12 (2:2), Mavra 5 (0:2), Fundić 6, Keller 12 (0:5), Gilbert 7 (0:1).

Partizan : Koper Primorska 81:62 (63:46, 39:30, 19:16)

Štark arena, gledalcev 5010, sodniki Hordov, Peić (oba Hrv) in Mrdak (Srb).
Partizan: Walden 8 (2:2), Zagorac 9, Paige 5, Gordić 9 (4:4), Jaramaz 6 (3:4), Veličković 9, Birčević 2, Redding 5 (3:4), Janković 4 (2:2), Thomas 15 (6:8), Trifunović 5, Mosley 4.
Koper Primorska: Barič 15 (9:10), Kosi 3, Lazić 4, Marinković 15 (3:6), Hodžić 6, Dimec 4 (2:2), Vončina 15.

Vrstni red: Partizan in Cedevita Olimpija po 10:3, Budućnost 9:3, FMP 8:4, Koper Primorska 8:5, Crvena zvezda 7:5, Mornar 7:6, Krka 5:8, Cibona 4:9, Igokea in Zadar po 3:10, Mega Bemax 2:10.