Rdeče-beli so bili zreli za prvi poraz

Union Olimpija vodila večji del tekme, poleg trojk pa bi potrebovala še nekaj »globine«.

05. januar 2015 01.08
Eduardo Brozovič, šport

Ljubljana – Črni niz se nadaljuje tudi v letu 2015 in vodilni slovenski moštvi sta tretjič zapored doživeli dvojni poraz v ligi ABA. Crvena zvezda je ostala nepremagana tudi v Stožicah, čeprav je bila zrela za prvi neuspeh, Malcolm Armstead pa v Valjevu ni izkoristil priložnosti, da bi Krki prinesel podaljšek. Morda celo drugo zmago v zadnjih desetih kolih.

Union Olimpija je pred sredinim začetkom drugega dela evropskega pokala, v katerem bo gostila Bamberg, izgubila četrto zaporedno regionalno tekmo, čeprav je dobro metala za tri točke (12:26) in vodila večji del dvoboja, največ s 27:19 in 59:52. Poraz je na koncu odločno previsok kljub 22 zapravljenim žogam, ob katerih je imela panika še večjo vlogo kot agresivna obramba Crvene zvezde. Po izenačenju na 80:80 s petimi točkami Marka Marinovića pa so še enkrat prišle do izraza pomanjkljive sposobnosti domačih košarkarjev za uspešno igro v tesnih končnicah. Rdeče-beli so dobili zadnji dve minuti z rezultatom 11:1, zadnje žeblje v krsto stožiškega moštva pa je s trojko v zadnji sekundi zabil Jaka Blažič.

»Ničesar ne zamerim našim fantom, saj so odigrali 38 minut, kakor v tem trenutku zmorejo. Prikazali so maksimalno zavzetost, dobro zapirali prostor in se postavljali v obrambi proti izkušenim gostom. Ključne pa so bile izgubljene žoge, ki niso bile običajne napake, ampak podaje v roke tekmecem, ki so v nasprotnih napadih dosegli ogromno lahkih košev,« je ocenil Olimpijin trener Aleš Pipan.

Težave so se začele, ko so rdeče-beli po uvodni kanonadi trojk Klemna Prepeliča (na koncu za tri 6:11) izrinili akcije domačih branilcev skoraj do polovice igrišča, ob slabem dnevu nezbranega Alena Omića (met 2:5 in 5 izgubljenih žog) pa so se stopnjevale zaradi pomanjkanja organizirane globinske igre. Toda po dolgem času se je prebudil Hristo Nikolov, Paolo Marinelli se je pogumno postavil po robu agresiji Beograjčanov, veliko korist pa je prineslo 14 napadalnih skokov Uniona Olimpije, pri katerih je prednjačil najnižji Marinović. Pipanu pa je zaradi osebnih napak počasi zmanjkovalo adutov. Že v prvi četrtini je sicer poskusil z dolgo odsotnim Sasujem Salinom, a je bilo po štirih minutah jasno, da še ni nared, zato pa je predolgo okleval z Gregorjem Hrovatom. Hladnega ga je (za minuto in 11 sekund) prvič poslal na parket pet minut pred koncem, da je izgubil eno žogo in »zaplaval« v obrambi ter bolj škodil kot koristil.

»Na zadnjih tekmah ni bil pravi, danes pa zaradi dobre Prepeličeve igre nisem imel razloga, da bi ga poslal v ogenj. Kvečjemu bi lahko omogočil nekaj minut oddiha Nikolovu. Toda fant se mora navaditi vstopati v igro v takšnih razmerah,« je pojasnil Olimpijin trener, potem ko so njegovi košarkarji dobili skok z 31:28, a zbrali precej manj točk z meti za dve točki (17:28 – gostje 28:43) in devet manj s prostimi meti. Njegov beograjski kolega Dejan Radonjić je priznal: »Po petkovi tekmi z Realom sem pričakoval težko tekmo, resnici na ljubo še težjo. Toda pokazali smo pravi značaj.«

Začetek dvoboja z Metalcem ni obetal veliko dobrega Krki, saj je zaostala z 18:25, za razliko od gostiteljev pa do tedaj ni zadela niti ene trojke in ni razvijala nasprotnih napadov. Vendar je dvignila raven igre, poleg prodornega Armsteada sta začela zadevati še Mirko Mulalić (na koncu za tri 4:8, njegovi soigralci skupaj 1:15) in Jasmin Hukić, svoje pa je opravila tudi vse boljša obramba, ki je v drugi in tretji četrtini v seštevku prejela le eno točko manj kot v uvodnem delu. V 16. minuti so Novomeščani že vodili s 26:25 in po izenačenem nadaljevanju pobegnili na 56:47, čeprav so bile njihove centrske vrste osiromašene. Tomaž Bolčina je ostal doma zaradi poškodbe roke, v 22. minuti pa je odšepal proti klopi Chris Booker in se ni vrnil v igro.

Metalac je začutil priložnost in dve minuti pred koncem znova prevzel vodstvo s 64:63 ter 23 sekund pred iztekom igralnega časa povišal naskok na 68:64. Enajst sekund pozneje je Alexis Wangmene s košem in dodatnim prostim metom za 68:67 obudil upanje, še posebej, ker je Nikola Malešević izkoristil le en prosti met. Novomeščanom je ostalo enajst sekund časa, a je Amstead po prodoru zgrešil iz neposredne bližine. Toda Novomeščani lahko veliko bolj obžalujejo, da so izkoristili le 36 odstotka metov iz igre – 44 % za dve točki in 21 za tri.

Krkin trener Aleksandar Džikić je priznal: »Zgrešili smo kar nekaj 'zicerjev' in odprtih metov. V zadnjih 30 minutah smo nadzorovali napadalni skok gostiteljev, s čimer sem zadovoljen. Tekma je bila zanimiva in če bi zmagali mi, ne bi bilo nezasluženo. Igrali smo dobro v obrambi, a nas je zmotila Bookerjeva poškodba.«