Sixt Primorsko je ustavil šele konec sezone

Koprčani so bili tudi v tretji tekmi finala lige Nova KBM uspešnejši od Petrola Olimpije, MVP Marjan Čakarun.
Fotografija: Roko Badžim (z žogo) ni mogel preprečiti novega poraza stožiške zasedbe, nove lovorike se je veselil MVP finala Marjan Čakarun (levo). FOTO: Petrol Olimpija

Koper – Sezono so začeli z osvojitvijo slovenskega superpokala, nadaljevali z zmagoslavjema v pokalu Spar in 2. ligi ABA, končali pa z imenitnim nizom brez poraza v ligi Nova KBM za prvaka in celotni končnici. Košarkarje Sixta Primorske je ustavil šele konec finalne serije državnega prvenstva, v katerem so ugnali Petrol Olimpijo s 3:0 v zmagah. Od branilke naslova so bili Koprčani v minulih mesecih boljši v osmih od skupno devetih soočenj, kar potrjuje, kako zaslužena je njihova prva ligaška lovorika.

Zadnje dejanje DP ni bilo ravno paša za oči košarkarskih estetov. Igralci obeh moštev so imeli veliko težav pri doseganju košev, za kar so bili delno zaslužni čvrsti obrambi in delno nezbrani napadalci, največji delež pa lahko pripišemo utrujenosti in predvsem živčnosti. Vložek na igralni mizi je bil pač velik in je nastopajočim oteževal delo, Ljubljančani pa so za nameček imeli dodaten odmerek smole. Potem ko v prvih dveh finalnih tekmah niso mogli računati na poškodovana Jana Špana in Bobana Tomića ter Luke Šamanića zaradi obiska v ZDA, so tokrat že v 8. minuti ostali brez Erjona Kastratija z načetim gležnjem, kar je dodatno oslabilo njihove težave na zunanjih položajih.

Roko Badžim je bil tako vnovič obsojen na maratonsko minutažo (36 minut), a je bil najzaslužnejši, da je Olimpija v drugi četrtini prišla do prednosti 20:15 in 30:28 ter po nizkoproračunskem prvem polčasu minimalno zaostajala za Sixtom Primorsko, pri kateri je sprva prednjačil krilni center Marko Jagodić Kuridža, nato pa je stopil v ospredje center Marjan Čakarun in si prislužil lovoriko za najboljšega košarkarja finala.

Olimpijo pokopale trojke

Pri Koprčanih je slednjič celotna udarna peterka dosegla dvomestno število točk, pri Ljubljančanih le dva branilca in krilo Aleksandar Lazić, strelski učinek adutov s klopi pa je bil pri obeh zasedbah domala zanemarljiv. Olimpija je tudi v drugem polčasu poskušala predvsem z meti za tri točke, a jih izkoristila le 17 odstotkov (5:28), slednjič pa si je Sixt Primorska prislužila odločilno prednost prav s tem orožjem. Po treh zaporednih trojkah Žana Marka Šiška in Alena Hodžića za 58:44 v 36. minuti so se gostitelji začeli prezgodaj veseliti šampionskega naslova, kar jih je stalo znižanja prednosti na 66:63. A uspeh ni bil pod vprašajem.

»Nismo verjeli, da lahko v finalu zmagamo s 3:0. Olimpija nam je namreč nudila zelo močan odpor, čeprav je bila oslabljena. Danes smo bili tudi malo živčni, kar je razumljivo, saj je DP najpomembnejše tekmovanje v sezoni,« je poudaril Čakarun, ki je bil tudi MVP letošnjega pokalnega tekmovanja. Olimpijin Miha Lapornik je priznal: »Verjeli smo v svoje sposobnosti in dali vse od sebe, toda Sixt Primorska je zasluženo zmagala in tudi njen naslov prvaka nima madeža. Finalna serija se je prelomila na drugi tekmi v Stožicah, v kateri se nam je ponujala zmaga.«