Tajfun zadel prepozno v Stožicah

Drugi četrtfinalni tekmi državnega prvenstva prinesli prednost Zlatorogu in Olimpiji.

13. maj 2016 03.11
Eduardo Brozovič

Ljubljana – Tudi drugi tekmi četrtfinala lige Nova KBM sta pripadli domačima moštvoma in vnovič sta ubrali težko pot do vodstva z 1:0 v dvobojih do dveh zmag. Košarkarji Zlatoroga so se po zgodnjem visokem vodstvu uspavali. Union Olimpija in Tajfun pa sta uprizorila novo dramo, še četrtič v petih soočenjih sezone s srečnim koncem za Ljubljančane.

Da bodo branilci državnega naslova v Stožicah povsem drugačno moštvo, kot bi lahko sklepali po njihovi uspešnosti v ligi za prvaka, je bilo pred začetkom končnice jasno tudi najbolj nepoučenim. Dvoboj je bil zelo izenačen, a daleč od kakovosti, ki bi jo pričakovali od dveh udeležencev lige ABA. Prvo višjo prednost si je Union Olimpija priigrala v 29. minuti, ko je pobegnila na 61:52, največ zaslug za njeno prednost pa je imel krilni center Sava Lešić, ki je v tretji četrtini dosegel 16 točk od 24 svojega moštva in ga skupaj z Dawanom Robinsonom ohranjal nad vodno gladino.

Šentjurčani so imeli sredi slovenske metropole celo glasnejšo podporo kot gostitelji, pokazali pa so tudi izdatno mero srčnosti in se zlepa niso predajali. Večji del tekme so se najbolj odlikovali Sandi Čebular, Ceola Clark in Terell Parks, ko se je Tajfun pri rezultatu 75:63 v 37. minuti znašel v stiski, pa je stopil v ospredje Jacob Parker. Izkoristil je popolno nezbranost Ljubljančanov v napadu in obrambi ter z osmimi točkami približal goste na 74:76 le 45 pred koncem dvoboja. Za konec je zadel še trojko 2,4 sekunde pred iztekom časa, ki bi Tajfunu prinesla zmago, če ne bi ogled videoposnetka potrdil, da je metal po izteku napada. Miha Lapornik je z dvema prostima metoma nadgradil uspeh Olimpije, ki je izkoristila le 43 odstotka metov iz igre (Tajfun 44 %) in izgubila skok s 30:40.

Še lani je LTH Castings igral v 2. SKL, letos si je kot pomanjšana Olimpijina podružnica utrl pot v končnico kot zmagovalec lige za obstanek. Sprva mu v Laškem ni najbolje kazalo, saj je v uvodni četrtini prejel 33 točk in sredi drugega dela tekme zaostajal z 22:41, toda sčasoma so se košarkarji trenerja Aleksandra Sekulića opogumili in pokazali zobe gostiteljem. Ti so se zanašali predvsem na svoje napadalne veščine, kar jim je večidel uspevalo, saj so metali za tri točke kar 14:25 (56 %), z natančnostjo pa se je izkazalo sedem različnih košarkarjev, med katerimi so izstopali Miha Vašl (za tri 5:6), Jamar Abrams (3:5) in Goran Jurak (2:3). Toda čim so nekoliko zanemarili svoje obrambne zadolžitve, so se jim Škofjeločani nevarno približali. Visok začetni zaostanek so prepolovili že v štirih minutah (47:38), v 24. minuti pa je semafor kazal le minimalno prednost Zlatoroga (60:59). To je bil jasen znak, da mora zaigrati nekoliko bolj čvrsto, toda po povišanju naskoka na 75:62 se je znova prepustil lagodju. Štiri minute pred iztekom igralnega časa so Laščani vodili z 83:78 in potrebovali so nov rafal trojk, da so ušli na varno razdaljo povsem blizu stotice.

Državno prvenstvo, četrtfinale

Union Olimpija - Tajfun 78:74 (21:19, 16:20, 24:17, 17:18)

Union Olimpija: Pavličević 2, Robinson 18 (6:8), Nikolić 1 (1:2), Lešić 28 (8:9), Zagorac 10 (3:4), Lapornik 12 (2:2), Mahkovic 5 (2:2), Ronalds 2.

Tajfun: Čebular 19 (5:5), Bratož 4, Parker 13 (1:2), Parks 10 (2:6), Pajić 8, Sebič 2, Zimić 2, Clark 11, Ponjavić 3 (1:1), Bolčina 2.

----------------------------

Zlatorog - LTH Castings 98:86 (33:20, 22:25, 22:23, 21:18)

Zlatorog: Jurak 11 (1:4), Booker 15 (4:4), Vašl 25 (2:2), Abrams 26 (3:3), Vujasinović 1 (1:2), Barič 5, Jeftić 5, Krušič 5 (3:4), Čebašek 5.

LTH Castings: Čančar 14 (5:7), Abramovič 23, Akodo 14 (1:1), Radulović 15 (1:4), Morina 10 (1:2), Rebec 4 (0:1), Sajevic 3 (1:2), Čajič 3.