V Celju so se za korak približale eurobasketu

Slovenske košarkarice so začele kvalifikacije za EP 2021 z zmago nad Grčijo.
Fotografija: Teja Oblak je bila prvi slovenski adut v Celju. FOTO: FIBA
Teja Oblak je bila prvi slovenski adut v Celju. FOTO: FIBA

Slovenske košarkarice so se uspešno lotile kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2021, ki ga bosta skupaj priredili Francija in Španija. V dvorani gimnazije Celje-Center so s 70:64 (54:44, 36:30, 18:19) preskočile grško reprezentanco, najtežjo oviro v štiričlanski skupini A, ter napovedale odločno kandidaturo za tretji zaporedni nastop na eurobasketu. Zmagovalke vseh devetih skupin se bodo nanj uvrstile neposredno, poleg njih pa še pet najuspešnejših med drugouvrščenimi.

Ob odsotnosti poškodovanih centrov Eve Lisec in Shante Evans se je težišče v slovenski igri povsem pomaknilo na zunanje položaje, izbranke selektorja Damirja Grgića pa so veliko stavile tudi na agresivno obrambo, s katero so tekmicam kradle čas za organizacijo napadov in jih silile k izgubljenim žogam. Večji del tekme je največje napadalno breme nosila branilka Teja Oblak (met za dve 7:8, za tri 1:4, 4 skoki in 6 asistenc), na poti do obetavne prednosti 43:32 in 59:47 v 34. minuti pa je vidno vlogo odigrala tudi Zala Friškovec s štirimi trojkami. Grkinje se vendarle niso vdale in štiri minute pozneje je prednost slovenskih košarkaric znašala le še 63:60. Oblakova in dirigentka Nika Barič sta vendarle unovčili svoje mednarodne izkušnje in pripeljali reprezentanco do zaslužene zmage.

Strelke za Slovenijo: Oblak 19 (2:3), Prezelj 7 (1:3), Goršič 6 (2:2), Barič 12 (5:7), Jakovina 12 (2:4), Friškovec 12, Trebec 2; Grčija: Stamolamprou 4, Bosgana 6, Spyridopulou 5, Pavlopoulou 12 (2:2), Sotiriou 6 (2:2), Spanou 18 (3:4), Gemelos 13 (1:5).

Slovenske košarkarice že v nedeljo čaka druga tekma, ob 17. uri se bodo v Sofiji pomerile z Bolgarijo. Kvalifikacije se bodo nato nadaljevale šele novembra prihodnje leto, ko bodo gostovale na Islandiji.