Arsene Wenger blizu vroče bavarske klopi

Liga prvakov: V zagrebški drami spomin na številne spodrsljaje Dinama.
Fotografija: Zagrebški Španec Olmo (levo) je uprizoril mojstrovino za domače vodstvo s 3:1, a ob koncu je s soigralci osvojil le točko. FOTO: AFP

V nogometni ligi prvakov se je začel »2. polčas« skupinskega dela, že dve koli pred jesenskim koncem pa je znano, da bodo kot udeleženci izločilnih bojev v leto 2020 vstopili nogometaši Juventusa, Paris Saint Germaina in Bayerna. In četudi so slednji prav prepričljivo opravili dosedanji del nalog z brezhibno bero 12 točk na štirih tekmah, je v Münchnu pred dnevi zavrelo ...

Hrvaški strokovnjak Niko Kovač je moral skozi izhodna vrata, ni mu več pomagala niti lepa popotnica iz prejšnje sezone, ko je moštvo pripeljal do obeh domačih lovorik, šampionske in pokalne. Ne nazadnje se je od lige prvakov 2018/19 poslovil po silovitem boju s poznejšimi zmagovalci tekmovanja, nogometaši Liverpoola. Toda ta jesen vselej zahtevnega nogometnega Münchna ni razveselila, zlasti v zadnjem tednu, dveh so bile predstave moštva na zelo nizki ravni, voda iz lonca polnega vrele vode pa je ušla čez rob po sobotnem polomu v Frankfurtu – 1:5.

Robert Lewandowski ostaja v vrhunski strelski formi. FOTO: AFP

»Niko ne bo več naš trener, proti Olympiakosu in nato še Dortmundu bo na klopi njegov dosedanji sodelavec Hansi Flick,« so na nedeljski večer sporočili iz kluba in strokovnjaku brez vidnejših izkušenj v glavni vlogi – osem let pa je delal v strokovnem štabu reprezentančnega selektorja Jogija Löwa – takoj potisnili v roke vroč kostanj: najprej v lovu za tri pričakovane točke z Grki v ligi prvakov, nato pa še v najodmevnejšem derbiju zadnjega desetletja v Nemčiji.

Torkovo uvodno nalogo je vendarle opravil brez zapletov (2:0; Lewandowski, Perišić). Bavarsko moštvo je navzlic krizi zadnjih tednov vsaj za razred boljše od pirejskega, dejansko stanje duha na jugu Nemčije pa bo seveda naravnal razplet prihajajoče velike predstave z Dortmundom (sobota, 18.30). In dotlej bo najbrž tudi že jasno ime novega stratega moštva, sodeč po zadnjih zapisih in napovedih münchenskih časnikov ter spletnih portalov je udarni kandidat Francoz Arsene Wenger, vrsto let prvi mož stroke pri Arsenalu v Londonu.

Francoz Arsene Wenger naj bi bil prvi kandidat za klop Bayerna. FOTO: Reuters

Bjelica: VAR? To je cirkus!

Prav nenavaden in silno napet nogometni večer je bil na sporedu v naši neposredni soseščini, tokrat tudi ob navzočnosti obiskovalcev iz Slovenije. Doma smo pač ostali brez jesenskih spektaklov v evropskih klubskih tekmovanjih, ko gre za prestižno ligo prvakov, je najbližje Zagreb. Na tekmi domačega Dinama in vodilnega ukrajinskega kluba Šahtarja iz Donjecka, po vojnih grozotah zdaj z začasnim bivališčem v Harkivu, je bilo kaj videti – gostitelji z igro niso tako blesteli kot na premieri proti Atalanti iz Bergama (4:0), a si vseeno ob vodstvu s 3:1 v 83. minuti že zapisali tri točke in tako tudi na stežaj odprli dveri tako želene pomladi v ligi prvakov. Ta se je kultnemu zagrebškemu klubu dolga desetletja izmikala, pogosto tudi ob prav nenavadnih in nesrečnih razpletih v zadnjih minutah, prav tako je bilo tudi tokrat. Ostal je v spominu zapis priljubljenega mestnega publicista Veselka Tenžere: »Če vam ne gre v življenju, kot ste si zamislili, spomnite se Dinama, tudi z njim je podobno ...«

Ukrajinci so znižali v razprodanem Maksimirju (30.000) v 90. minuti, izenačili pa z enajstmetrovke v 7. minuti sodnikovega podaljška! Ta je seveda razvnela občinstvo, pregled video posnetka (VAR) je potrdil prekršek nad ukrajinskim vratarjem Andrijem Pjatovom, ki je priskočil na pomoč soigralcem v napadu. »Ne dvomim o prekršku, a sem proti tej novi video tehnologiji. To je cirkus! Mar nismo sto let imeli nogometa brez nje, pa smo preživeli,« je po tekmi poudaril domači trener Nenad Bjelica, ob namigu enega zagrebških novinarjev, češ da Dinamo nadaljuje po poti svojih nesrečnih tekem v preteklosti, pa je odločno odvrnil: »Mi imamo zdaj Dinamo, ki nima prav nikakršne povezave s tistimi moštvi v preteklosti. Prvič smo izgubili na takšen način. In tudi zadnjič!«