Brazilcem še devetič pokal Amerike

Gostitelji 46. Cope Americe v finalu slavili zmago s 3:1 nad Perujem, čeprav so od 70. minute imeli igralca manj.
Fotografija: Richarlison je v 90. minuti z enajstmetrovke zabil gol za 3:1 in slavje na Maracani se je lahko začelo. FOTO: Reuters

Slovita Maracana je eksplodirala od veselja po zadnjem sodniškem žvižgu na 46. pokalu Amerike. Končno zmago je namreč slavila Brazilija, ki je bila v finalu s 3:1 boljša od Peruja. Pot do lovorike pa ni bila lahka, Brazilci so se morali v zadnjih 20 minutah znajti brez enega junakov tekme Gabriela Jesusa.

Za »seleção« je bil to deveti naslov, prvi po letu 2007. Da se bodo petkratni svetovni prvaki povzpeli na zgodovinski celinski vrh, se bodo morali še močno potruditi. Urugvaj je bil na Copi najboljši kar 15-krat, Argentina 14-krat, a ta statistika to pot ni zanimala navijačev na Maracani, ki so prvič skočili v zrak v 15. minuti. Po akciji Gabriela Jesusa je zadel napadalec Gremia Everton.

Everton je v 15. minuti Brazilijo popeljal v vodstvo. FOTO: Reuters

Gostitelji so po zgodnjem vodstvu prevzeli pobudo, a tekme še niso odločili. Zalomilo se jim je, ko je Thiago Silva z roko igral v svojem kazenskem prostoru, z 11 metrov pa je v 44. minuti izenačil Paolo Guerrero. To je bil sploh prvi in edini gol, ki ga je na tem turnirju prejel brazilski vratar Alisson – nepremagan je bil kar 494 minut igre.

Peruju je nekaj upanja z golom z bele točke v 44. minuti dal Paolo Guerrero (levo).  FOTO: Reuters

Jesus: po podaji še gol in rdeči karton

Brazilski odgovor pa je bil najboljši možen, že v sodnikovem dodatku prvega polčasa so gosititelji spet prešli v vodstvo. V glavni vlogi pa spet Jesus, to pot kot strelec. Napadalec Manchester Cityja si je nato v 70. minuti prislužil drugi rumeni karton, Brazilci so ostali z igralcem manj. Prestali so nekaj kriznih minut, ki jih je upešno reševal Alisson.

Gabriel Jesus (desno) je imel prste vmes pri obeh brazilskih golih v prvem polčasu. FOTO: Reuters

Dvomov o prvakih pa je bilo konec v 87. minuti, ko so Perujci v kazenskem prostoru podrli Evertona. Z bele točke je zadel Richarlison in slavje se je lahko začelo.

Messi: Nočemo biti del te korupcije

V soboto si je Argentina priigrala bron z zmago z 2:1 nad Čilom. Bolj kot zmaga je odmeval rdeči karton Lionela Messija v 37. minuti in njegove besede po tekmi. »Skozi turnir smo rasli, najboljši tekmi smo odigrali v polfinalu proti Braziliji in v tekmi za 3. mesto s Čilom. Niso nam pustili, da bi se uvrstili v finale, zdelo se je, da smo odveč na tem turnirju. Ni treba, da smo del te korupcije,« je bentil Messi.

Lionel Messi je v 36. minuti tekme za 3. mesto prejel rdeči karton, a je Argentina vseeno z 2:1 premagala Čile. FOTO: Reuters