Po darilu Kazahstana je Slovenija z dvema naključnima goloma skočila na vrh

Danska je v skupini H v boju za evropsko prvenstvo v nogometu leta 2024 v zadnjih 20 minutah zapravila prednost z 2:0 in izgubila z 2:3.
Fotografija: Slovenski nogoemtaši so premagali San Marino in se zavihteli na vrh kvalifikacijske skupine H za uvrstitev na evropsko prvenstvo v Nemčiji prihodnje leto. FOTO: Blaž Samec

Slovenska nogometna reprezentanca je že pred svojo drugo kvalifikacijsko tekmo za evropsko prvenstvo prihodnje leto v Nemčiji dobila odličen motivacijski naboj v senzaciji Kazahstana proti Danski. Izkoristila ga je z drugo zmago, s katero se je zavihtela na vrh skupine G. Ni bila prepričljiva, a je z 2:0 strla odpor avtsajderja. Za najmanjšo razliko v dvobojih s San Marinom sta bila strelca Benjamin Šeško v 56. minuti in Roberto Di Maio v 60. minuti z avtogolom.

S Severne Irske se s prvimi tremi točkami se domov vračajo tudi Finci. V Belfastu so zmagali z 1:0, potem ko je edini gol na tekmi v 28. minuti dosegel Benjamin Källman.

Naslednji paket tekem bo junija. Slovenija bo najprej gostovala na Finskem (16.), potem pa bo tri pozneje (19.) gostila Dansko.

San Marino je bil v prvih 45 minutah žilav tekmec in se ubranil slovenskih napadov. Slovenci so imeli 71 odstotno posest žoge, proti vratarju Eliaju Benedettiniju sprožili 16 strelov, dva v okvir vrat, a gola ni bilo.

Andres Vombergar, Miha Zajc (desno) in drugi napadalno usmerjeni igralci so bili aktivni,  apremalo konkretni. FOTO: Blaž Samec

Po uri igre pa je Slovenija le ušla neprijetnemu zaključku tekme. Miha Zajc je z desne strani streljal, žogo je odbil Michele Cevoli, a se je odbila do Šeška, od katerega se je žoga odbila in skotalila v vrata. V 60. minuti so si gostje zabili še avtogol, strelec je bil Di Maio po predložku rezervista Žana Vipotnika.

Selektor Slovenije Matjaž Kek je poslal v ogenj od prve minute tudi tri novince v primerjavi s tekmo v Kazahstanu, Miho Zajca, Sandija Lovrića ter tudi napadalca Andresa Vombergarja.

Slovenija: Oblak, Karničnik, Bijol (od 36. Drkušić), Brekalo, Stojanović, Karničnik (od 58. Balkovec), Gnezda Čerin, Lovrić, Zajc (od 82. Gorenc Stankovič), Verbič (od 82. Horvat), Šeško, Vombergar (od 58. Vipotnik; San Marino: Benedettini, Fabbri (od 73. Franciosi), Rossi (od 46. Di Maio), Cevoli, D'Affario, Golinucci, Battistini, Lunadei (od 73. Vitaioli), Tosi, Nanni (od 86. Rinaldi), Berardi (od 58. Lazzari); sodnik: Verboomen (Belgija).

Slovenskega krilnega napadalca Benjamina Verbića (levo) je Filippo Fabbri v prvem polčasu ustavil. FOTO: Borut Živulović/Reuters

Senzacija v Astani: padla je Danska!

Nogometaši Kazahstana so po četrtkovem razočaranju in porazu proti Sloveniji (1:2) danes v velikem slogu prišli do treh točk. Proti Danski so 20 minut pred koncem tekme zaostajali 0:2, na koncu pa slavili s 3:2. Slovenija se lahko prepričljivo zavihti na vrh skupine H, saj je San Marino le tekmec za popravljanje razlike v golih.

Z neverjetnim preobratom v zadnjih dvajsetih minutah so Kazahstanci premagali favorizirane Dance. Treji gol za zmago s 3:2 je dosegel Abat Aimbetov. FOTO: Pavel Mihejev/Reuters

Za Dansko je oba zadetka dosegel 20-letni Rasmus Hojlund (21., 36.), ki je bil trikrat natančen tudi na četrtkovi tekmi proti Finski. Kazahstan je znižal zaostanek v 73. minuti prek Baktijorja Zajnudinova, ki je zadel z bele točke, v 86. minuti je sledil natančen strel s približno 30 metrov Askata Tagibergena za 2:2, tri minute kasneje pa je Abat Ajmbetrov z glavo postavil senzacionalnih 3:2. Danes bo v skupini H še dvoboj Severna Irske in Finske (20.45).

Izida –

Slovenija : San Marino 2:0 (Šeško 56., Di Maio 60., avt.)

Kazahstan : Danska 3:2 (Zajnudinov 73., Tagjbergen 86., Aimbetov 89.; Hojlund 21., 36.)

Severna Irska : Finska 1:0 (Källman 28.).

Vrstni red: Slovenija 6, Danska, Kazahstan, Finska in S. Irska po 3, San Marino 0.