Veselje v Fazaneriji, Mura v Evropi

V zadnjem, 36. kolu 1. SNL brez zmagovalca in veliko slavje v Murski Soboti. Luka Zahović zabil 18. gol in ubranil strelsko lovoriko.
Fotografija: Soboško-celjski dvoboj pred 4300 navijači v Fazaneriji je bil razburljiv do zadnjega sodnikovega žvižga. FOTO: Jan Vitez

Mura in Luka Zahović sta velika zmagovalca zadnjega, 36. kola 1. SNL. Mura ni premagala Celje, a si je z neodločenim izidom 1:1 priigrala kvalifikacije za evropsko ligo. Maribor je izgubil v Domžalah z 1:2, toda Zahović je zabil gol in ubranil strelsko lovoriko. Za gol je prehitel Roka Kronavetra (18:17).

Jure Travner (levo) je bil podajalec za celjsko vodstvo, Amadej Maroša pa strelec izenačujočega soboškega gola vrednega evropske vozovnice. FOTO: Jan Vitez

Domači navijači so se v prekmurskem hramu nogometa v Fazaneriji tresli vse do zadnjega sodnikovega žvižga. Celjani so bili že v 3. minuti v prednosti. Luka Kerin je iz bližine po podaji Jureta Travnerja s hladno prho zalil domače navijače in nogometaše. Celjane je le zmaga peljala v evropske kvalifikacije.

Gol za izbruh prekmurskega veselja je v 51. minuti zabil Amadej Maroša. S 17 m je sprožil projektil, ki ga celjski vratar Matjaž Rozman ni zmogel ubraniti. Toda dvoboj še zdaleč ni bil odločen. Tekma se je spremenila v celjski lov za izenačenjem in soboško branjenje izida za vsako ceno. Črno-belim je naposled odleglo po štirih minutah sodnikovega dodatka.

Pod taktirko trenerja Anteja Šimundža se je Mura po sedmih letih še drugič uvrstila v Evropo takoj po napredovanju v 1. SNL.

Zahović ponovil Škaperja

Domžale in Maribor sta se razšla prijateljsko – tekmo, ki ni imela tekmovalnega naboja so zmagali gostitelji, zmagal pa je tudi edini strelec za prvaka Zahović, ki je z drugim zaporednim nazivom prvega strelca 1. SNL ponovil dosežek Štefana Škaperja, prvega in doslej edinega najboljši strelca, ki je ubranil strelsko lovoriko (1993/94, 1994/95).

Luka Zahović je svojo nalogo opravil in ponovil dosežek Štefana Škaperja. FOTO: Tadej Regent/Delo

»Drugi polčas smo bili veliko boljši. Res čudno je bilo, kako zlahka smo si ustvarjali priložnosti in kako visoko smo prihajali na domačo polovico. Tega nam proti Domžalam doslej ni uspevalo,« je povedal mariborski trener Darko Milanič, njegova kolega Simon Rožman pa je dodal: »Le zadnjih 15 minut smo bili stisnjeni v kot. Mislim, da smo se korektno ubranili.«

Poraz Olimpije v Kidričevem

Generalka za četrtkov pokalni finale v Celju proti Mariboru se za Olimpijo in Safeta Hadžića, ki je prvič vodil moštvo s trenersko pogodbo v žepu, rezultatsko ni izšla najbolje. Minimalen poraz je samo pokvaril sicer dober Hadžićev izkupiček, zmaga pa je bila darilo za poslovilno tekmo domačega trenerja Oliverja Bogatinova, ki se seli v Ljudski vrt, kjer bo strokovni vodja mlajših kategorij.

Asmir Suljić je bil v senci mladega kidriškega aduta Dejana Petrovića (levo). FOTO: Tadej Regent/Delo

V Velenju in Krškem so igrali sproščeno in za navijače. Rudar in Triglav sta se razšla brez zmagovalca, potem ko je zadnji gol in svojega 17. v sezoni zabil najboljši kranjski strelec Luka Majcen. Dva manj je zabil tudi današnji strelec, domači Milan Tučić.

Luka Majcen (desno) je svojo doslej najboljšo sezono v 1. SNL zaokrožil s 17. golom. FOTO: Mavric Pivk/Delo

Krško se je od 1. SNL poslovilo z zmago proti predzadnji Gorici, največjem razočaranju sezone. Štirikratni slovenski prvak bo prvoligaško usodo reševal v dodatnih kvalifikacijah. Prvo tekmo bo igral že v sredo, tekmec pa bo najbrž sežanski Tabor, ki je v 2. SNL lahko prvak le v primeru, če bo zmagal, vodilni Bravo pa doma izgubil z zadnjim Ankaranom.