Edini, ki je izgubil in napredoval v finale, je bil Ajax

Tottenhamov trener po prvi polfinalni tekmi lige prvakov Mauricio Pocchetino je dal jasno sporočilo zmagovalcem: »Še smo živi!«
Fotografija: Španski napadalec pri Tottenhamu Fernando Llorente je bil nenehoma v primežu Ajaxovih branilcev. Med njimi je bil najvidnejši najmlajši kapetan v polfinalih lige prvakov Matthijs de Ligt. FOTO:  Reuters

Samo enemu moštvu, ki je izgubilo prvo polfinalno tekmo na domačem igrišču, se je v povratni tekmi v gosteh posrečil zasuk in je poraz spremenil v napredovanje. Ironično, to je bil prav Ajax v sezoni 1995/96. To je po včerajšnji prvi tekmi lahko tolažba za Tottenhamov tabor. Angleški klub je 57 let čakal na veliko priložnost, da bi se lahko uvrstil v svoj prvi finale v evropskih klubskih tekmovanjih.

»Prvi polčas« trenerskega dvoboja je pripadel Nizozemcu Eriku ten Hagu, a Argentinec Mauricio Pocchetino še ni vrgel puške v koruzo. FOTO: Reuters

Na čudovitem štadionu pred svojimi navijači Tottenham ni blestel, izgubil je še drugič zapored z 0:1, potem ko je bil v soboto v ligaškem dvoboju boljši mestni tekmec West Ham, toda trener Mauricio Pocchetino se še ni vdal.

Gol zaradi površnosti

»Še smo živi, samo 0:1 je. Verjeti moramo, šli bomo v Amsterdam in zmagali. V drugem polčasu smo stisnili Ajax, čeprav si velikih priložnosti nismo priigrali. Pri golu smo bili površni, naš pristop ni bil dober, za kar prevzemam odgovornost,« je povedal Argentinec, ki je priznal, da je bila Ajaxova premoč posledica premalo srčne igre.
»Ko smo začeli igrati z več volje in moči, je igra stekla. Tekmece smo pritisnili višje in na način, na kakršnega smo želeli. Igra iz drugega polčasa nam vliva upanje,« je še dodal Pocchetino, ki bo imel v Amsterdamu na voljo sila pomembnega aduta Južnokorejca Heung-min Sona.

Brazilec David Neres je zatresel vratnico, če bi zabil gol, bi bil polfinale  bržkone odločen. FOTO:Reuters

»Škoda, ker David Neres ni dosegel gola. Kakorkoli že, zmaga z 1:0 je odličen rezultat in odlično izhodišče. Toda nekaj smo se naučili, vemo, da zmoremo še bolje,« je začel analizo Ajaxov trener Erik ten Hag, ki je bil zelo previden, a izpostavil tudi raznovrstnost svojega moštva. »Šele na pol poti smo. Lahko igramo na več načinov. Lahko se dobro branimo, kolektivno se zelo dobro branimo in odlikuje nas moštvena borbenost,« je med drugim povedal 49-letni trener.

V Amsterdamu se vse lahko obrne

Matthijs de Ligt, Ajaxov kapetan, je z izjemno igro v obrambi in voditeljsko držo upravičil kapetansko vlogo, pa čeprav nima niti 20 let. Tako mladega kapetana ni imelo še nobeno moštvo v polfinalih lige prvakov. »Na tak način smo v gosteh igrali tudi proti Realu, Juventusu in Bayernu. Videli smo, da je Tottenham zelo dobro moštvo, ki nam je največ preglavic povzročalo z dolgimi  podajami na Fernanda Llorenteja. Tekma je bila zelo naporna, fizična, a vseeno smo jo zmagali,« je strnil oceno de Ligt, sicer varovanec znamenitega agenta Mina Raiola.

Tottehamov branilec Danny Rose in Ajaxov vratar Andre Onana sta uprizorila najbolj atraktivno akcijo na tekmi. FOTO: Reuters

V domačem taboru ključni mož v zvezni vrsti Christian Eriksen znova ni bil v najboljši dnevni formi, a je izpostavil napake v svojem moštvu.

»Nismo se najbolje odrezali, še posebej v prvih dvajsetih minutah smo bili zgolj opazovalci. Veliko bo treba spremeniti za povratno tekmo. Toda predvsem mi smo bili tisti, ki mo tekmeca naredili boljšega. Pomagali smo mu z dolgimi podajami. To je bila naša napaka, ki smo jo v drugem polčasu popravili. Nihče ni želel igrati prvega polčasa tako, kot smo ga. Vsi so videli, da nismo bili tekmovalni. Izgubili smo, ampak bili smo boljši v drugem polčasu. Bili smo tudi srečni, ker je Neres zadel vratnico, ampak v Amsterdamu se lahko vse obrne nam v prid,« je ohranil upanje Danec.