Messi zasenčil dvoboj Oblak-Simon, toda prejel hiter odgovor Reala

Odličen štart vodilnih španskih klubov Barcelone in Reala, Atletico v nepredvidljivem boju za ligo prvakov.
Fotografija: Lionel Messi je tudi po trimesečnem premoru predober za svoje čuvaje. V nekaterih akcijah ga nista mogla ustaviti niti dva. Foto Jaime Reina/AFP

Odlično! Tako bi lahko strnili oceno prvega dejanja nadaljevanja španskega nogometnega prvenstva. Navdušenci nad iberskim slogom igre bodo v naslednjih tednih resnično uživali, že prvo kolo postkoronskega obdobja je zaostrilo boj na vseh frontah primere division.

Začnimo na dnu: izgubili so prav vsi kandidati za selitev v 2. ligo z izjemo zadnjeuvrščenega Espanyola. Boj za obstanek je tako izenačen kot le redkokdaj v 89-letni zgodovini tekmovanja. Espanyol, ki je na dan žena izgubil z Osasuno in bil domnevno že odpisan, po novem zaostaja za odrešilnim 17. mestom le tri točke, najslabšo peterico ločijo na lestvici pičle štiri točke!

Atletico niza remije in povečuje zaostanek

Še bolj napeto in odmevno bo v lovu za dve vstopnici v Uefino ligo prvakov. Sevillo na 3. in Atletico na 6. mestu ločijo štiri točke (50:46), vmes kotirata Real Sociedad in Getafe, toda slednji ne vliva zaupanja, da je sposoben opraviti kaj več po koncu pandemije. Obeta se troboj Seville, Sociedada in Atletica, po koncu sezone bo nekdo upravičeno odšel na »dopust« z dolgim nosom.

Nogometaši Athletica in Atletica (desno Jan Oblak) so se pred tekmo v Bilbau poklonili žrtvam koronavirusa v Španiji. FOTO: Ander Gillenea/AFP

Atletico je bil ob dve točki med obiskom baskovske metropole, tekma med dvema kluboma v rdeče-belih opravah bi lahko dobila zmagovalca (1:1). Toda svoje sta odlično opravila vratarja – domači up Unai Simon in gostujoči zvezdnik Jan Oblak. Nemara sta bila med najboljšimi akterji večera na čudovitem štadionu, ki bo naslednje leto špansko prizorišče eura 2020 ali 2021.

Koliko točk bo osvojil Atletico do derbija z Barcelono?

Škofjeločan je zbral dve obrambi, posebej spektakularno je bilo v 33. minuti, ko je s parado preprečil gol Yeraya Alvareza; osem minut prej ga je neuspešno želel matirati Inaki Williams. Podobno velja za Oblakovega mlajšega kolega v vratih Bilbaa; Simon se prebija med najboljše vratarje na stari celini, uspešno je zapolnil vrzel po tem, ko je Chelsea odštel Bilbau 80 milijonov evrov za Kepo Arrizabalago. Tekmeca v boju za individualno priznanje zamora kotirata pri 22 (Oblak) in 24 prejetih golih (Simon).
Toda štejejo le lovorike in uvrstitve … za te pa je treba zmagovati. Atletico je v tej sezoni zbral en poraz manj kot vodilna Barcelona (4:5), toda tudi 15 točk manj (46:61)!

Trener Diego Simeone je priznal, da pogreša točki, v naslednjih štirih kolih bi moral osvojiti vseh 12. Navidez izvedljivo misijo (Valladolid in Alaves doma ter Osasuna in Levante v gosteh) je treba vendarle udejanjiti v praksi, nagrada pa bi bila imenitna: gostovanje na Barceloninem štadionu Camp Nou na prvi julijski dan.

Messi zrušil še en rekord

Marcelo je postal že 19. nogometaš Reala z golom v tej sezoni, kar razkriva širino kadra, ki ga ima na voljo Zinedine Zidane. FOTO: Susana Vera/Reuters

Najbolj dramatičen spopad je na obzorju prav v najbolj prestižni bitki: v boju za naslov prvaka. Potem ko je v soboto Barcelona zmlela Mallorco (4:0; Vidal, Braithwaite, Alba, Messi), je Real Madrid nasul tri gole Eibarju še pred koncem prvega polčasa (3:1; Kroos, Ramos, Marcelo). Marcelo je postal že 19. nogometaš Reala z golom v tej sezoni, kar razkriva širino kadra, ki ga ima na voljo Zinedine Zidane. Kluba še vedno ločita dve točki. Toda izpostaviti velja nekoga drugega: Lionel Messi je tudi po trimesečnem premoru predober za svoje čuvaje. Vseh 100 minut (49 + 51) gostovanja na Balearih je bil nevaren za gol v mreži Mallorce, delil je asistence in ni popustil do zadnje minute, ko je primaknil gol za končnih 0:4 še sam …

Tudi izenačen vratarski dvoboj Simon-Oblak ni prišel do veljave ob sanjskem večeru domnevno poškodovanega Lionela Messija, ki je napovedal novo odlično poslovno leto. S svojim 20. golom v tej sezoni je postal edini nogometaš v zgodovini španskega prvenstva z najmanj 20 doseženimi goli v 12 zaporednih sezonah. Od sezone 2008/09 do danes gre za številke 23 golov, 34 (Cristiano Ronaldo 26), 31 (40), 50 (46), 46 (34), 28 (31), 43 (48), 26 (35), 37 (25), 34 (26), 36 in za zdaj 20 golov. Kot bi šlo za obiranje jagod v Andaluziji, ne pa zabijanje golov.

Obetavni urugvajski branilec Ronald Araujo (desno) se je v prvi pravi tekmi v majici Barcelone – nekaj minut je dobil že v eni od lanskih tekem – odlično ujel s soigralci. FOTO: Albert Gea/Reuters

Manj pozorni so prezrli uspešen krst v začetni enajsterici blaugrane: 21-letni urugvajski štoper Ronald Araujo je igral odlično v paru z Gerardom Piquejem (4-3-3). Barca je leta 2018 zanj odštela pičlih 1,7 milijona evrov.

Vsi trije giganti ob 22.00

Španci v naslednjih tednih seveda ne bodo popuščali, ritem tekem bo bolj neizprosen kot tradicionalne poletne temperature v osrčju Iberskega polotoka. Po današnjih tekmah v Valencii in Sevilji sledi jutri nov izziv Barcelone, ki bo gostila Madridčane, toda ne Real, pač pa Leganes … Atletico bo v sredo obiskal Pamplono, Real bo dan pozneje gostil Valencio – tekme vseh treh španskih gigantov bodo na sporedu ob 22.00.