Michel Platini prinesel 50 milijonov evrov tudi v Slovenijo

Michela Platinija zaslišali o glasovanju o Rusiji 2018 in Katarju 2022. Na eni strani ZDA in Savdska Arabija, na drugi Rusija in Katar.
Fotografija: Nekdanji zvezdnik francoske reprezentance je vodil Uefo med letoma 2007 in 2015, leto dni zatem ga je nasledil Aleksander Čeferin. FOTO: Reuters
Odpri galerijo
Nekdanji zvezdnik francoske reprezentance je vodil Uefo med letoma 2007 in 2015, leto dni zatem ga je nasledil Aleksander Čeferin. FOTO: Reuters

Kaj pomeni zaslišanje Michela Platinija v Parizu, prvega nekdanjega nogometaša na čelu Evropske nogometne zveze? Le nadaljevanje njegovega potopa, potem ko je leta 2015 zapustil Uefo zavoljo razkritja, da mu je nekdanji prvi mož Fife Sepp Blatter po »ustnem dogovoru« izplačal 2 milijona švicarskih frankov? Ali naslednje dejanje v veliko usodnejši geopolitični bitki, ki se ji očitno ne more izogniti niti najbolj razširjeni šport na svetu?



Prvotno novico o aretaciji Platinija, ki bo v petek praznoval 64. rojstni dan, so njegovi odvetniki zavrnili, češ da je šlo za zaslišanje okrog glasovanja in dodelitve svetovnih prvenstev leta 2018 in 2022 Rusiji in Katarju. Francoski preiskovalci, ki so Platiniju začasno odvzeli prostost v pariškem predmestju Nanterre, so obenem aretirali tudi nekdanjega generalnega sekretarja v kabinetu nekdanjega francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja. Razlog? Skupno kosilo, med katerim je Platini 23. novembra 2010 kramljal s Sarkozyjem, z njima pa sta sedela katarski kronski princ Tamin Ben Hamad al-Thani, ki je pozneje postal emir, in katarski premier šejk Hamad Ben Jassem.


Katarci investitorji stopili v Francijo


Platini je pozneje javno podprl Katarce in zanje pridobil glasove še treh evropskih funkcionarjev, ki so 2. decembra 2010 prispevali k zmagi Katarja nad ZDA z izidom 14:8. Kar 16 od omenjenih volivcev je pozneje odstopilo ali so jih odstavili zavoljo korupcije.

Platinijev odvetnik William Bourdon je zanikal, da so njegovega klienta aretirali, saj je šlo zgolj za zaslišanje priče. FOTO: Reuters
Platinijev odvetnik William Bourdon je zanikal, da so njegovega klienta aretirali, saj je šlo zgolj za zaslišanje priče. FOTO: Reuters


Številni ne verjamejo niti v nadaljnja naključja: sedem mesecev pozneje je katarski sklad Qatar Sports Investments – del nacionalnega sklada QIA, ki obrača 335 milijard evrov – spremenil dotlej povprečni evropski klub PSG v giganta težke kategorije, katarska televizija beIN Sports je dobila več TV pravic po vsej Evropi, QIA pa je lastniško vstopila v več francoskih konglomeratov, s 5-odstotnim deležem tudi v podjetje s 170.000 zaposlenimi Veolia.



»Nikdar nisem skrival, da sem glasoval za Katar. Želel sem, da mundial gostuje na območjih, na katerih ni še nikdar prej,« je zatrdil Platini. Pred dvema tednoma je povabil na pogovor tudi več evropskih novinarjev in odprl več intrigantnih tem – kot da bi slutil, kaj se mu bo zgodilo.


Gianni Infantino na drugi strani


»Pri CAS in Fifi so se zarotili proti meni. Tam so vsi prijatelji med seboj. V vseh športnih procesih so mi sodili brez možnosti obrambe, ampak nobena obtožba o korupciji ni obstala na nogah. Zdaj bom napadal jaz, ker želim, da bi bili kaznovani vsi zarotniki, ki so mi preprečili, da bi postal predsednik,« je Platini pred dvema tednoma povedal v pogovoru za Gazzetto dello Sport. Na vprašanje, ali proti njemu deluje tudi predsednik Fife Gianni Infantino, je odgovoril: »Ne morem si predstavljati, da bi po vsem, kar sem storil zanj in za Uefo v obdobju, ko je bil njen sekretar, deloval proti meni. Ampak ne vem ... Ne vem, kje je bil na začetku, vem, da je potem bil zelo dejaven v tej smeri, da se jaz ne bi vrnil. Švica je majhna, nekateri mislijo, da je Infantino pred menoj vedel za obtožbe proti meni, da se je pred tem že sestal s tožilcem Lauberjem.«
Spregovoril je tudi o odnosu z Aleksandrom Čeferinom: »Najini odnosi so dobri, občasno govoriva, ampak zdaj je predsednik Uefe in mu ne smem nič svetovati. Šef odloča.«


Zgolj geopolitični spopad v nogometu?


Tudi v nogometu se kažejo obrisi globalne fronte med ZDA (izgubile s Katarjem 2022), Anglijo (izgubila z Rusijo 2018), Savdsko Arabijo in še nekaterimi zaveznicami na eni strani ter Katarjem, Rusijo in še nekaterimi na drugi. Infantino je denimo lani šokiral z idejo o prodaji TV pravic Fife za svetovno prvenstvo, razširjeno klubsko SP in novoustanovljeno globalno ligo narodov skrivnostnemu konzorciju investitorjev iz Savdske Arabije … Približno 25 milijard evrov vreden projekt je ostro zavrnil Uefin predsednik Aleksander Čeferin z besedami, da »duša nogometa ni naprodaj fantomskemu skladu«.



Prav Platini je s prihodom na čelo Uefe v letu 2007 sprožil val reform, ki so omogočile vstop na veliko sceno tudi klubom in reprezentancam iz manjših držav. Razširil je euro 2016, v kvalifikacije za ligo prvakov je uvedel vejo državnih prvakov, kar je petkrat (2011-2014 in 2017) unovčil Maribor in ozaljšal svojo blagajno za dobrih 50 milijonov evrov. Ni čudno, da velja Platini za nogometnega Robina Hooda in prijatelja manjših držav.

Preberite še:

Komentarji: