Čudež na Anfieldu, Liverpool v finalu lige prvakov

Liverpool je v 79. minuti s sanjskim drugim polčasom izničil zaostanek za Barcelono s prve tekme z 0:3 in si z zmago s 4:0 v povratni tekmi priigral veliki finale v Madridu 1 junija.
Fotografija: Divock Origi je začel in končal Liverpoolov veliki pok na Anfieldu. FOTO: Reuters

Neverjetno, toda resnično. Lionel Messi in njegovi kolegi, ki so pred tednom dni na štadionu Camp Nou s kar 3:0 odpravili Liverpool, so bili na Anfieldu potolčeni do tal. Rdeči so izpeljali še eno tekmo za zgodovino, podobno finalni iz lige prvakov leta 2005 v Istanbulu, ko so ob odmoru proti Milanu izgubljali z 0:3, nato pa tekmo zapeljali v podaljšek in enajstmetrovke ter na koncu še petič osvojili naslov najboljšega na stari celini. Z velikim pokom v drugem polčasu, potem ko so v prvem zabili en gol (Divock Origi), sta rezervist Georginio Wijnaldum in Origi še z drugim golom zabila zadnji žebelj v katalonsko krsto. Po vsega 79. minutah in v glavni vlogi z rezervistoma, ki do te tekme še nista zabila gola v LP, so bili Messi in drugi na kolenih

Georginio Wijnaldum je prišel v igro v 46. minuti in do 56. minute zabil dva gola te rpostal eden od nesmrtnih junakov Anfielda. FOTO: Reuters

Brez Salaha in Firmina

Toda povratni dvoboj na Anfiledu je bil za Liverpool še veliko težji kot pred 14 leti v Turčiji. Kako se sploh lahko upre Liverpool razigrani Barceloni? To je bilo že dobrih 24 ur od razkritja, da se bo angleški klub v lov za zaostankom z 0:3 podal brez dveh od treh udarnih napadalcev, Mohameda Salaha in Roberta Firmina, najbolj vznemirljivo vprašanje nogometnih navdušencev po svetu. Toda večino je vendarle zanimalo nekaj drugega, kako bo na sveti travi Anfielda igral čarovnik Messi? Argentinski peklenšček je namreč odločil dvoboj v Barceloni.

Mohamed Salah ni mogel pomagati, toda po velikem zmagoslavju je z napisom na majici (nikoli se vdaj) pokazal, zakaj je Liverpool med najboljšimi v Evropi. FOTO: Reuters

Povrhu je imel Nemec na Liverpoolovi klopi Jürgen Klopp silno težko nalogo: motivirati je moral igralce, ki jih je močno zabolela tudi zmaga Manchester Cityja v angleškem prvenstvu proti Leicestru (1:0, Vincent Kompany), s katero je bržkone ubranil naslov in preložil Liverpoolovo vrnitev na angleški vrh še najmanj za eno sezono. Liverpool je bil nazadnje prvak leta 1990.

»Poskušali bomo biti popolni,« je pred tekmo napovedal Klopp, ki je namesto poškodovanih zvezdnikov v enajsterico uvrstil Origija in Xherdana Shaqirija. Iz začetne enajsterice na Camp Nou sta izpadla še Wijnaldum in Joe Gomez. In domala vse se mu je izšlo kot v pravljicah. Česar rdečim ni uspevalo na prvi tekmi, v kateri so bili po igri in po priložnostih bliže izenačenju kot visokemu porazu, je uspevalo v drugi tekmi. Čeprav močno oslabljeni, so gole zabijali v najboljših možnih trenutkih. Zadnjega takrat, ko je tudi Katalonce hud ritem že vidno zdelal.

Liverpoolovi navijači so z navdušenjem pozdravili prihod svojih nogometnih ljubljencev na Anfield. FOTO: AFP

Z dvignjenim sredinci pa so domači privrženci pospremili prihod avtobusa z Barcelonimi zvezdniki. FOTO: AFP

Trener Barcelona Ernesto Valverde, ki je izbral enako enajsterico kot v prvi tekmi, ni mogel več ustaviti drsenja voza navzdol. V pekel! Messijevih čarovnij ni bilo, še največ jih je imel vratar Andre Ter Stegen, ki navkljub odličnim obrambam ni mogel preprečiti poloma. Tudi ta je bil za Barcelono silno boleč, kot lanski, ko jo je četrtfinalu izločila Roma, potem ko je prvo tekmo v gosteh izgubila z 1:4, na olimpijskem štadionu v Rimu pa je zmagala s 3:0.

Pred tednom dni je bil Lionel Messi vesoljec, včeraj je bil le navadni človek iz krvi in mesa. FOTO Reuters

Akcija za četrti gol, premetena, naključna, izvrstna ...

Ob številnih presežnikih v večeru čudežev je nemogoče spregledati odločilnega, ki je pomenil bolečo slovo španskega prvaka. Liverpool je imel kot. Trent Alexander-Arnold je naredil korak, dva, da bi izvajanje kota prepustil Shaqiriju, in uvidel, da se tekmeci počasi in brezskrbno postavljajo v urejen obrambni gard. To nonšalantnost tekmecev je opazil tudi Origi. Usklajeno sta obrnila, Alexander-Arnold je ostro podal v osrčje kazenskega prostora 6 m od vrat, kjer je osamljen Origi s prvim dotikom zabil žogo za neubranljivih 4:0. Sta izpeljala finto leta? Je bila reakcija povsem naključna?

V Madridu in v zaporednem finalu bo igral Liverpool. Kdo bo njegov tekmec, bo znano jutri zvečer, ko bo Tottenham poskušal nadoknaditi domači poraz z 0:1 proti Ajaxu.

Liverpool : Barcelona 4:0 (1:0) – naprej s 4:3

Štadion Anfield, gledalcev 55.212, sodnik Cüneyt Çakır (Turčija).

Strelca: 1:0 – Origi (7), 2:0 – Wijnaldum (54), 3:0 – Wijnaldum (56), Origi (79).

Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson (od 46. Wijnaldum), Milner, Fabinho, Henderson, Shaqiri (od 90. Sturridge), Origi (od 85. Gomez), Mane.

Barcelona: Ter Stegen, Sergi Roberto, Pique, Lenglet, Jordi Alba, Busquets, Rakitić (od 81. Malcom), Vidal (od 75. Arthur), Messi, Suarez, Coutinho (od 60. Sedemo).