Napočil teden za start devet milijard evrov vrednega tekmovanja

Liverpool in Norwich bosta v petek odprla novo sezono angleške premier league, tekmovanja, ki iz leta v leto ruši finančne rekorde.
Fotografija: Strateg Manchester Cityja Pep Guardiola je 12. maja letos tako dvignil pokal za naslov zmagovalca premier league, obkrožen s svojimi nogometaši in njihovimi družinskimi člani. ManCity je prvi favorit za lovoriko tudi v sezoni, ki jo bodo odprli ta petek v Liverpoolu. FOTO: AFP
Odpri galerijo
Strateg Manchester Cityja Pep Guardiola je 12. maja letos tako dvignil pokal za naslov zmagovalca premier league, obkrožen s svojimi nogometaši in njihovimi družinskimi člani. ManCity je prvi favorit za lovoriko tudi v sezoni, ki jo bodo odprli ta petek v Liverpoolu. FOTO: AFP

Drugi avgustovski teden prinaša vrnitev angleškega nogometnega prvenstva, tekmovanja, ki iz leta v leto ruši finančne rekorde in žanje vse močnejši interes globalne športne družine. Premier league 2019/20 bi bila lahko še privlačnejša kot v minuli sezoni, ko sta bila zgodovinsko bitko za naslov prvaka Manchester City in Liverpool. Tudi ta teden bosta omenjena kluba vstopila v sezono kot glavna favorita za lovoriko, večja suša pa vlada na štadionu Anfield: Liverpool čaka na svojo 19. zvezdico vse od leta 1990.

Manchester City ni le favorit stavnic, njegov trener Pep Guardiola premore tudi najdražjo zasedbo med vsemi v premier league. FOTO: Delo Infografika
Manchester City ni le favorit stavnic, njegov trener Pep Guardiola premore tudi najdražjo zasedbo med vsemi v premier league. FOTO: Delo Infografika


Kaj novega prinaša nova sezona premier league, nogometnega šova, ki premore zgolj v Aziji 300 milijonov rednih gledalcev? Spopad Cityja in L'poola, ki ga je slednji izgubil kljub 97 osvojenim točkam (!), je najlepše vabilo nogometnim navdušencem tudi slabe tri mesece pozneje, ko se bo vse začelo znova.
 

Zgolj v dveh tragedijah umrlo 135 ljudi


Nekoč ni bilo vse tako spektakularno in mamljivo. Angleški klubski nogomet je resda vladal Evropi in svetu do sredine osemdesetih let prejšnjega stoletja, ko so »opozorili nase« huligani, ki so povzročili smrt 39 ljudi v finalu pokala državnih prvakov maja 1985 v Bruslju – to je bil predhodnik leta 1993 ustanovljene lige prvakov –, štiri leta pozneje je prišlo do tragedije še v Sheffieldu, ko je umrlo 96 navijačev. Angleži so morali odslužiti petletno kazen Uefe, leta 1992 pa so ustanovili premier league, ki je nadomestila predhodno »first division« iz daljnega leta 1888, to je zgodovina, nepredstavljiva za slovenske nogometne razmere. Premier league so podprli z bogatim denarjem od prodaje TV pravic in zadeli v polno.


V igro je vstopil tudi tehnološki gigant Amazon


Angleški klubi so postali v tem stoletju – vmes so vladali Evropi italijanski klubi – absolutni (finančni) vladarji svetovnega klubskega nogometa. Za primerjavo: vodstvo premier league je prodalo pravice za TV prenose tekem v ciklu 2019–2022 za neverjetne 10,4 milijarde evrov – to je številka, o kateri lahko zgolj sanjajo tudi združenja klubov v bogatih ligah Španije, Nemčije, Italije in Francije.



Angleži so iztržili za 10 odstotkov večji izplen kot v triletnem ciklu 2016–2019 kljub dejstvu, da kupna moč na Otoku v resnici pada in so s prodajo TV pravic domačim potrošnikom iztržili 400 milijonov funtov manj kot prej (5,4 milijarde v ciklu 2016–2019 in 5 milijard v novi triletki). Skupno vsoto je pač okrepil tudi tehnološki gigant Amazon, ki je odkupil del TV pravic in bo ponujal tekme angleškega prvenstva na plačljivi platformi Amazon Prime (druga kupca sta Sky in BT Sport).

Trener Jürgen Klopp in njegov prvi as Mohamed Salah bosta glavna aduta navijačev Liverpoola, ki v Angliji preživljajo sušo vse od leta 1990. FOTO: Reuters
Trener Jürgen Klopp in njegov prvi as Mohamed Salah bosta glavna aduta navijačev Liverpoola, ki v Angliji preživljajo sušo vse od leta 1990. FOTO: Reuters


Ni čudno, da lahko zmagovalcu finalne tekme angleške 2. lige – za tretjo preostalo vstopnico v premier league – pripade celo 329 milijonov evrov! To je v resnici neverjetna nagrada za eno tekmo, toda njena višina je seveda povezana s prihodnjimi prihodki kluba, ki bo igral med angleško elito.



Prav tako posledično ni čudno razmerje v vrednosti igralskega kadra med nacionalnimi ligami na stari celini. Če je skupna vrednost nogometašev v angleški premier league 9,12 milijarde evrov, zaostaja »drugouvrščena« primera division za tri milijarde evrov (6,15), za Španci pa so zvrščeni italijanska serie A (5,17 mia €), nemška bundesliga (4,48), francoska ligue 1 (3,22), okrog milijarde se sučejo le še na Portugalskem (1,1), v Rusiji (1,02) in na Nizozemskem (992 milijonov evrov).


Stavne hiše postavile na vrh ManCity


Novo sezono bodo odprli v petek zvečer, prva tekmeca pa bosta Liverpool in Norwich. Tekme si bodo sledile kot po tekočem traku, v vsakem kolu bo na sporedu eden od derbijev – konec tedna bosta denimo igrala Manchester United in Chelsea, drugo kolo prinaša reprizo polfinala letošnje lige prvakov ManCity vs Tottenham, prihodnji teden derbi med Liverpoolom in Arsenalom, nato londonski derbi Arsenala in Tottenhama …

Glavna pretendenta za naslov prvaka se bosta srečala v 12. kolu (9. novembra), ko bo Manchester City obiskal Liverpool. Svoje so povedale tudi največje stavne hiše: po mnenju njihovih analitikov in programske opreme kotira najvišje prav ManCity (kvota 1,45), sledijo Liverpool (3,55), Tottenham (17,75), Chelsea (32), Manchester United (35) in Arsenal (52), vsi drugi člani premier league 2019/20 so daleč v ozadju. Bomo videli, kdo si bo pripel novo zvezdico. Zgodovinski lestvici namreč poveljuje Manchester United (20), sledijo Liverpool (18), Arsenal (13), Everton (9), Aston Villa (7) ter Sunderland, Manchester City in Chelsea (vsi po 6).

Preberite še:

Komentarji: