Slovenci usmiljeni do nemočnega Katarja

Prijateljska tekma z nekonkurenčnim Katarjem (4:1) je bila morda dobra za samozavest, vprašanje pa je, koliko koristi je naredila slovenski nogometni reprezentanci dva meseca in pol pred začetkom SP v Južni Afriki.
03. marec 2010 22.03
P. Z./STA
P. Z./STA
Maribor - Če nič drugega, je Slovenija vsaj prekinila niz porazov na prijateljskih tekmah, ki je trajal kar dve leti. Hkrati pa je tekma pokazala, da so Slovenci daleč od jesenske forme, kar se je pokazalo predvsem v zaključkih napadalnih akcij. Zapravili so namreč vsaj pol ducata »zicerjev«, za nameček tudi 11-metrovko.

To je bila prva tekma čete selektorja Matjaža Keka po senzacionalni uvrstitvi na SP, ko je novembra v Ljudskem vrtu padla velika Rusija. Prihodnja in hkrati zadnja pripravljalna tekma pred odhodom v Afriko bo junija, ko bo v Mariboru gostovala Nova Zelandija.

Katar slovenski vrsti ni povzročal prav nobenih težav, kakovostna razlika med tekmecema je bila pač prevelika. Kek z začetno enajsterico ni presenetil, od prve minute je zaigral tudi ne popolnoma pripravljeni Zlatko Dedič.

Kakovostna razlika pa je bila opazna že po uvodnih minutah. V teh so slovenski nogometaši takoj zagospodarili in skromnemu Katarju povzročili kar nekaj preglavic. Eno lepših priložnosti je že v deveti minuti zapravil Dedič, ki se je znašel sam pred vratarjem Qasemom Burhanom, a je bil slednji uspešnejši.

Toda gledalcem v Ljudskem vrtu ni bilo treba dolgo čakati na prvi zadetek. Tega je dosegel Milivoje Novakovič, ko je prestregel žogo pred katarskim čuvajem mreže in brez težav žogo potisnil v prazno mrežo. Tudi v nadaljevanju so imeli za razred ali dva slabši tekmeci ogromno dela v obrambi, saj so Kekovi izbranci nizali priložnosti kot po tekočem traku.

Novakovič, Valter Birsa in Dedić so svoje zapravili, v 30. minuti pa je drugi gol za Slovenijo dosegel osrednji branilec Boštjan Cesar, ki je gostujočo mrežo zatresel z volejem z desetih metrov po podaji Andraža Kirma, ta pa je le štiri minute pozneje povišal že na 3:0.

Čeprav sploh niso bili nevarni, pa so Katarci v prvem polčasu le dosegli gol. Prosti strel z 19 metrov je namreč v 40. minuti lepo izvedel Fabio Cesar Montesin in zadel desno stran slovenskih vrat. Kmalu po golu se je spet v izjemni priložnosti znašel Dedič, a tudi takrat mu ni uspelo zabiti gola, meril je namreč previsoko. Uvod drugega polčasa je bil mirnejši, a še vedno je bila Slovenija boljši tekmec, prvo lepšo priložnost v nadaljevanju pa je v 63. minuti zapravil Aleksander Radosavljevič.

V 66. minuti je sodnik po prekršku nad Zlatanom Ljubijankićem pokazal na belo točko, enajstmetrovko pa je Robertu Korenu katarski vratar obranil. Slovenski kapetan je le nekaj trenutkov pozneje stresel še vratnico, a se je žoga na srečo domačinov odbila le do Bojana Jokića, ki je poskrbel za 4:1.

Kaj lahko pa bi bila zmaga Slovenije še izdatnejša, saj sta v 84. in 88. minuti Novaković in Kirm preizkusila tudi sposobnosti Saada Al Sheeba, ki je zamenjal poškodovanega Burhana, Mohammed Yasser pa je v 86. minuti z nevarnim strelom spomnil, da so bili na tekmi tudi gostje iz Katarja.

Milivoje Novakovič, napadalec Slovenije:
»Morali bi dati precej več golov in nobenega prejeti. Ampak to je bila pripravljalna tekma, Slovenija pa običajno pravi obraz pokaže, ko gre zares. Smo pa dolgo časa čakali na zmago na prijateljski tekmi. Veseli me, da imamo dobro vzdušje v reprezentanci. Nihče nas ne more razdvojiti. Tega ne bomo nikoli dovolili

Matjaž Kek, selektor Slovenije:
»Takšno tekmo sem pričakoval. Odigrali smo nekaj dobrih stvari, zlasti v prvem polčasu, ko je bil ritem igre na solidni ravni. Vsi igralci še niso v tekmovalni formi. Mislim, da je bilo vse skupaj čisto solidno in se je razpletlo po mojih pričakovanjih. Zmaga je zmaga, nimam se kaj pritoževati. Tekma ni bila ravno lahka. V preteklih dneh so se dogajale stvari, zaradi katerih so nam misli uhajale stran od nogometa. Ampak tudi takšne stvari se morajo urediti. Želel sem si več gledalcev, vendar je vreme naredilo svoje

Slovenija : Katar 4:1 (3:1)

Štadion Ljudski vrt, gledalcev 5000, sodniki van Boekel, van der Ven in Olthof (vsi Nizozemska).

Strelci:
1:0 - Novakovič (14), 2:0 - Cesar (30), 3:0 - Kirm (34), 3:1 - Montezine (41), 4:1 - Jokič (67).

Slovenija: S. Handanović (od 70. Šeliga), Brečko (od 65. Ilić), Šuler, Cesar (od 78. Kelhar), Koren, Birsa (od 65. Šišić), Novakovič, Jokić, Dedič (od 56. Ljubijankić), Kirm, Radosavljevič (od 65. Krhin).