Olimpija ima napredovanje pred nosom, Maribor pred zahtevno nalogo

09. avgust 2018 19.45
09. avgust 2018 23.16
Olimpija si je priigrala odlično izhodišče. FOTO: Leon Vidic/Delo
Ljubljana – Najboljša slovenska nogometna kluba sta si pred povratnima tekmama tretjega kola kvalifikacij za evropsko ligo priigrala različni izhodišči. Medtem ko je državna prvakinja Olimpija izkoristila prednost domačega, stožiškega igrišča in z gladkih 3:0 odpravila finskega šampiona HJK, pa so bili Mariborčani prekratki na gostovanju pri škotskem velikanu Rangers, ki je - predvsem po zaslugi boljšega drugega polčasa, v katerem niso vijolični niti enkrat sprožili v okvir vrat - zmagal s 3:1.

Ljubljančani so mrežo gostov načeli že pred glavnim odmorom po zaslugi ganskega najstnika Issaha Abassa. Kmalu po vrnitvi iz slačilnice je povišal Rok Kronaveter, ki je izkoristil najstrožjo kazen po prekršku v kazenskem prostoru nad prodirajočim Nikom Kapunom. Končni izid je postavil Abass, ki je zadel še drugič. Za nameček je Daniel Avramovski že v prvem polčasu zadel okvir vrat, medvedjo uslugo pa je soigralcem z rdečim kartonom v končnici storil podajalec pri prvem golu Matic Črnic.

Mariborčane je hladna prha pričakala že v peti minuti, ko je tribune štadiona Ibrox na noge dvignil Alfredo Morelos. Isti igralec je v 39. minuti podvojil vodstvo, a njegov drugi zadetek ni obveljal zaradi prepovedanega položaja. Kazen je prišla že v naslednjem napadu, ko je izenačil Gregor Bajde. V začetku drugega polčasa je Saša Ivković zakrivil prekršek za enajstmetrovko, ki jo je unovčil James Tavernier, končni izid je v 86. minuti postavil Lassana Coulibaly, ki je poskušal zadeti z glavo, zadel pa je z ramo.

POTEK DVOBOJA OLIMPIJA – HJK

Komaj so se gledalci dobro posedli, že so stožiške tribune prvič obnemele. V uvodni minuti se je namreč Ganec Evans Mensah dvakrat znašel v odličnih priložnostih, a je ljubljanska mreža, tudi po zaslugi Aljaža Ivačiča, (še) ostala nedotaknjena. Hitra priložnost gostov Ljubljančanom ni spodrezala kril, temveč so imeli v nadaljevanju rahlo pobudo, vendar pa so bili, kot že nekajkrat v sezoni, premalo podjetni v napadu. Je pa na tribunah završalo v 17. minuti, ko se je Daniel Avramovski odločil za strel z roba kazenskega prostora, čuvaj mreže Maksim Rudakov je bil že premagan, odličen poskus pa je zaustavila vratnica.

image
Matic Črnic je moral predčasno z igrišča. FOTO: Leon Vidic/Delo

Odpor finskega kolektiva pa je bil vendarle strt v 38. minuti. Žoga je najprej prišla do Matica Črnica, ki je atraktivno poskusil, a bil nespreten, vseeno pa se je žoga prikotalila še do Issaha Abassa. Obramba gostov je le spremljala, kaj bo storil, 19-letni Ganec pa se je odločil za strel v daljši kot Rudakova, ki je bil prekratek. Maloštevilni domači privrženci na čelu z navijaško skupino Green Dragons, ki je razvila posmehljiv transparent na račun predsednika kluba Milana Mandarića, so bili na nogah. Tik pred odhodom na odmor bi lahko Olimpija podvojila razliko, strel Črnica je vratar s skrajnimi napori odbil. Zdelo se je sicer, da je žoga prešla golovo črto, a so sodniki ocenili drugače.

image
Ljubljančani so imeli precej razlogov za zadovoljstvo. FOTO: Leon Vidic/Delo

Drugi polčas se je začel povsem po željah gostiteljev. V 50. minuti je namreč Rok Kronaveter s podajo želel najti vtekajočega Nika Kapuna, ki pa mu je prodor z vlečenjem za roko preprečil Hannu Patronen, ki si je za oviranje v kazenskem prostoru prislužil rumeni karton, obenem je francoski delivec pravice Benoit Millot pokazal tudi na belo točko. Zanesljiv izvajalec je bil Kronaveter, ki je Rudakova poslal v desno, sam pa ne premočno, toda zelo zanesljivo sprožil po tleh nekoliko v levo. Le devet minut je minilo, pa se je mreža HJK zatresla še tretjič. Kapun je s prostega strela podal Abassu, ki je iz igre vrgel tri, štiri tekmečeve obrambne igralce, nato pa žogo poslal še mimo vratarja v mrežo za povišanje na 3:0.

Olimpija dvoboja ni končala v popolni postavi, saj si je v 83. minuti rdeč karton (zasluženo) prislužil Črnic. Izza hrbta je namreč pokosil tekmečevega kapetana Rafinho, ki je padel kot pokošen, Millot pa ni pretirano pomišljal in je eno zadnjih ljubljanskih okrepitev predčasno poslal pod prho. Začasni trener domačega moštva Aleksandar Linta je z menjavami zaprl igro in moštvo potegnil v obrambo. To bi se mu lahko maščevalo, saj so gostje v končnici premaknili v višjo prestavo in tudi nanizali nekaj priložnosti, vendar blizu gola niso bili. V zadnji sekundi bi lahko zmago zmajev še oplemenitil Kapun, ki je imel dovolj prostora za neoviran strel, a je sprožil visoko prek vrat.

POTEK DVOBOJA RANGERS – MARIBOR

Čeprav so se slovenski podprvaki v dvoboj pognali odločno, jih je hitro pričakala hladna prha. Gostitelji so namreč po prvi pravi akciji na tekmi zadeli. Že v peti minuti je Scott Arfield odvzel žogo Amirju Derviševiću, strel Ryana Kenta je Jasmin Handanović z izjemnim posredovanjem še odbil, toda ravno do Alfreda Morelosa, še v minuli sezoni člana HJK, ki mu – neoviranemu – ni bilo težko poslati žoge v mrežo. 48.000 gledalcev na Ibroxu je bilo na nogah, vendar pa začetni šok ni zaustavil vijolične vneme. Varovanci Darka Milaniča so imeli žogo večinsko v svoji posesti, napadali so, toda njihova mreža se je zatresla še drugič.

V 39. minuti se je namreč med strelce vnovič vpisal Kolumbijec Morelos, vendar pa so sodniki njegov zadetek zaradi prepovedanega položaja razveljavili. Kazen na drugi strani je sledila že naslednjo minuto in v naslednjem napadu. Dervišević je podal na levo stran, kjer Gregor Bajde ni pomišljal, temveč je usekal iz prve in žogo neubranljivo poslal v levi zgornji kot domačih vrat. Z doseženim zadetkom na gostovanju je Mariborčanom močno popravil izhodišče pred povratnim dvobojem v Ljudskem vrtu, na glavni odmor sta tako zasedbi odšli poravnani. Statistika je bila na strani gostov, Rangers so zadeli iz edinega strela v okvir vrat v prvem polčasu.

image
Dvoboj strelcev Jamesa Tavernierja in Gregorja Bajdeta. FOTO: Jeff Holmes/AP

Drugi polčas se, enako kot prvi, za Štajerce ni dobro začel, njihova mreža se je ponovno zatresla že po petih minutah. V kazenskem prostoru je Saša Ivković nepravilno zaustavil agilnega Morelosa, izraelski delivec pravice je pokazal na belo točko, ki jo je z ostrim strelom v levi kot učinkovito unovčil standardni izvajalec James Tavernier. Milanič se je hitro odzval in najprej na igrišče namesto strelca Bajdeta poslal Jasmina Mešanovića, nato pa še Dareta Vršiča namesto Marcosa Tavaresa, toda do izenačujočega gola ni prišlo. Več sreče z menjavami je imel domači trener Steven Gerrard, ki je v 78. minuti v ogenj poslal Jamieja Murphyja.

Ta se mu je namreč za ponujeno priložnost zahvalil osem minut pozneje, ko se je izkazal kot podajalec pri tretjem domačem zadetku. Žogo je oddal v osrčje kazenskega prostora, kjer jo je želel z glavo poriniti v mrežo Malijec Lassana Coulibaly, a se mu to ni posrečilo, zato pa jo je mimo Handanovića poslal z ramo. S tem je precej izboljšal izhodišče škotskega predstavnika pred povratnim obračunom, izkoristil pa premoč predvsem v drugem polčasu, v katerem niso gostje niti enkrat sprožili v okvir vrat.

image
Alfredo Morelos je hitro zatresel vijolično mrežo. FOTO: Jeff Holmes/AP

OLIMPIJA : HJK 3:0 (1:0)

Strelca: 1:0 - Issah Abass (Matic Črnic, 38.), 2:0 - Rok Kronaveter (50./11-m), 3:0 - Issah Abass (Nik Kapun, 59.).

Rdeč karton: Matic Črnic (83.).

Olimpija (4-1-4-1): Aljaž Ivačič; Marko Putinčanin, Branko Ilić, Aris Zarifović, Dino Štiglec; Tomislav Tomić; Daniel Avramovski (od 85. Stefan Savić), Nik Kapun, Rok Kronaveter (od 78. Marko Gajić), Matic Črnic; Issah Abass (od 71. Asmir Suljić).

HJK (4-2-3-1): Maksim Rudakov; Mikko Sumusalo, Hannu Patronen, Faith Friday Obilor, Rafinha (od 89. Macauley Christanus); Sebastian Dahlström (od 63. Jordan Dominguez), Anthony Annan; Evans Mensah (od 81. Nikolai Alho), Moshtagh Yaghoubi, Riku Riski; Joao Klauss.

RANGERS : MARIBOR 3:1 (1:1)

Strelci: 1:0 - Alfredo Morelos (6.), 1:1 - Gregor Bajde (Amir Dervišević, 41.), 2:1 - James Tavernier (50./11-m), 3:1 - Lassana Coulibaly (Jamie Murphy, 86.).

Rangers (4-3-3): Allan McGregor; James Tavernier, Nikola Katić, Connor Goldson, Jon Flanagan; Scott Arfield, Ovie Ejaria (od 78. Jamie Murphy), Lassana Coulibaly; Daniel Candeias, Alfredo Morelos (od 88. Umar Sadiq), Ryan Kent (od 87. Ross McCrorie).

Maribor (4-4-2): Jasmin Handanović; Mitja Viler, Marko Šuler, Saša Ivković, Denis Klinar; Aleks Pihler, Amir Dervišević, Blaž Vrhovec, Gregor Bajde (od 62. Jasmin Mešanović); Luka Zahović, Marcos Tavares (od 79. Dare Vršič).