Vrnitev odpisanih za napeto prvenstvo

Olimpijin vzpon v 1. SNL se je začel v 6. kolu z aktiviranjem dvojca Kronaveter-Vombergar.
Fotografija: Rok Kronaveter (levo) spet uživa v igri, ki v ospredje postavlja tudi že odpisanega Andreja Vombergarja (v sredini). FOTO: Tomi Lombar/Delo

Slovensko nogometno prvenstvo je po prvi četrtini spet napeto, čeprav je bilo po petih kolih vprašanje le, s kolikšno prednostjo bo Maribor vrnil naslov državnega prvaka v Ljudski vrt. Imel je kar 8 točk prednosti pred Olimpijo: 13:5. Ta je prepričljivo izgubila veliki derbi, po Iliji Stolici je svojo trenersko poslanstvo na hitro zaključil še njegov pomočnik Aleksandar Linta ...

Linta je v 4. kolu kvalifikacij za EL vodil še prvi dvoboj proti slovaškemu prvaku Spartaku in si s porazom v Stožicah z 0:2 dokončno prislužil odstavitev. Olimpiji je tako rekoč zaprl vrata napredovanja v evropsko ligo. V Stožicah ni bilo niti ščepca optimizma, predsednik Milan Mandarić je bil v brezupnem položaju, v moštvu se ni vedelo, kdo pije in kdo plača. Tako klavrna je bila podoba državnega prvaka po poldrugem mesecu sezone pod taktirko prodajalcev megle iz Beograda in zdelo se je, da gre h koncu počasi tudi Mandarićevo obdobje.

Safet Hadžić je sprožil plaz

Po 9. kolu in mesec dni pozneje Olimpija za Mariborom zaostaja le še za 4 točke (17:21). Vzdušje v moštvu je na šampionski ravni, četrti trener Zoran Barišić se je veselil že tretje zaporedne zmage (ena je bila pokalna) in se lahko samo zahvali, da je imel v vmesnem obdobju med trenerjem št. 2 in št. 4 predhodnika v podobi Safeta Hadžića. Klubski človek je povlekel potezo, ki je razblinila vso strokovnost predhodnikov, s šampionskim trenerjem Igorjem Bišćanom vred. V glavno vlogo je postavil pri vseh, vključno s predsednikom Mandarićem, odpisanega Andreja Vombergarja in ključnega avtorja dveh naslovov Roka Kronavetra, ki je bil v sporu s Stolico in Linto.

281 minut, 7 golov, 4 asistence, 12 točk

»Vombi, Vombi, Vombi,« je v nedeljo v 87. minuti, po dveh golih in vnovič srčni igri odmevalo v Stožicah. Vombergar je ob Kronavetru simbol Olimpijinega zasuka, ki ga je začel Hadžić v glavni vlogi z argentinsko-mariborskim dvojcem in ga zdaj z močno poudarjenim zaupanjem vanj nadaljuje Barišić. Kako malo je bilo treba, da so se navijači in strokovna javnost začeli spraševati, kaj bi bilo, če bi Olimpija kvalifikacije za ligo prvakov začela z razumnim trenerjem. Res ni bilo treba veliko. Vombergar in Kronaveter sta od 26. avgusta, ko je Olimpija v 6. kolu gostovala v Domžalah, začela zeleno-belo vzpenjanje proti vrhu, s katerega Maribor nič več brezskrbno ne pogleduje navzdol. Številke dvojca so impresivne: Na štirih ligaških tekmah (od 6. kola) je Vombergar igral 329 minut, Kronaveter 296, skupno sta na igrišču igrala 281 minut (71, 78, 45, 87). Napadalec je zabil štiri gole in dodal dve podaji, zvezni igralec tri gole in dve asistenci. Olimpijin stoodstotni izkupiček z razliko v golih 12:4 (prej 6:5 in le 5 točk v petih tekmah) je prvenstveni bitki vrnil tekmovalni naboj, ki se bo stopnjeval do naslednjega vrhunca in drugega velikega derbija v Mariboru, 27. oktobra.

Vijolični zvezni igralec Dino Hotić je presenetljivo visoko na lestvici strelcev. FOTO: Tadej Regent/Delo

103 minute za gol

Odlična strelska forma je Vombergarja potisnila v boj za naslov najboljšega strelca. Pred njim so le Mariborčani, ljubljanska Jan Mlakar (6 golov) in Dino Hotić (5) ter prava vijolična otroka Luka Zahović (5) in Murin napadalec Rok Sirk. A Vombergar je v zadnjih tekmah najbolj učinkovit. V zadnjih štirih tekmah je povprečju za gol potreboval 82 minut, z dodatkom minut iz prvih dveh tekem pa 103 minute. Mlakar je doslej igral 686 minut in je zabil gol na vsakih 114 minut.