Zdaj ni več neznank, Francija je najboljša

V derbiju lige narodov v Lizboni je evropski prvak Portugalska doma izgubil s svetovnim prvakom. Sergio Ramos zastreljal dve enajstmtrovki proti Švici.
Fotografija: Svetovni prvaki Francozi so z golom N'Gola Kanteja potrdili naziv najboljših na svetu. FOTO: Patricia De Melo Moreira/AFP

Bilo je napeto in razburljivo. Razpleti tekem v najmočnejši skupini nogometne lige narodov so v velike zmagovalce spremenile svetovne prvake Francoze, ki so z zmago v gosteh pri evropskemu prvaku Portugalski razrešili dve neznanki: tudi na igrišču so potrdili, da so boljši od Portugalcev, ki so jim pred štirimi leti na domačem evropskem prvenstvu prizadejali enega od najbolj bolečih porazov. Povrhu so osvojili prvo mesto v skupini, s čimer Portugalska ne bo branila naslova najboljših v LN.

Švedska je bila na pragu pomembne zmage z dvema goloma razlike proti Hrvaški. Prvi gol je dosegel Dejan Kulusevski (v sredini). FOTO: Henrik Montgomery/Tt News Agency/Reuters

Tudi statistično izenačen dvoboj (posest žoge v odstotkih 49:51, streli 17:17) je odločil N'Golo Kante v 54. minuti. Streljal je Antoine Griezmann, portugalski vratar Rui Patricio pa je slabo posredoval in Kante je odbito žogo z bližine potisnil v mrežo.

Hrvaška je bila v Stockholmu s pol noge že v skupini B. Švedska je bila v prednosti dveh golov, a je osmoljenec dvoboja Marcus Danielson v 82. minuti po golu proti Hrvaški dosegel še avtogol. V zadnjem kolu mora Švedska za obstanek v skupini osvojiti točko več od Hrvaške ali imeti boljšo razliko v golih. Zaradi večjega števila doseženih golov so Hrvati v prednosti.

Soigralec Josipa Iličića pri Atalanti Remo Freuler je bil strelec gola za Švico v dvoboju s Španijio. FOTO: Arnd Wiegmann/Reuters

Ramos bo sanjal Sommerja

Sergio Ramos zlepa ne bo pozabil večera v Baslu. V tekmi, s katero je postal evropski rekorder po številu tekem za reprezentanco, ko je s 177. nastopom prehitel Italijana Guianluigija Buffona, je zastreljal ne eno, temveč kar dve enajstmetrovki. Obe mu je ubranil vratar Yan Sommer. Pred tem jih je zadel 26 zapored.

Španije se je od poraza rešila v 89. minuti. Za Švico je v 26. minuti zadel soigralec Josipa Iličića pri Atalanti Remo Freuler, izenačil pa je Gerard Moreno. Od 79. minute so Švicarji igrali z desetimi možmi, saj je bil zaradi drugega rumenega kartona izključen Nico Elvedi.

O zmagovalcu skupine A4 bo določal dvoboj med Španijo in Nemčijo, ki je navkljub hitrem zaostanku po golu Romana Jaremčuka v 12. minuti pričakovano strla Ukrajino s 3:1. Vajeti je v svoje noge prevzel dvojec Leroy Sane, Timo Werner. Bayernov napadalec je izenačil, Chelseajev pa dokončal delo.

Nemški napadalni dvojec Leroy Sane (levo), Timo Werner je opravil z Ukrajinci. FOTO: Annegret Hilse/Reuters

Izidi,

A3 – Portugalska : Francija 0:1 (Kante), Švedska : Hrvaška 2:1 (Kulusevski, Danielson; Danielson avt.).
Standings provided by SofaScore LiveScore

A4 – Nemčija : Ukrajina 3:1 (Sane, Werner 2; Jaremčuk), Švica : Španija 1:1 (Freuler; Moreno).

C1 – Azerbajdžan : Črna gora 0:0, Ciper : Luksemburg 2:1; vrstni red: Črna gora 10, Luksemburg 9, Azerbajdžan 5, Ciper 4.

D1 – Malta : Andora 3:1, Latvija : Ferski otoki 1:1; vrstni red: Ferski otoki 11, Malta 8, Latvija 4, Andora 2

D2 – San Marino : Gibraltar 0:0; vrstni red: Gibraltar 7, Liechtenstein 4, San Marino 2.