Na Taboru se je plesalo le po celjskih taktih

Maribor je v drugem polčasu le nemočno opazoval kanonado slovenskih rokometnih prvakov.

04. maj 2016 23.56
RK Branik Maribor - RK Celje P.L., 4,5,2016, Maribor [rokomet, rk branik maribor, rk celje pivovarna laško]
Peter Zalokar

Maribor – Jesenska zgodba iz dvorane Tabor se ni ponovila. Celjani so se v 3. kolu končnice 1. SRL zlahka izognili usodi iz prvega dela prvenstva, v katerem so v Mariboru končali niz 59 zmag v domačih tekmovanjih. V drugem polčasu so zasenčili bledo vijoličasto moštvo in zdaj je že bolj ali manj jasno, da bosta o prvaku odločala derbija z Gorenjem. Prvi bo čez šest dni v Rdeči dvorani.

Sedem obramb je zbral Urban Lesjak v uvodnih 20 minutah in Blaž Janc je zabil pet golov za Celjane, ki so vodili z 9:6, potem ko so s štirimi zaporednimi goli uprizorili zasuk. Mariborčani pred maloštevilnimi navijači niso mogli resneje ogroziti favoritov. Ti so prvič ušli za štiri gole, ko je malo pred odmorom za 13:9 zadel Žiga Mlakar, ki je še v prejšnji sezoni branil vijoličaste barve. Pred njim dve leti Miha Zarabec, ki ni dopustil novega šoka in je branilce naslova mirno popeljal do novih točk, ki sta bili zaradi nedavnega spodrsljaja v Ribnici še kako dobrodošli. Da tokrat ne bo šale, je nakazal, ko je sekundo pred koncem prvega dela snel pajčevino z vrat presenečenega Urha Kastelica …

»Zares nismo hoteli ničesar prepustiti naključju in dobro smo se pripravili. Po tisti izgubljeni točki v Ribnici smo stisnili glave, razmislili vsak pri sebi in začeli misijo 'devet zmag na devetih tekmah', kar bi zadostovalo za naslov prvaka,« je bil kratek in jedrnat Zarabec, štirikratni strelec.

Celjani so dvakrat v zadnjih treh sezonah Tabor zapuščali poraženi, sinoči pa so stresli jezo kot nekaj dni prej proti Kopru. Mlakar je v 38. minuti razliko prvič dvignil na pet golov (18:13), Zarabec pa po novi obrambi Lesjaka zadel za plus šest. Delni izid 5:0 je zaokrožil stroj za gole Janc in pri 20:13 je bilo ob vstopu v zadnjo tretjino tekme vprašanje zmagovalca razrešeno.

Razlika v kakovosti je bila očitna. V vrstah gostov so bili štirje igralci, ki so Sloveniji priborili nastop na OI v Riu (Zarabec, Mlakar, Blagotinšek, Poteko), in vsaj še dva – Janc in Lesjak – si lahko obetata skorajšnji klic Veselina Vujovića; v domači ekipi pa le en slovenski reprezentant, Darko Cingesar. Gostje so z atraktivnimi potezami razvajali svoje navijače in celo rezervna zasedba Fižuleto-Grošelj-Malus-Kodrin-Suholežnik-Marguč je višala razliko, ki se je zaustavila pri 16 golih.

Maribor? Držal se je do 13:15, potem pa razpadel. V drugem polčasu je dosegel vsega sedem golov in težko je pričakovati, da bo zasedba Slavka Iveziča do sobote strnila vrste in prekrižala načrte vodilnemu Gorenju. »Čista jeba,« znana od Mi2, je bila ob koncu čisto na mestu …

»Če bi vedel, kaj je bilo krivo za naš padec, bi vam povedal. Pa ne vem, kaj se dogaja v naših glavah. Kaže, da nismo psihološko dovolj močni,« razočaranja ni skrival Cingesar, bodoči član Zagreba, ki tudi ni prepričan, da bo Maribor zadržal tretje mesto: »Vdali se ne bomo, a če bo šlo tako naprej, res ne vem, kaj bo. Zdaj moramo zares pokazati čisto drugačen obraz proti Gorenju.«