
Postanite naročnik | že od 14,99 €

V sredo se je začel polfinalni niz lige NLB, najmočnejšega slovenskega moškega klubskega rokometnega tekmovanja. Na prvi tekmi sta se pomerila RD LL Grosist Slovan in RK Trimo Trebnje, po dramatični končnici pa so se zmage s 37:36 veselili Ljubljančani.
Po obračunu je trebanjski klub vložil pritožbo – zahteval je razveljavitev izida in ponovitev zadnjih 12 sekund srečanja, vendar je bila pritožba zavrnjena kot neutemeljena. Komisija za sojenje Rokometne zveze Slovenije (RZS) in pristojni organ Mednarodne rokometne zveze (IHF) sta namreč potrdila, da sta sodnika ravnala v skladu z veljavnimi pravili rokometne igre.
Trebanjci so se pritožili na signaliziranje pasivne igre v zaključku tekme. Gostujoča ekipa je menila, da bi morala sodnika po moštvenem odmoru prekiniti opozorilo za pasivni napad, saj je med odmorom dvominutno kazen prejel trener RD LL Grosist Slovan. Sodnika sta sicer že med odmorom večkrat signalizirala in ustno pojasnila, da opozorilo za pasivno igro ostaja v veljavi.
Po nadaljevanju igre sta zaradi neaktivnega napada v skladu s pravili odvzela žogo ekipi iz Trebnjega, kar je sprožilo protest gostov, komisija za sojenje RZS pa je interpretacijo pravil s strani RK Trimo Trebnje označila za napačno.
»Odločitev temelji na 4. c členu Pojasnil k pravilom igre, ki so sestavni del veljavnih pravil rokometne igre. Kot navajata obe komisiji, je signalizacija opozorila za pasivno igro veljavna do konca trajanja napada. V času trajanja napada dve situaciji lahko prekineta signaliziranje opozorila za pasivno igro, pri čemer je ena izmed njiju izrek kazni igralcu ali uradni osebi obrambnega moštva. Komisiji za sojenje nadalje navajata, da premor zaradi moštvenega odmora ni del 'trajanja napada', zato izrek kazni uradni osebi tekom odmora ne prinaša prenehanje signaliziranja opozorila za pasivno igro,« so še pojasnili pri Rokometni zvezo Slovenije.
V Trimu so se odzvali na ugotovitve Rokometne zeveze Slovenije. »Kako je to mogoče? Kakšna je razlika, če je igra prekinjena zaradi brisanja parketa ali zaradi minute odmora? V nobenem primeru trener oziroma član strokovnega štaba ne vpliva neposredno na samo igro na igrišču. Pa vendar bi bil po trenutnih razlagah v dveh praktično enakih situacijah sankcioniran drugače,« se sprašujejo.
»Če med brisanjem tal nekdo sodniku pove vse po spisku, je kazen stroga in jasna. Če pa se enako zgodi med minuto odmora, naj bi bilo drugače. Ko govorimo o dogajanju po tekmi, se pogosto poudarja športna kultura in spoštovanje pravil. Ko pa se ključne stvari dogajajo med samo tekmo in vplivajo na rezultat, očitno obstajajo različna merila in različne interpretacije,« še trdijo Trebanjci.

Po številnih obtožbah so se oglasili tudi v ljubljanskem klubu. »Žalosti nas predvsem obnašanje nasprotnega strokovnega štaba in predsednika kluba ter pritiski, ki so jih vršili na uradne osebe (sodnika in delegata) v času med in po tekmi ter nespoštljivo, nesramno in povsem neprimerno obnašanje s sovražnim govorov navijačev RK Trimo Trebnje. Na igriščih se igra rokomet, ne pa besedni napadi in uporaba kretenj, ki blatijo nasprotnika – institucijo, igralce in vodstvo ter rokomet in šport,« so zapisali.
»V našem društvu, ki ima dolgo zgodovino in je drugi najstarejši rokometni klub v državi, nikoli nismo želeli ustvarjati nikakršnih pritiskov ali polemik. V luči gonje, ki jo proti RD LL Grosist Slovan že celotno sezono ustvarjajo t.i. samooklicani
Spregovoril je tudi predsednik ljubljanskega moštva in nekdanji izjemni rokometaš Jure Dolenec: »Mislim, da je športna kultura na rokometnih igriščih in ob njih na dnu, žal večkrat tudi obnašanje uradnih predstavnikov klubov. V RD LL Grosist Slovan si želimo, da se preneha nenehni pritisk na sodnike in sodniško organizacijo s strani posameznih klubov in kot pravi predstavniki športa delamo v dobro rokometa, zaupamo krovni Rokometni zvezi Slovenije in sodniški organizaciji,« je povedal.
Komentarji