Bron je Slovencem ušel na Norveško

Izmučena četa Ljubomirja Vranješ padla v zadnji bitki proti Norveški, ki ji osvojila bronasto kolajno in uvrstitev na SP 2021 v Egiptu.
Fotografija: Blaž Janc in soigralci so imeli veliko težav z norveškim vratarjem Bergerudom. FOTO: Reuters

Slovenski rokometaši so na 14. evropskem prvenstvu že občutili zadovoljstvo, ko so se prebili v polfinale in si zagotovili nastop na olimpijskih kvalifikacijah, vendar na koncu tudi razočaranje, ko so včeraj z 32:34 klonili pred Španijo in izpadli iz igre za naslov evropskih prvakov in ko so danes z 20:28 izgubili še tekmo za bron proti Norveški. Kljub temu so Dean Bombač, Jure Dolenec, Borut Mačkovšek, Ljubomir Vranješ in druščina s 4. mestom dosegli drugo najboljšo slovensko uvrstitev na evropskih prvenstvih.

Kdo je bolje prebolel polfinalno razočaranje, pregovorno hladni Skandnavci, ki so dan pred tem šele po dveh podaljških klonili pred Hrvati, ali vsaj za odtenek ali dva bolj čustveni Slovenci? To je bilo glavno vprašanje pred tekmo, odgovor pa je bil na žalost jasen. Manj svežine v nogah, rokah in glavi so imeli Slovenci, ki tako niso ponovili scenarija s svetovnega prvenstva leta 2017 v Franciji, kjer je Slovenija v polfinalu izgubila z gostitelji, nato pa v tekmi za bronasto kolajno z izjemnim preobratom v zadnjih 10 minutah premagala Hrvaško, ki je dan prej šele po podaljških priznala premoč Norvežanom.

Ljubomir Vranješ se je moral sprijazniti s 4. mestom. FOTO: AFP

Po prvem polčasu je upanje še živelo, zaostanek treh golov je bil še nadomestljiv, vendar se je hitro podvojil, slovenski napad kar deset minut ni dosegel gola in tekma je bila bolj ali manj odločena.

Slovenci se tako domov vračajo s 4. mestom, kmalu pa jih čaka še ena pomembna naloga, aprilske olimpijske kvalifikacije, ki jih bodo odigrali v Berlinu.

Potek drugega polčasa

60. minuta: Bombač je s sedmih metrov dosegel zadnji slovenski gol na tem EP, 20:28.
58. minuta: Gullerud je zadel s šestih metrov, 19:28. Norvežani slavijo.
57. minuta: še en gol Norvežanov, 19:27. Strel Janca in še ena obramba Bergeruda.
56. minuta: četrti gol Mačkovška, 18:26. V nasprotnem napadu je zadel še Janc, 19:26. Žal prepozno.
55. minuta: Zadel je Johannessen, 17:25. Bergerud brani strel Blagotinšku. Spet Johannessen, 17:26.
54. minuta: prodor in gol Mačkovška, 17:24.
53. minuta: strel Mačkovška, še ena obramba Bergeruda. Gol O'Sullivana, 16:24.
52. minuta: Jondal je zadel za 16:22. Na drugi strani izgubljena žoga in še en hiter gol Norveške, 16:23. Minuta odmora Vranješa.

Norvežani so se veselili zaslužene zmage v tekmi za 3. mesto. FOTO: Reuters

51. minuta: še ena izgubljena žoga Norvežanov. Mačkovšku je Bergerug ubranil strel, Bombač je zadel po odbiti žogi, 16:21.
49. minuta: Dolenec je streljal mimo vrat. Norvežani so izgubili žogo. Gol Bombača, 15:21.
48. minuta: sedemmetrovka za Slovenijo, Dolenec to pot ni zadel. Zadel pa je Sagosen, 14:21.
47. minuta: izključitev Henigmana. Bjornsen je zadel s krila, 14:20.
46. minuta: asistenca Bombača, gol Žabića, 14:19.
46. minuta: prekršek Cehteta za sedemmetrovko. Jondal je zadel vratnico in ujel odbito žogo, nov napad za Norveško. Izgubili so žogo, nato pa je Bombač naredil prekršek v napadu. Na drugi strani Bjornsen zadeva za 13:19.
44. minuta: minuta odmora za Norveško.
43. minuta: Norvežani so izgubili žogo. Dolg napad Slovenije in še ena izključitev pri Norvežanih. Gullerud je izključen drugič. Sedemmetrovka za Slovenijo, Dolenec spet zadeva, 13:18.
41. minuta: Norveška v polni postavi in gol s šestmetrske črte, 11:18. Sedemmetrovka za Slovenijo, Dolenec je zadel za 12:18.
39. minuta: dolg napad Norvežanov z dvema igralcema manj. Izgubili so žogo, gol Janca, 11:17.
38. minuta: šesti gol Jondala, 9:17. Izključitev pri Norvežanih. Sedemmetrovka in še ena izključitev pri Norveški. S sedmih metrov je Dolenec zadel za 10:17.

Blaž Blagotinšek in njegovi soigralci niso imeli dovolj moči, da bi v zadnji bitki evropskega prvenstva osvojili bron. FOTO: Reuters

37. minuta: delni rezultat 4:0 za Norveško v drugem polčasu. Slovenija je zadnji gol dosegla v zdaj že oddaljeni 28. minuti. Vranješ je vzel minuto odmora. Mačkovšek je streljal mimo vrat.
36. minuta: Sagosen je zadel za 9:16.
35. minuta: Norvežani uhajajo, 9:15. In še ena izgubljena žoga Slovenije.
34. minuta: Ferlin spet brani, vendar Slovenci spet niso tega izkoristili, Jancu je Bergerud ubranil strel.
33. minuta: izgubljena žoga Slovenije, nato še ena obramba Ferlina. Vednar tudi Bergerud brani strel Kodrinu.
32. minuta: Bjornsen je zadel za 9:13. Dolenec je prišel do čistega strela, Bergerud brani. Tangen je na drugi strani zadel za 9:14.
31. minuta: deseta obramba Ferlina, vendar je žoga še naprej norveška.

Potek prvega polčasa

30. minuta: Bjergerud brani strel Henigmanu, Norvežanova osma obramba. O'Sullivan je zgrešil, Henigman pa je na drugi strani izgubil žogo. Konec prvega polčasa, 9:12.
29. minuta: sedemmetrovka za Norveško. Jondal je zadel za 9:12.
28. minuta: Henigmanu je Bergerud ubranil strel, odbito žogo pa je Blagotinšek zabil v mrežo, 9:11.
27. minuta: koraki Bombača in nato že deveta Ferlinova obramba.
26. minuta: Minuta odmora za Norveško. Že osma obramba Ferlina! Bombač je znižal zaostanek na 8:10, a je sledil hiter odgovor Norveške, 8:11.
25. minuta: še en zapravljen slovenski napad in hitra norveška kazen, 6:10. Bombač je vendarle zadel za 7:10.
24. minuta: Cehte je streljal mimo vrat, zadel je Jondal, 6:9.

Klemen Ferlin je v prvem polčasu ubranil kar devet strelov. FOTO:  Reuters

23. minuta: asistenca Cehteta, gol Blagotinška, 6:8. Obramba Ferlina, sedma.
22. minuta: izgubljena žoga Dolenca, nasprotni napad Norvežanov, 5:8.
21. minuta: Norvežani so zadeli s krila, vodijo za dva gola, 5:7. Slovenski selektor Ljubomir Vranješ je vzel minuto odmora.
20. minuta: izključitev Janca.
19. minuta: že šesta obramva Ferlina, nato pa slovenski prekršek v napadu.
18. minuta: Dolenec je vstopil v igro, strel Bombača, obramba Bergeruda.
17. minuta: prekršek Cehteta za izključitev. Sagosen je zgrešil, vendar je žoga še naprej Norveška. Zadel je Joendal, 5:6.
16. minuta: v igri je tudi Dean Bombač, asistenca Mačkovšku, 5:5.
15. minuta: Reinkund je zadel, Norvežani spet vodijo, 4:5.
14. minuta: Mačkovšek in Janc neuspešna v napadu, Norvežani so zadeli za 3:4. Janc je zadel s krila in izenačil, 4:4.
11. minuta: Ferlin je izjemno razpoložen, njegova četrta obramba! Strel Cehteta pod prekrškom, izključitev Sagosena.
10. minuta: Cehte tokrat uspešno s strelom od daleč, 3:3. Na drug strani izključitev Henigmana.
9. minuta: sedemmetrovka za Norveško, zadel je Sagosen, 2:3.
8. minuta: strel Cehteta, obramba Bergeruda.

Torbjorn Sittrup Bergerud je v prvem delu zbral osem obramb. FOTO: Reuters

7. minuta: Norvežani zadevajo z levega krila, 2:2.
6. minuta: še ena obramba Ferlina in nato še ena izgubljena žoga Slovenije. Norvežani so tudi napačno podali, v naslednjem napadu je bil spet neuspešen Zarabec. Obe ekipi delata napake v napadu, po še ena izgubljena žoga na obeh straneh.
5. minuta: še ena obramba Ferlina, nato pa prekršek Blagotinška v napadu.
4. minuta: obramba Ferlina, na drugi strani gol Blagotinška, prvo slovensko vodstvo, 2:1.
3. minuta: prijektil Mačkovška z 9 metrov, 1:1.
2. minuta: prvi gol za Norveško, Johannessen, 0:1.
1. minuta: tekmo je na mestu organizatorja igre začel Miha Zarabec, ki je tudi prvi sprožil, vnedar neuspešno.

Po tretjo kolajno

Slovenski rokometaši so se sicer potegovali za tretjo kolajno na velikih tekmovanjih. Prvo, ki je bila tudi prva slovenska v članski konkurenci v igrah z žogo, so osvojili na domačem evropskem prvenstvu leta 2004, ki so ga končali na 2. mestu za Nemci. na naslednjo kolajno so morali počakati vse do bronastega SP 2017, na katerem so ujeli val izjemnih uspehov slovenskih moštev v zadnjih petih letih.

Spomnimo: odbojkarji so leta 2015 in lani postali evropski podprvaki, košarkarji, ki so osvojili doslej edino slovensko zlato, pa leta 2017 evropski prvaki.

Takole so se Slovenci veselili brona na SP 2017. FOTO: Uroš Hočevar/Delo

Nemci peti, kdo bo prvak?

Današnji tekmovalni spored je sicer odprla tekma za 5. mesto, v kateri so Nemci z 29:27 premagali Portugalce. Vrhunec prvenstva pa bo jutrišnji veliki finale, ob 16.30 se bodo branilci naslova Španci pomerili s Hrvati. Naši južni sosedi bodo, čeprav bodo igrali v švedski prestolnici, imeli prednost domačega terena, saj je na tribunah pričakovati veliko prevlado hrvaških navijačev.