Staš Skube: Če glava ni prava, ne pomagata niti dve toni mišic

Na treningu: rokometaš Staš Skube, ki je ta konec tedna z Gorenjem sodeloval na sklepnem turnirju pokala EHF.

Objavljeno
17. maj 2015 01.10
Igralca Gorenja Staš Skube št.20 in Kristian Bećiri št.80 v napadu. Rokometna tekma EHF pokala med Gorenjem iz Velenja in Holstebrom. Velenje, Slovenija 11.aprila 2015.
Špela Robnik, šport
Špela Robnik, šport
Resda pokal EHF ni liga prvakov, a rokometaši Gorenja so s prebojem in nastopom na zaključnem turnirju dočakali svojih pet minut, dobili zasluženo nagrado za vloženi trud v tej sezoni. Kolikor vložiš, toliko dobiš. Tako razmišlja tudi eden najnevarnejših iz gnezda »os« – Staš Skube. Jasnih misli in vrednot, prizemljen, zaljubljen v rokomet in svojo družino. Tudi njegove minute še prihajajo.

Eden ključnih članov velenjske ekipe se je sicer v zadnjem obdobju ubadal s poškodbami, najprej stegenske, nato še mečne mišice, in bil bitko s časom, da so se rane do spektakla v Berlinu povsem zacelile. Seveda si nikakor ni želel manjkati, redno je obiskoval terapije in se nadejal, da bo tako kot na odločilni tekmi za preboj proti Holstebroju stisnil zobe in pomagal do uspeha. Velenjčani so se pripravam na evropske tekmece sicer posvetili šele v zadnjih dneh, saj so bili polno zasedeni še v domačem prvenstvu, dajala pa jih je pozitivna nervoza novih velikih tekem. »Zagotovo ne moremo primerjati evropskih tekem s tekmami domačega prvenstva, razlika je zelo velika. Vsi igralci se veselimo težkih tekem, za to delamo, za to smo plačani. Želimo igrati z boljšimi in enakovrednimi nasprotniki, kot so Celjani in tudi Mariborčani. Na takšnih tekmah je seveda veliko bolj pomembna psihološka priprava. Glava po mojem mnenju predstavlja 90 odstotkov uspeha. Če glave ni na pravem mestu, ti ne moreta pomagati dve toni mišic,« je razmišljal 25-letni Dolenjec, ki ga je pot pred dvema letoma iz Trebnjega odpeljala v Velenje.

Rokometna brata iz Trebnjega

Rokomet je bil logična in v Trebnjem bolj ali manj tudi edina izbira. Z bratom Sebastianom, ki je tudi stalni slovenski reprezentant in se že dokazuje tudi na mednarodni sceni pri danskem Silkeborgu, sta se z njim pobližje spoznala zaradi strica Romana Šavriča, danes trenerja članske ekipe Trima, nekdaj pa slovenskega reprezentanta in udeleženca OI v Sydneyju. »Spremljala sva ga, odkar sva vedela za žogo. Poleg tega je v Trebnjem rokomet še zdaj edini šport na dokaj visoki ravni. On je bil 'kriv', da sva začela trenirati. Imela sva veliko volje in želje, dobro podporo staršev. Ta formula je bila prava, da sva oba postala uspešna rokometaša.«

Začela sta skupaj, a Sebastian je dve leti starejši in je zato prej dobil priložnost med člani. Mu je bilo kot mlajšemu lažje, ker je lahko sledil bratu, ali morda težje, ker je bil v senci? Staš pravi, da je bilo zanj dobrodošlo, da je lahko na začetku igral ob bratu, ki je prej dosegel vrhunsko raven. »Po njegovem odhodu iz Trebnjega sem nekako podedoval njegovo vlogo, bilo je na meni, da jo dobro izkoristim, zdaj sem tu, kjer sem.« Se je od njega veliko naučil? »Rokometne stvari, kakšna preigravanja ali strele s tal, opazujem pri številnih igralcih, skušam se učiti o vsakega posameznika. Seveda, kar se mi zdi primerno za mojo telesno strukturo in moj način igranja. Na tem področju se ne učim le od Sebastiana, ima pa gotovo tudi on veliko kakovosti, ki jih skušam kopirati,« je menil rokometaš, ki je nekdaj občudoval Ivana Balića, ki je sicer že v zatonu, zdaj ga bolj navdušuje Danec Mikkel Hansen. »Pogledal sem tudi kakšne posnetke Ljubomirja Vranješa, ki je podoben tip igralca kot sem jaz. Veliko rokometa pogledam, praktično vse, kar je na voljo, saj imam veliko prostega časa. Od vsakega igralca skušam pobrati kaj dobrega.«

Delovne navade za šolo in šport

Z bratom ju kot rokometaša druži le to, da igrata na istem položaju – kot srednja zunanja. Po telesnih značilnostih pa sta si precej različna: Staš je nižji, Sebastian višji. »Bi pa rekel, da podobno razmišljava. Imava razdelane stvari v življenju in v rokometu. Tudi značajsko sva si kar podobna, sva družabna, družinska človeka,« pravi Skube, ki vsak prosti trenutek preživi z dekletom Elviro in 10-mesečnim sinom Enejem. V Velenju jim nikoli ni dolgčas. »Ko imaš majhnega otroka, ne potrebuješ nekih dodatnih aktivnosti. Starševstvo ti res da neko novo dimenzijo v življenju, to je super stvar. Srečen sem, da ju imam, vsako minuto, ko smo skupaj, uživamo.«

Letos marca je dosegel še eno pomembno stopničko v življenju – diplomiral je na Fakulteti za šport. Tako pri 25 letih ni nič kaj zaostal za vrstniki (verjetno je še prehitel marsikoga), čeprav je moral študij prilagajati profesionalni karieri. Pohvalno, ni kaj. Učne in delovne discipline jima ni z bratom nikdar manjkalo. Sebastian je za svojo diplomsko nalogo iz biokemije celo prejel Prešernovo nagrado. »Že od začetka mi je bilo jasno, da fakulteto pač moram končati. Starša sta nama z bratom ves čas dopovedovala, da naj bo šola prioriteta, šport pa le nekaj za zraven. Onadva imata veliko pri tem, da sva oba že končala študij. Seveda ni enostavno usklajevati športa in šole, je pa zelo izvedljivo. Če mene vprašate, bi moral vsak športnik imeti določeno stopnjo izobrazbe. Nikoli ne veš, poškodba ti lahko hitro prekriža načrte,« je zrelo razmišljal.

Težko je igrati s slabšimi

Glede na to, da se je v diplomski nalogi posvetil analizi rokometne igre Gorenja, je pričakovati, da se bo po igralski karieri pridružil stroki. Da bi bil kaj drugega kot rokometaš, ni nikdar razmišljal. »V mlajših letih me je sicer zamikal nogomet, a mi niti na pamet ni prišlo, da bi zamenjal.« Zdaj si želi kajpak čim dlje igrati na vrhunski ravni, doseči še kakšno stopničko višje, kakšen ugleden evropski klub. »Zagotovo si želim tudi v tujino, da se poskusim še kje drugje, saj vemo, kakšno je stanje v Sloveniji, kakšna je naša liga. Po eni strani je tudi težko igrati tekme, za katere že vnaprej veš, kakšen bo rezultat, saj si par razredov boljši. Upam, da bo kmalu napočil čas za selitev,« se je nadejal Trebanjec, ki pa bi nekoč rad kariero zaključil prav v matičnem klubu, ki mu je dal ogromno. Pozneje se vidi tudi v vlogi trenerja, a o tem je za zdaj še prezgodaj govoriti.

Med cilji in željami v prihodnjih letih je tudi reprezentanca. Verjame, da bo kmalu dobil priložnost, sicer pa se z njo posebej ne obremenjuje. Osredotočen mora biti na klub in svojo dobro igro. Bliža se konec sezone, utrujenost že načenja igralce, a prav v tem času morajo iz sebe iztisniti največ, da se bodo na koncu lahko veselili katere od lovorik. Zaključni turnir pokala EHF je bil za »ose« lepa nagrada, a še bolj pomembno je zanje državno prvenstvo in vstopnica za v ligo prvakov, brez katere so nesrečno ostali v tej sezoni. Ta je bila zanje turbulentna tudi zaradi zamenjave trenerja Ivana Vajdla. »Menjava je prišla po nizu slabih predstav. Ne bi rekel, da je bil prejšnji trener kriv zanje. Ko smo zmagovali le za gol proti veliko slabšim nasprotnikom, trener ni igral nobene vloge. Ne potrebuješ posebne filozofije. Imamo pa zdaj z Gregorjem Cvijičem večji zagon in željo po dokazovanju, pristop ekipe je boljši. A meni se ne zdi prav, da zdaj delaš maksimalno, prej pa nisi. Vsak mora biti pošten sam do sebe in profesionalen.«