Slovenci po zmagi nad Portugalsko v boj za polfinale!

Izbranci selektorja Ljubomirja Vranješa so si že zagotovili nastop v zaključnih bojih evropskega prvenstva v Stockholmu.
Fotografija: Slovenci bi si z zmago zagotovili pot v Stockholm. FOTO: AFP
Slovenci bi si z zmago zagotovili pot v Stockholm. FOTO: AFP

Slovenski rokometaši so po nepričakovanem porazu proti Madžarski stvari postavili na svoje mesto. Z 29:24 so odpravili Portugalce ter si zagovotili vsaj 3. mesto v skupini II.

Zmaga prinaša pot v Stockholm in izpolnitev osnovnega cilja, nastop v olimpijskih kvalifikacijah, ter daje reprezentanci Ljubomirja Vranješa lepe možnosti za preboj v polfinale 14. evropskega prvenstva.

Potek drugega polčasa

59. minuta: Janc je zadel, 29:24, tekma je odločena!!!

58. minuta: žoga je bila še naprej slovenska, Bombač pa je zadel vratnico. Gomes je zgrešil.

56. minuta: igra z nogo Portugalcev, žoga za Slovenijo. Vranješ je vzel minuto odmora. Quintana brani poskus cepelina, Henigman je ujel odbito žogo. Blagotinšku Quintana spet brani strel.

54. minuta: pomemben gol Mačkovška, 28:24.

53. minuta: koraki Bombača. Martins zadeva za 27:24.

52. minuta: Portugalci to pot uspešni pri izvajanju sedemmetrovke, 27:23.

51. minuta: sedemmetrovka za Portugalsko, strel v prečko, žogo je ujel Mačkovšek! Dolencu se je odprlo v napadu, 27:22!

50. minuta: Dolenec zadeva za 26:22!

49. minuta: šesti gol Gomesa, 24:22, vrača Dolenec, 25:22. Minuta odmora za Portugalsko. Še ena obramba Ferlina!

47. minuta: obramba Ferlina!!! Mačkovšek zadeva s položaja krožnega napadalca, 24:21, najvišja prednost Slovenije na tekmi.

46. minuta: Portugalci so izgubili žogo, Blagotinšek pa spet "podaja" žogo vratarju. Portugalci spet slabo v napadu, Henigman pa zadeva, 23:21. Za nameček izključitev pri Portugalcih.

45. minuta: Blagotinšek spet strelja v vratarja, 12. obramba Quintane. Žoga je še naprej slovenska, Mačkovšek je zadel za 22:21.

44. minuta: Portugalci zadevajo s krila, 21:21.

43. minuta: Gol Dolenca, 21:20. Izključitev pri Portugalcih.

43. minuta: prekršek za sedemmetrovko in izključitev Cingesarja. Izenačenje na 20:20.

42. minuta: brani tudi Ferlin, izključitev za Portugalce. V naslednji akciji še prekršek za sedemmetrovko. Zarabec tudi tokrat hladnokrvno, končno vodstvo Slovenije, 20:19.

41. minuta: Neverjetno! Slovenija je pridobila že tri žoge in nato zapravila tudi tri napade za izenačenje, Quintana je ubranil še strel Dolenca.

40. minuta: Portugalci so izgubili žogo, nato pa je Blagotinšek zapravil čisti strel. V naslednjem napadu se je zgodba ponovila, Jancu je strel branil Quintana, ki je pri 10 obrambah.

39. minuta: Frade spet sam na črti, 18:19. Nato pa izjemen cepelin Slovenije, Dolenec podaja, Mačkovšek zabija, 19:19.

38. minuta: Frade je zadel za 17:18, Blagotinšek je izenačil na 18:18.

36. minuta: obramba Ferlina, njegova šesta. Quintana brani strel Dolencu.

35. minuta: Gomes je razigran, njegov peti gol, 16:17. Dolenec vrača, 17:17.

34. minuta: sedemmetrovka za Slovenijo, Zarabec suvereno, 16:16.

33. minuta: obramba Ferlina, izgubljena žoga Slovenije, Portugalci spet vodijo, 15:16.

31. minuta: spet je Janc ukradel žogo in zabil iz nasprotnega napada, to je njegov šesti gol, 15:15.

Potek prvega polčasa

30. minuta: izgubljena slovenska žoga, Salina je zadel za 14:15. Mačkovšek se je hitro odločil za strel, mimo vrat, prvi polčas je pripadel Portugalcem.

29. minuta: strel Mačkovška, obramba Quintane. Sedemmetrovka za Portugalsko, Areia je zadel za 14:14.

28. minuta: Portugalci so izkoristili številčno premoč, 13:14.

27. minuta: Bombač zadeva z dvema igralcema manj!!! 14:12.

26. minuta: izključitev Mačkovška. Janca so Portugalci zrinili v šesmetrski prostor, sedemmetrovka in izključitev Janca, Portugalci so zapravili strel.

24. minuta: prvi gol Saline, 12:12. Prodor Cehteta, prekršek za sedemmetrovko in izključitev. Zarabec spet uspešno z lobom, 13:12.

23. minuta: obramba Ferlina. Sedemmetrovka za Slovenijo zaradi obrambe v vratarjevem prostru. Zarabec je Slovenijo vrnil v vodstvo, 12:11. Delni rezultat 3:0 za Slovenijo, minuta odmora za Portugalce.

Portugalci uspešno prebijajo slovensko obrambo. FOTO: Reuters<br />

Portugalci uspešno prebijajo slovensko obrambo. FOTO: Reuters

22. minuta: Janc je prestregel žogo in zadel za 10:11. Še ena prestrežena žoga, še enkrat Janc v nasprotnem napadu, 11:11.

20. minuta: slovenski napad nima rešitve, Ljubomir Vranješ je vzel minuto odmora. Strel Mačkovška, peta obramba Quintane.

19. minuta: Janc tretji gol, 9:10. Sedemmetrovka za Portugalsko, izključitev Henigmana. Portela je zadel za 9:11.

18. minuta: spet izgubljena žoga Slovenije, četrti gol Gomesa, 8:10.

17. minuta: izgubljena žoga Slovenije, nato obramba Ferlina. Napad zdaj vodi Miha Zarabec, Bombač na mestu levega zunanjega. Izključitev pri Portugalcih.

15. minuta: slovenska obramba ne najde rešitve za Gomesa, ki je zadel že trikrat, 8:9.

14. minuta: Portugalci so spet zadeli, 7:8, prestopa na obeh straneh, Janc pa je vendarle zadel za 8:8.

13. minuta: Portugalci so vodili le za nekaj sekund, Dolenec je presenetil njihovo obrambo, 7:7.

12. minuta: sledila je kazen, prvo portugalsko vodstvo, 5:6. Blagotinšek je izenačil, 6:6.

Blaž Blagotinšek (z žogo) in soigralci še niso našli prave rešitve za Portugalce. FOTO: Reuters

11. minuta: prekršek nad Mačkovškom, sedemmetrovka. Jure Dolenec je zgrešil.

10. minuta: Bomba Mačkovška tik pod prečko, 5:4. Portugalci se ne dajo, 5:5.

8. minuta: Portugalci so spet izgubili žogo, nato pa blokirali strel Bombača in v nasprotnem napadu izenačili, 4:4.

7. minuta: Borut Mačkovšek je zadel za 4:3, uspešna je bila tudi slovenska obramba. Mačkovšek je poskusil še enkrat, že četrta obramba Quintane.

6. minuta: Quintana brani strel Blagotinšku, Portugalci so spet izenačili, 3:3.

4. minuta: visok ritem igre, Portugalci so izenačili, na drugi streni je Darko Cingesar zadel za 3:2.

3. minuta: prva obramba Klemna Ferlina, v portugalskih vratih je bil dvakrat uspešen tudi Alfredo Quintana. Portugalci so izenačili. Prekršek nad Blažem Blagotinškom za sedemmetrovko, izvajal jo je Bombač, zadel prečko, vendar ujel odbito žogo in nato zadel za 2:1.

1. minuta: slovenski napad spet vodi Dean Bombač, prva akcija je bila uspešna, za 1:0 je zadel Blaž Janc.

Taktični boj

Reprezentanca, ki sodeluje prvič na EP po letu 2006, sicer ni vajena turnirskega sistema, to bo tudi zanjo šesta tekma v 12 dneh. Pogosto stavi na igro 7 na 6 brez vratarja, na kar so se morali Slovenci dobro taktično pripraviti.

Jure Dolenec je adut na desni strani napada. FOTO: kolektiff

Slovenija je nazadnje igrala za 5. mesto na EP leta 2012 v Srbiji, nazadnje in edinkrat je bila v polfinalu leta 2004 na domačem euru, ko je osvojila srebrno kolajno.

Brez sprememb

Vranješ ni opravil nobene zamenjave, na tribuni bosta Gašper Marguč in poškodovani Vid Kavtičnik. Glavni aduti so Dean Bombač, Miha Zarabec, Jure Dolenec in Blaž Janc v napadu ter Klemen Ferlin, Blaž Blagotinšek in Borut Mačkovšek v obrambi.

Slovenija in Portugalska sta se nazadnje merili v kvalifikacijah za EP 2018. V Lizboni je bilo 26:26, ko je zadnji gol s 7 metrov dosegel Marguč, v Kopru 28:18.