Vranješevi borci z Norveško za 3. mesto, v finalu Španija s Hrvaško!

Slovenci so klonili pred Španci. Na prvi današnji tekmi Hrvati po dveh podaljških premagali Norveško.
Fotografija: Španski rokometaši so bili v prvem polčasu nerešljiva uganka za Slovence. FOTO: Reuters

Za zlato se ni izšlo, morda se bo jutri za bron. Slovenski rokometaši so v polfinalu 14. evropskega prvenstva morali priznati premoč branilcem naslova iz Španije, ki so unovčili izkušnje in se bodo v jutrišnjem finalu pomerili s Hrvati. Reprezentanca Ljubomirja Vranješa ni imela časa za objokovanje, že jutri ob 18.30 jo v Stockholmu čaka tekma za tretje mesto z Norveško.

Tretja kolajna na velikem tekmovanju bi sijajno zaokrožila slovensko zgodbo na Švedskem. Našim borcem, ki so v drugem polčasu zaostanek znižali s šestih golov na enega, pa bi prinesla še češnjo na torti, neposredno uvrstitev na SP 2021 v Egiptu.
Tekma se je začela s 15-minutno zamudo, ker je bil pred tem maraton med Norveško in Hrvaško. Ko se je začela, pa je sprva šla po okusu maloštevilnih slovenskih navijačev. Klemen Ferlin je ubranil prvi strel, Blaž Blagotinšek pa zabil prva gola. A dober začetek je bil zavajajoč, obramba je bila neprepoznavna in Alex Dušebajev je poskrbel za prvo špansko vodstvo (4:3). Ko je kapetan Raul Entrerrios poskrbel za delni izid 3:0 in vodstvo z 11:8, je bil Vranješ primoran v minuto odmora. Špansko vodstvo je naraslo celo na pet golov (18:13), Slovenci pa so delovali bledo in brez energije, četudi so tri dni nazaj nosilci igre počivali. Dean Bombač, naš najboljši mož doslej, je bil bleda senca igralca, ki so mu napovedovali naziv MVP. Po tehnični napaki v 19. minuti je zapustil igrišče in štafetno palico predal Mihi Zarabcu. Pri Slovencih sta bila razpoložena le Blaža, Blagotinšek in Janc. Španci so v prvem delu dobili psihološko bitko, pa tudi taktično, za kar gredo zasluge prekaljenemu selektorju Jordiju Riberi.

Dvajset golov v 30 minutah

Slovenska obramba je prejela kar 20 golov, enega več kot na celotni tekmi proti Švedski v Göteborgu! A ni bilo konec upanja. Slovenci so znali nadoknaditi že veliko večji zaostanek. Španci, najstarejša reprezentanca na EP, so pokazali, zakaj so prvaki, in prednost povišali na 22:16, po 17:23 je zasijal žarek upanja, ko sta zadetka sestavila Nik Henigman in Janc s petim golom. Časa je bilo več kot dovolj. Ko je Ferlin ubranil 7-metrovko, so imeli naši pri 20:24 napad za minus 3, ki bil lahko bil prekretnica, vendar prejeli zadetek v prazno mrežo, kar jim je spet vzelo nekaj elana.

Vranješ je fante spet poklical na kratek posvet. Razmerje v izgubljenih žogah je bilo takrat 11:3 v škodo Slovencev. A glavni vzrok za zaostanek je bila obramba, ki se ni hotela sestaviti. Optimizem je vlival Bombač, ki je začel čarati in je lepo podal kapetanu Juretu Dolencu za znižanje zaostanka na 21:25. Ferlin je z obrambo dal novo priložnost za minus 3. Tokrat jo je prerojeni Deki Bombač izkoristil za 23:26 pred vstopom v zadnjo četrtino.

Zadišalo po zasuku

Po zasuku je zadišalo, ko je Slovenija prišla do napada za minus 2, a vratar Gonzalo Perez de Vargas je prijel živo žogo po strelu Henigmana. V slovenska vrata je vstopil Nik Kastelic, v polje mladi Kristjan Horžen, ki naj bi vlil novo energijo. Bodo Španci popustili, kot bi morda od »starcev« na osmi tekmi pričakovali. Dobrih 10 minut do konca. Spomin je ušel na nepozabno tekmo s Hrvaško na SP 2017, Slovenci so zavohali kri. Krila jim je spodrezal Vranješ, ki je prvič na EP izgubil živce in Sloveniji prislužil dveminutno kazen. Rešil ga je Kastelic z obrambo. z igralcem manj pa je Slovenija prišla do znižanja na 26:29 (Blagotinšek).

Odgovor na prejšnje vprašanje je bil žal negativen. Španci niso padli, kot so pred tremi leti Hrvati, čeprav so že dihali na škrge. Vranješ je dosem minut pred koncem dal napotke za popolno ofenzivo. Začela se je z zamikom, ko se je po golu Klemna Cehteta tri minute pred koncem razlika končno stopila na dva gola. Dolenec je zadel za 32:33, ostala je minuta, toda sodnika sta Špancem pustila dolg napad, ki ga je izkoristil Dušebajev in končal slovenske upe o zlati kolajni.

Revanša za Malmö

Španija bo lahko postala prva, ki bo ubranila evropski naslov. Slovenski navijači bodo tako danes videli ponovitev zadnje tekme glavnega dela iz Malmöja, a po njej ne morejo ničesar sklepati, saj je bila bolj revijalne narave, potem ko sta obe reprezentanci že bili uvrščeni v polfinale. Norvežani so zmagali s 33:30. Sicer pa so Slovenci premagali Norvežane junija 2016 v kvalifikacijah za SP, a je IHF potem vikingom dal wild-card in so v Franciji prišli do srebra.

Danes

Jutri

Potek drugega polčasa

60. minuta: dolg napad Špancev, Dušebajev gol za zmago Španije, 32:34.

59. minuta: izgubljena žoga Španije. Gol Dolenca, Slovenija zaostaja le za gol 32:33.

58. minuta: Špancem se je zaustavilo v napadu, nasprotni napad Cehteta in Slovenija zaostaja le še za dva gola, 30:32!! Minuta odmora za Špance. Prodor Dušebajeva, 30:33. zarabec vrača, 31:33.

57. minuta: obramba Kastelica, gol Cingesarja, 29:32.

56. minuta: Španci so spet izgubili žogo, vendar so jo tudi Slovenci.

55. minuta: Španci so zapravili napad, v nasprotnem napadu je Jancu ušla žoga.

54. minuta: Perez de Vargas je ubranil strel Mačkovšku. Gol Dušebajeva, nato je zadel tudi Cingesar, 28:32.

53. minuta: gol Zarabca, nato pa hitro izvajanje sredine Špancev in strel na prazna slovenska vrata, 27:31.

52. minuta: Španci spet zadevajo in držijo varno prednost štirih golov, 26:30. Vranješ je vzel minuto odmora.

51. minuta: gol Blagotinška, 26:29.

50. minuta: srečen odboj za Špance in gol Aguinagaldeja, 25:29. Protesti Vranješa, žoga za Španijo, izključitev za Slovenijo.

49. minuta: izključitev pri Špancih. Zadel je Cingesar, 25:28.

48. minuta: v slovenskih vratih je Urh Kastelic. Gol Špancev z desnega krila, 24:28.

47. minuta: v igri je Kristjan Horžen. Izgubljena žoga Špancev, Henigman pa je streljal v roke španskemu vratarju.

46. minuta: Cingesar je zadel za 24:27.

45. minuta: slovenska obramba spet preveč pasivna, Entrerrios je zadel za 23:27.

44. minuta: obramba Ferlina. Bombač, prodor in gol za 23:26.

43. minuta: Fernandez sam na šestmetrski črti, 21:26. Janc je dosegel svoj 6. gol, 22:26.

42. minuta: spet zadeva Dolenec, 21:25.

41. minuta: izgubljena žoga Slovenije, Gomez strelja na prazna slovenska vrata, 20:25. Minuta odmora Slovenija.

40. minuta: prekršek Cehteta za sedemmetrovko in izključitev, Gomez je zgrešil.

39. minuta: za preobrat bi morala bolje zaigrati slovenska obramba, Španci so zadeli za 19:24. Dolenec vrača upanje, 20:24.

38. minuta: Španci so izgubili žogo, Janc je zadel za 19:23.

37. minuta: Henigman je zadel za 18:23.

36. minuta: slovenska obramba nima rešitve, Španci so spet na +6, 17:23.

35. minuta: Blagotinšek je zadel vratarja, napad so zapravili tudi Španci. Mačkovšek je zadel za 17:22.

34. minuta: obramba Ferlina in še ena izgubljena žoga Slovenije! Španija beži na 16:22.

33. minuta: Dolenec je zadel za 16:21.

32. minuta: še ena izgubljena žoga Slovenije in protinapad Španije, 15:21.

31. minuta: Dolenec je zadel vratnico, žoga je še slovenska.

Potek prvega polčasa

30. minuta: prekršek v napadu Dolenca. Španci so vzeli minuto odmora pred zadnjim napadom v prvem polčasu. Cepelin Špancev, zadel je Entrerrios, 15:20.

29. minuta: zadel je Dušebajev, 15:19.

28. minuta: obramba Ferlina, gol Dolenca, 15:18.

27. minuta: že osma izgubljena slovenska žoga, pritnapad in vodstvo Španije s 13:18. Blagotinšek je zadel za 14:18.

26. minuta: prodor Dolenca, 13:16. Španci tokrat zadevajo z levega krila, 13:17.

25. minuta: Španci zadevajo še z mesta krožnega napadalca, Aguinagalde je zabil za 12:16. Izključlitev pri Špancih.

24. minuta: Španci so razigrani, Sole je s krila zadel za 11:15. Blagotinšek je dosegel svoj tretji gol, 12:15.

23. minuta: Dolenec je hitro sprožil in zadel za 11:14.

Klemen Ferlin je do pemora prejel kar 20 golov. FOTO: Reuters

22. minuta: Janc ohranja Slovenijo v igri, njegov četrti gol za 10:13. Entrerrios je zadel za 10:14.

21. minuta: Sarmiento spet natančen, 9:12. Še ena napaka Slovenije in nasprotni napad Špancev, 9:13.

20. minuta: Janc je dosegel svoj tretji gol, 9:11. Vajeti slovenske igre je prevzel Miha Zarabec.

19. minuta: Bombač spet zadeva vratarja, Španci pa so zadeli v prazna slovenska vrata, 8:10. Še ena slovenska napaka v napadu, nasprotni napad Entrerriosa, 8:11. Minuta odmora na zahtevo slovenskega selektorja Ljubomirja Vranješa.

18. minuta: Zadeva Entrerrios, Španci spet vodijo, 8:9.

17. minuta: Žabić je izgubil žogo, Španci zadevajo v nasprotnem napadu, 7:8. Izključen je Dolenec. V igri je Tilen Kodrin, ki je zadel za 8:8.

16. minuta: Bombač je zadel španskega vratarja, a branil je tudi Ferlin.

15. minuta: Mačkovšek se je dvignil 9 metrov od vrat in neubranljivo sprožil, 7:6. Sarmiento je spet presenetil slovensko obrambo, 7:7.

14. minuta: Sarmineto je zadel za 6:6.

13. minuta: prekršek Dušebajeva v napadu, Janc je spet zdirjal na drugo stran in Slovenijo popeljal v vodstvo, 6:5.

12. minuta: prekršek Bombača v napadu. Španci so zapravili napad, Janc pa je stekel v protinapad, 5:5.

11. minuta: Bombač je zadel s strelom iz tal, 4:4. Na drugi strani je zadel Maqueda, 4:5.

Blaž Janc je eden redkih razpoloženih slovenskih napadalcev. FOTO: AFP

10. minuta: obramba Ferlina, vendar je bila žoga še naprej španska, Dušebajev je zadel za prvo španslko vodstvo, 3:4. Izključitev pri Špancih zaradi prekrška nad Dolencem.

9. minuta: Blagotinšek je s šestih metrov zadel vratnico.

8. minuta: Sole je izenačil na 3:3.

7. minuta: Mačkovšek je vtekel na levo krilo in zadel za 3:2.

6. minuta: še ena slovenska napaka v napadu, protinapad Špancev, 2:2.

5. minuta: Španci so zapravili še dva napada, vendar so tudi Slovenci dvakrat izgubili žogo. Entrerrios je dosegel prvi španski gol, 2:1.

4. minuta: Španci streljajo mimo vrat, izgubljena žoga Slovenije.

3. minuta: izgubljena žoga Špancev, Blagotinšek je razpoložen, 2:0. Na drugi strani izključitev Boruta Mačkovška.

2. minuta: dolg prvi napad Špancev, obramba Klemna Ferlina. Gol Blaža Blagotinška, 1:0.

Hrvaška in Norveška sta prva polfinalista. FOTO: Afp

Maratonska drama

V Tele2 Areni so se v prvem polfinalu 14. EP v Stockholmu pomerili Norvežani in Hrvati. Naši južni sosedi niso izkoristili napada za zmago v rednem delu tekme, so se pa v prvem podaljšku rešili s sedemmetrovko Domagoja Duvnjaka ob izteku igralnega časa. Na vrsti je bil drugi desetminutni podaljšek, veliki hrvaški junak pa je postal krožni napadalec Željko Musa, ki je dve sekundi pred koncem zadel za končnih 29:28.

Zaradi daljše prve tekme so začetek drugega polfinala prestavili na 20.45.

Finale bo v nedeljo ob 16.30, tekma za tretje mesto v soboto ob 18.30.