Prva igralka sveta tudi mojstrica velikih vrnitev

Naomi Osaka se je na Roland-Garrosu reševala tudi proti Viktoriji Azarenki, ki se po težavnem obdobju vrača med najboljše na svetu
Fotografija: Naomi Osaka je s 3. kolom že izenačila svoj najboljši pariški rezultat. FOTO: AFP

Naomi Osaka je prva igralka sveta, zmagovalka zadnjih dveh teniških turnirjev za veliki slam, očitno pa tudi mojstrica za velike vrnitve. Potem ko ji je v 1. kolu Roland-Garrosa Anna Karolina Schmidelova v uvodnem nizu zavezala kravato in v drugem dvakrat neuspešno servirala za zmago, se je Japonka iz brezna reševala tudi v drugem dvoboju, ki je bil po pričakovanju prava poslastica. Prva nosilka se je namreč merila z nekdanjo št. 1 in dvakratno avstralsko zmagovalko Viktorijo Azarenko.

Viktorija Azarenka, ki po rojstvu sina in težki sodni bitki za skrbništvo še vedno išče pot nazaj med najboljše teniške igralke sveta, v Parizu ne bi mogla imeti težjega žreba, kot ga je. Njena uvodna tekmica je bila namreč zmagovalka izpred dveh let, Jelena Ostapenko, že druga torej Osaka. Belorusinja sicer igra vedno bolje, kar je japonska tekmica dodobra izkusila v uvodnem nizu, v katerem ni odigrala tako slabo kot proti Schmidelovi, ko je bila po lastni oceni živčna kot še nikdar doslej. Prve štiri igre, ki so ji odnesle tudi niz, je izgubila zaradi odlične Belorusinje, ki je imela v drugem nizu v rokah tudi že 4:2, bila točko oddaljena od 5:2, vendar pa je Osaka nekako vendarle našla pot do že 16. zaporedno dobljenega dvoboja (4:6, 7:5, 6:3) na velikih slamih.

V prvem nizu jo je "ubila"

"V prvem nizu me je 'ubila', res je igrala odlično in v določenih trenutkih sploh nisem gledala na semafor z rezultatom, osredotočala sem se le na vsako točko posebej. Kljub vsemu sem skušala ostati pozitivna, počakati, da se malce utrudi, kar se proti koncu drugega niza tudi je, vseskozi pa sem imela v glavi, da jo lahko na koncu strem. Za to zmago je bila enako pomembna telesna kot mentalna plat. Res smola z žrebom za 2. kolo in presrečna sem, da sem zmagala," je dejala Osaka, potem ko je s prebojem med 32 že izenačila svoj najboljši pariški rezultat. "Danes sem se počutila kot izzivalka. Vika je tu že igrala v polfinalu in ima veliko več izkušenj s tem turnirjem. Osvojila je dva velika slama, bila št. 1, sama pa se na vse to še navajam," je še pojasnila japonska zvezdnica, ki bi lahko postala prva v zgodovini, ki bi prve tri velike slame osvojila na treh zaporednih turnirjih.

Amanda Anisimova je ena dveh sedemnajstletnic v 3. kolu Roland-Garrosa. FOTO: AFP

Azarenka si ni mogla veliko očitati, ko bo spet nosilka (temu statusu se počasi znova približuje), bo seveda vse lažje. "Moja igra je spet tu, bila sem agresivna, odigrala tako, kot je bilo treba. Da, nekaj priložnosti je bilo neizkoriščenih, a odločale so malenkosti. Veliko pozitivnega bom odnesla s tega turnirja," je dobro v porazu iskala Belorusinja. Mesto med najboljšimi 32 sta si zagotovili tudi kar dve mladoletnici, namreč Amanda Anisimova, ki je ugnala enajsto nosilko Arino Sabalenko, in Iga Swiatek, s Kajo Juvan lani zmagovalka na olimpijskih igrah mladih med dvojicami, ki je bila boljša od turnirske št. 16 Wang Qiang.

Federer: od očeta do sina

Jutri dvoboj 3. kola čaka Polono Hercog, ki se bo na igrišču Suzanne Lenglen merila s Sloane Stephens. To bo tretja partija dneva, sledila bo tekmi Roger Federer – Casper Ruud. Kot zanimivost: Švicar je na turnirjih za veliki slam debitiral leta 1999 (Roland-Garros), tedaj pa je bil v žrebu tudi Christian Ruud, Casperjev oče ... Ruud starejši in Federer se med sabo nista nikdar pomerila, sta pa enkrat skupaj trenirala.

Juan Martin del Potro si je v prvem nizu dvoboja z Jošihitom Nišioko poškodoval desno koleno, a vseeno napredoval po maratonu, dolgem tri ure in 49 minut. FOTO: AFP

Izidi: moški, 2. kolo – Đokovič (Srb, 1) : Laaksonen (Švi) 6:1, 6:4, 6:3, Del Potro (Arg, 8) : Nišioka (Jap) 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5), 6:2, A. Zverev (Nem, 5) : Ymer (Šve) 6:1, 6:3, 7:6 (3), Thiem (Avs, 4) : Bublik (Kaz) 6:3, 6:7 (6), 6:3, 7:5, Ćorić (Hrv, 13) : Harris (JA) 6:2, 6:3, 7:6 (2), Lajović (Srb, 30) : Benchetrit (Fra) 6:3, 6:3, 6:4, Hoang (Fra) : Verdasco (Špa, 23) 6:4, 3:6, 7:6 (5), 7:5, Monfils (Fra, 14) : Mannarino (Fra) 6:3, 6:4, 6:4, Mayer (Arg) : Schwartzman (Arg, 17) 4:6, 6:3, 6:4, 7:5,Hačanov (Rus, 10) : Barrere (Fra) 6:3, 7:6 (6), 0:6, 7:5; ženske, 2. kolo – Osaka (Jap, 1) : Azarenka (Blr) 4:6, 7:5, 6:3, Siniakova (Češ) : Sakkari (Grč, 29) 7:6 (5), 6:7 (8), 6:3, Blinkova (Rus) : Garcia (Fra, 24) 1:6, 6:4, 6:4, S. Williams (ZDA, 10) : Nara (Jap) 6:3, 6:2, Barty (Avst, 8) : Collins (ZDA) 7:5, 6:1, Puig (Ptk) : Kasatkina (Rus, 21) 6:3, 6:1, Swiatek (Pol) : Wang Qiang (Kit, 16) 6:3, 6:0, Anisimova (ZDA) : Sabalenka (Blr, 11) 6:4, 6:2, Benčič (Švi, 15) : Siegemund (Nem) 4:6, 6:4, 6:4, Halep (Rom, 3) : Linette (Pol) 6:4, 5:7, 6:3; ženske dvojice, 1. kolo – Cornet, Martić (Fra, Hrv) : Guarachi, Zidanšek (Čil, Slo) 6:1, 6:0, Dabrowski, Xu (Kan, Kit)  : Jakupović, Bara (Slo, Rom, 4) 6:1, 1:6, 6:2, Rosolska, Yang (Pol, Kit) : Hercog, Rodina (Slo, Rus) 6:2, 6:2; mešane dvojice, 1. kolo – Klepač, Roger-Vasselin (Slo, Fra) : Cornet, Eysseric (Fra) 6:2, 4:6, 1:0 (5).