Sodelovanje z Vampirjem ekspresno obrodilo sadove

Na petem največjem teniškem turnirju, v Indian Wellsu, presenetljiva zmagovalca Dominic Thiem in Bianca Andreescu.
Fotografija: Dominic Thiem, lanski finalist Roland-Garrosa, ni pričakoval, da bo prvo lovoriko iz serije masters osvojil na trdi podlagi. FOTO: AFP

Po slabih treh mesecih teniške sezone je statistika zares neverjetna. Na moški turneji je bilo 19 turnirjev ATP, ki so dali 19 različnih zmagovalcev, na ženski pa 13 turnirjev WTA, ki so dali 13 različnih zmagovalk. Zadnja sta se na seznama presenetljivo vpisala Dominic Thiem in Bianca Andreescu, ki sta osvojila Indian Wells, turnir, ki slovi tudi kot peti za veliki slam.

Glede na to, da je bila v kalifornijski puščavi zbrana vsa teniška smetana (razen poškodovanih), je razplet res zelo presenetljiv, gotovo pri ženskah še bolj kot pri moških. Pri slednjih je za prvega favorita veljal Novak Đoković, ki pa je izpadel že v 3. kolu, Rafael Nadal se je poškodoval v četrtfinalu in pred finalom se je zdelo, da ima Roger Federer odprto pot k 101. turnirski zmagi. A ga je presenetil (3:6, 6:3, 7:5) Thiem, ki je na ta način dosegel uspeh kariere, za igralca, ki se veliko bolje znajde na pesku, pa je vsekakor presenečenje, da je do prve lovorike iz serije masters prišel na trdi podlagi. A očitno je novo sodelovanje z Nicolasom Massujem kaj hitro obrodilo sadove, saj sta s Čilencem začela sodelovati pred mesecem dni, Thiem pa ga je v svojo ekipo pripeljal prav zavoljo tega, da bi izboljšal igro na hitri podlagi ter se znebil oznake peščenega specialista.

»On je imel prav tako rajši peščena igrišča, a svoje največje uspehe je dosegel na trdih,« je pojasnil Avstrijec, saj je Massu, znan tudi pod vzdevkom Vampir, dvakratni olimpijski prvak iz Aten 2004. Thiem je v Indian Wellsu takoj navdušil in postal prvi avstrijski zmagovalec mastersa po 22 letih (Thomas Muster, Miami). »Kar se je zgodilo v zadnjih desetih dneh, se zdi skoraj nemogoče. V Indian Wells sem pripotoval v zelo slabi formi iz več vidikov, zdaj pa sem zmagovalec. Neverjetno, da sem prvo veliko lovoriko osvojil na nepeščeni podlagi. Slab začetek sezone se je kar naenkrat spremenil v zelo dobro nadaljevanje,« je dejal Thiem, peti igralec z zmagami nad Federerjem na vseh treh podlagah (še Đoković, Nadal, Jo-Wilfried Tsonga in Patrick Rafter).

Andreescujeva kot Osaka

Bianca Andreescu se je razveselila sploh prve lovorike na turneji WTA, a je zato ta toliko večja. FOTO: USA TODAY Sports

Pravo senzacionalno zgodbo pa je spisala Bianca Andreescu, ki je nov dokaz, da je v ženskem tenisu dandanes vse mogoče, le znati je treba izkoristiti priložnosti, ki se redno ponujajo. Osemnajstletnica, ki je lansko sezono končala na 152. mestu WTA, v Indian Wells pa je prišla kot 60. in je za nastop v glavnem žrebu dobila povabilo prirediteljev, je postala prva zmagovalka z wild cardom. Prvič je nastopala v Indian Wellsu, prvič je zaigrala v glavnem žrebu turnirjev, ki sodijo v kategorijo premier mandatory (tik pod velikimi slami), to je njena sploh prva turnirska lovorika, zanjo pa je v finalu z neustrašno igro s 6:4, 3:6, 6:4 ugnala wimbledonsko zmagovalko Angelique Kerber.

»To mi pomeni vse na svetu. Vse skupaj je noro, prava zgodba o Pepelki. Pred enim letom sem imela težave s tenisom in telesom, igrala sem na Japonskem na turnirju z nagradnim skladom 25.000 $, danes pa sem tu, zmagovalka Indian Wellsa. Kaj vse lahko prinese eno leto!« je bila razumljivo vzhičena Kanadčanka, ob kateri je marsikdo iz teniškega sveta navdušeno ugotovil: Zvezda je rojena. Andreescujeva je za nagrado dobila 1.354.010 $, danes je 24. igralka sveta, zanjo pa je vsekakor zelo spodbudna podobnost z Naomi Osaka, danes št. 1. Pred letom dni je Japonka osvojila Indian Wells, bila je 44. na WTA in ni bila med nosilkami, lovorika je bila njena prva v karieri ...