Dominik Paris svetovni prvak, Martin Čater 13., odstopi Klineta, Kosija in Hrobata

V švedskem Åreju boj za kolajne svetovnega prvenstva v moškem superveleslalomu

06. februar 2019 11.19
06. februar 2019 14.27
V superveleslalomu vodi Dominik Paris. FOTO: AFP
M. U.
M. U.
Åre - Po ženskah so se na tekmovalno progo z gore Åreskutan podali tudi moški v prvem boju za kolajne na 45. svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju. Na startu moške preizkušnje za naslov svetovnega prvaka v superveleslalomu v Åreju so bili tudi štirje Slovenci, Boštjan Kline, Martin Čater, Klemen Kosi in Miha Hrobat.

Prvi slovenski nastop je bil pri številki 6, ki jo je nosil Kline, a je moral zaradi napake kmalu odstopiti. Njegov vmesni čas po prvi tretjini proge je bil najboljši vse do konca tekmovanja.

Kosi je imel številko 22, ni pa prišel do cilja, saj je odstopil na podobnem mestu kot Kline. Čater s številko 28 je le prvi od Slovencev prišel do cilja in zaseda 13. mesto (+0,59). "Proga ne dopušča napak. Snežna podlaga je sicer vrhunska, za toliko odstopov pa so krive prelomnice na progi," je po nastopu povedal Čater.

Hrobat je startal kot 33. in tudi on je moral odstopiti. Čater in Hrobat sta superveleslalom leta 2017 v St. Moritzu končala na 17. in 24. mestu, Kosi, ki je navdušil pred štirimi leti z 10. mestom na SP v Vailu, in Kline sta ostala brez uvrstitve.

Edini Slovenec s kolajno v tej disciplini v moški konkurenci na SP je Tomaž Čižman, ki je bil bronast leta 1989 v Vailu. Boj za prvi komplet odličij, zlato, srebro in bron, je odprl švicarski as Beat Feuz. Še aktualni nosilec naslova svetovnega prvaka v disciplini Kanadčan Erik Guay, ki je slavil pred dvema letoma na SP v Sankt Moritzu, se je lani novembra odločil za tekmovalno upokojitev.

Naslov svetovnega prvaka, svojega prvega, je tokrat osvojil Italijan Dominik Paris (1:24,20) pred Avstrijcem Vincentom Kriechmayrjem in Francozom Johanom Clareyjem na skupnem drugem mestu (+0,09), ki sta si tako pribojevala srebrno odličje. V eni sekundi zaostanka za zmagovalcem se je zvrstilo kar 17 tekmovalcev. Za 29-letnega Parisa je to druga medalja na svetovnih prvenstvih, pred šestimi leti je osvojil srebro na smuku v Schladmingu.

Zmagovalec preizkušnje Paris je v tej zimi pred Årejem slavil na superveleslalomu in smuku v Bormiu, najhitrejši pa je bil tudi na slovitem smuku v Kitzbühelu. Italijani imajo že dve kolajni na 45. SP v alpskem smučanju. Sofia Goggia je osvojila srebro na ženskem superveleslalomu, ko je za zlato Američanko Mikaelo Shiffrin zaostala le dve stotinki sekunde.

Norveški napad ni uspel

Na startnem seznamu so bili različni olimpijski prvaki v superveleslalomu, ki pa v tej disciplini na svetovnih prvenstvih še nimajo zlata, Avstrijec Matthias Mayer (Pjongčang 2018), danes je moral odstopiti, Kjetil Jansrud (Soči 2014), Norvežan je končal na zelo razočarujočem 22. mestu, in Aksel Lund Svindal (Vancouver 2010), danes je bil le šestnajsti, ter dva nekdanja svetovna prvaka v disciplini Avstrijec Hannes Reichelt (Vail/Beaver Creek 2015), danes je z odstopom predčasno končal nastop, in Italijan Christof Innerhofer (Garmisch-Partenkirchen 2011), tokrat je bil četrti.

Na petih superveleslalomih v tej sezoni svetovnega pokala je bilo pet različnih zmagovalcev Nemec Josef Ferstl (Kitzbühel), Dominik Paris (Bormio), Svindal (Val Gardena), Avstrijec Max Franz (Beaver Creek) in Jansrud (Lake Louise).

image
REUTERS Martin Čater je edini od Slovencev prišel do cilja. FOTO: Reuters

Štuhčeva osma na treningu smuka

Alpske smučarke so tik pred začetkom moškega superveleslaloma opravile drugi trening smuka pred petkovo alpsko kombinacijo in nedeljskim smukom na SP. Trening se je začel z vrha, končal pa se je pred finalnim skokom in zadnjim vmesnim časom. Ilka Štuhec, ki bo v nedeljo napadala drugi naslov smukaške svetovne prvakinje, je bila osma.

Prvi čas drugega treninga je vpisala Švicarka Jasmine Flury, njena rojakinja Lara Gut-Behrami, je bila z zaostankom 44 stotink druga, Norvežanka Lie Kajsa Vickhoff (+0,66), pa tretja.

Štuhčeva je bila osma (+1,06). Maruša Ferk, ki bo v petek nastopila na alpski kombinaciji, je bila 24. (+1,89).

Ferkova je smučala s svojimi oblačili in s svojo opremo, saj so ji dostavili prtljago, ki je dva dni za njo prišla iz Stockholma. Na ponedeljkovem treningu je smučala s sposojeno opremo, čelado, palicami, rekreativni oblačili, ki so jo ji posodili trenerji in Štuhčeva.

Lindsey Vonn ni smučala

Takoj po treningu smuka je Štuhčeva letela na trening slaloma, da dobi prepotrebne zavoje za nastop na kombinaciji.
Čeprav je bila na startnem seznamu, Američanka Lindsey Vonn na treningu smuka ni nastopila. Vonnova je v torek padla na superveleslalomu, a brez hujših posledic. Namerava nastopiti na nedeljskem smuku ter se od tekmovalne poti posloviti v velikem slogu.

Na startnem seznamu, tako kot v ponedeljek, je bila tudi zmagovalka torkovega superveleslaloma Američanka Mikaela Shiffrin, a na smukaškem treningu znova ni nastopila. Shiffrinova napoveduje, da ne bo nastopila niti v petek na kombinaciji, niti na nedeljskem smuku. Njena naslednja velika prioriteta po superveleslalomu sta tehnični disciplini, na katerih napoveduje naskok na sam vrh.