Ana Drev pred finalom najbolje v tej zimi

Zasedla je peto mesto, do točk tudi Tina Robnik (20.), Mikaela Shiffrin pa z zmago ostaja v igri za mali kristalni globus.

10. marec 2017 19.26
WCup Womens GS Skiing

Squaw Valley - Na zadnjem veleslalomu pred finalom svetovnega pokala v Aspnu je slovenska alpska smučarka Ana Drev s petim mestom vpisala svoj najboljši dosežek v tej tekmovalni zimi in tretjega v karieri - lani je bila dvakrat druga v Flachauu in Mariboru. V Squaw Valleyju je že po prvi progi držala peto izhodišče, v drugo je doseženo potrdila. Zmage se je, na navdušenje domačih navijačev, veselila Mikaela Shiffrin, ki je svetovni prvakinji Tessi Worley preprečila, da bi že predčasno osvojila veleslalomski kristalni globus.

Američanka je imela pri tem tudi malo sreče, saj je prvo izzivalko, Italijanko Federico Brignone, pustila za seboj za pičlih sedem stotink, še pri zadnjem merjenju vmesnega časa je bila malenkostno počasnejša. Če Shiffrinova danes ne bi zmagala, bi tretjeuvrščena Francozinja že postala lastnica globusa. Do točk se je dokopala še Tina Robnik, ki se je v finalu s 24. povzpela na 20. mesto, Katarina Lavtar in Ana Bucik, od katere je več pričakovati v današnjem slalomu, sta bili prepočasni, Ilka Štuhec, ki v skupni razvrstitvi svetovnega pokala še naprej zaseda drugo mesto, pa je zdrsnila in odstopila že na prvi progi.

20. (24.) Tina Robnik (Slo) 2,98

Mikaela Shiffrin je v cilju zadržala pičlih sedem stotink zaloge. Foto: Scott Sady/AP.

POTEK PRVE PROGE

Po Italijanki Marti Bassino, ki je s časom 1:09,30 vrgla rokavico tekmicam, se je po progi Red Dog spustila prva od petih Slovenk Ana Drev. Zaostanek se je kopičil od prvega do zadnjega merjenja vmesnega časa, še najbolj pa poskočil v zadnjem sektorju, ko je sedmouvrščena s svetovnega prvenstva v St. Moritzu izgubila še dodatne tri desetinke in imela v cilju 62 stotink slabši čas kot Italijanka.

Za 18 stotink jo je prehitela tudi njena rojakinja Federica Brignone, v vodstvo pa se je zavihtela svetovna prvakinja Tessa Worley, ki je imela možnost že danes dvigniti mali kristalni globus. Toda s tem se ni strinjala njena prva zasledovalka in domača adutinja Mikaela Shiffrin, ki je bila najhitrejša pri vseh vmesnih časih, v cilju si je nabrala dve desetinki zaloge pred Francozinjo. Po nastopu elitne sedmerice je bila torej Drevova peta in nato mest ni več izgubljala, je pa do stotinke enak čas kot ona vpisala še ena Italijanka, veteranka Manuela Mölgg.

Po nastopu prve jakostne skupine ni več nobena od veleslalomistk premešala kart pri vrhu, saj tega niti sicer zelo neselektivna proga (terjala je le pet odstopov) ni dopuščala več. Vseeno je finale ujela še ena Slovenka. Tina Robnik je ciljno črto prečkala kot 23., nato pa jo je ugnala zgolj še ena tekmica, nabrala pa si je kar obilen zaostanek za Shiffrinovo (+ 3,59). Prepočasni sta bili Katarina Lavtar na 33. (+ 3,99, finale je zgrešila za 22 stotink) in slalomska specialistka Ana Bucik na 43. mestu (+ 4,77), medtem ko je Ilka Štuhec zdrsnila in odstopila v spodnjem delu po odličnem prvem vmesnem času, pri katerem je bila celo tretja.