Kristoffersen z drugega planeta, Hadalin najbolje doslej

Norveški smučar je prvega slalomskega zasledovalca v Adelbodnu Manfreda Mőlgga pustil za seboj za skoraj dve sekundi.

08. januar 2017 13.11
SKI-WORLD-MEN-SUI

Adelboden - Mlademu, 21-letnemu slovenskemu alpskemu smučarju Štefanu Hadalinu očitno zelo ustrezajo klasične slalomske preizkušnje svetovnega pokala na švicarskem snegu. Potem ko je pred slabim letom dni, sredi lanskega januarja, v Wengnu s 26. mestom osvojil prve točke v tej disciplini v karieri, je danes dosežek še nadgradil v Adelbodnu z 20. mestom. S štartno številko 50 je že na prvi progi Chuenisbärgli postavil 23. izid, v finalu pa je s 16. časom napredoval še tri mesta in popravil tudi svojo najboljšo uvrstitev v svetovnem pokalu nasploh, 23. mesto v alpski kombinaciji ob koncu minulega leta v Santa Caterini. Drugi slovenski zastopnik Žan Kranjec, sicer veleslalomski specialist, je bil na 39. mestu prekratek za finale.

Dva izjemna nastopa pa sta se posrečila 22-letnemu Norvežanu Henriku Kristoffersenu, ki se je veselil tretje slalomske zmage v tej zimi, po Val d'Iseru in Madonni di Campiglio. Danes je bil več razredov zase, saj je vpisal najboljša časa obeh prog, po prvi je imel »zgolj« 38 stotink naskoka pred zmagovalcem nedavnega Sljemena, italijanskim veteranom Manfredom Mölggom, ki pa ga je nato v finalu potolkel za dodatno sekundo in pol, naposled je bila razlika med njima kar 1,83 sekunde. Na stopničke se je po šestem izhodišču s prve proge zavihtel še favorizirani Avstrijec Marcel Hirscher, kar pomeni, da ga je Norvežan zdaj ujel v skupni slalomski razvrstitvi sezone. S po 360 točkami sta zdaj na vrhu povsem poravnana.

PRVA PROGA

Prvo progo klasične moške slalomske preizkušnje za svetovni pokal v švicarskem Adelbodnu je močno zaznamovalo vreme, saj se je po nastopu prve trojice na progo Chuenisbärgli, predvsem na njen srednji del, spustila gosta megla in tekmovalcem v nadaljevanju otežila delo. Razmere je dobro izkoristil Norvežan Henrik Kristoffersen, ki si je s številko 3 zagotovil najboljše izhodišče pred finalom, prvega zasledovalca, italijanskega zmagovalca Sljemena Manfreda Mölgga, je za seboj pustil za 38 stotink, vsi ostali tekmeci so zamudili že debelo sekundo.

Tretji je bil Nemec Felix Neureuther (+1,27), nato pa so bile razlike do sedmouvrščenega prvega domačega aduta Daniela Yula pičle, zgolj 39 stotink. Vodilni slalomist sezone, Avstrijec Marcel Hirscher, se v megli ni znašel in je na šestem mestu za Norvežanom zaostal 1,60 sekunde. S polovično uspešnostjo sta nastopila tudi dva Slovenca: Žan Kranjec, sicer specialist za veleslalom, je štartal povsem pri repu s številko 67 in na 39. mestu finale zgrešil za slabo sekundo, hitrejši pa je bil Štefan Hadalin s številko 50, ki se je brez težav prebil v trideseterico in na 23. mestu za Kristoffersenom zaostajal za tri sekunde in pol. Razlike so bile majhne, od desetega Francoza Alexisa Pinturaulta, včerajšnjega veleslalomskega zmagovalca, je bil Hadalin počasnejši manj kot sekundo. Zanimivo: v udarni deseterici so bili smučarji iz devetih držav!