Dosje: Napad v Parizu

Zbrali smo vse prispevke o napadu na satirični časnik Charlie Hebdo in njegovih posledicah.

Objavljeno
07. januar 2015 19.03
FRANCE-CRIME-MEDIA-SHOOTING
Delo.si
Delo.si

Francija razkrila nove protiteroristične ukrepe: Tudi Evropska unija bo po pričakovanjih še danes razkrila nove ukrepe za boj proti terorizmu.

V Evropi se vrstijo aretacije domnevnih ekstremistov: O aretacijah poročajo iz Nemčije, v Belgiji še vedno odmeva včerajšnja policijska operacija, v Franciji so prijeli 12 osumljencev.

Hollande: »Charlie Hebdo je živ in bo živel«: V Franciji se vrstijo aretacije osumljenih zločinov iz sovraštva. Med aretiranimi je tudi kontroverzni komik Dieudonne.

V Franciji zaradi zagovarjanja terorizma pridržali več kot 50 ljudi: Odgovornost za napad na Charlie Hebdo je prevzela Al Kaida na Arabskem polotoku, a ni edina.

Nova številka Charlie Hebdoja razprodana po vsej Franciji: Karikatura na naslovnici je edina, na kateri pojavi Mohamed. Časnik se tokrat norčuje iz vseh ver in islamskih skrajnežev.

»Spreobrnil se bom zaradi Anelkaja«: Besedilo Mohameda Kacimija: težave francoskega pisatelja v predmestni gimnaziji dan po velikem shodu v Parizu.

Vračanje borcev povzroča skrbi: Razlage o tem, kaj je za motivi posameznikov, ki odidejo v Sirijo, še zdaleč niso enopomenske.

Po pariškem napadu Evropa pripravlja ostrejše ukrepe: Več moči tajnim službam, poostren nadzor letalskega prometa, zapiranje schengenskih meja in nova protiteroristična strategija.

Evropska protiteroristična kakofonija: Države oblikujejo svoje ukrepanje, na evropski ravni je vroč kostanj direktiva o letalskih potnikih.

Svet na prepihu: Francoska družba hoče občutiti svobodo: Mimi Podkrižnik analizira posledice, ki jih bo imel za francosko družbo nedavni napad na časnik Charlie Hebdo.

Charlie Hebdo se vrača s karikaturo preroka Mohameda: Naslednja izdaja bo prav tako kontroverzna, kot je bil časnik pred napadom. Natisnili bodo morda kar tri milijone izvodov.

V Siriji in Iraku se bori 1400 džihadistov iz Francije: Čas žalovanja je minil in emocije so se ohladile, zdaj je čas za trezne analize o varnosti in političnih razmerah.

Na francoskih tleh po napadih največja mobilizacija vojske doslej: Oblasti bodo na ulice francoskih mest namestile 10.000 vojakov in dodatnih 5000 policistov.

Prestolnica sveta: Politiki, verski in drugi voditelji so hodili skupaj, tesno drug ob drugem, enotni z roko v roki.

Pariz in svet sta postala Charlie: Zgodovinski pohod: žalosten in ganljiv, a tudi radosten pohod več kot milijona ljudi v spomin na žrtve teroristov in za svobodo.

V Franciji dan solidarnosti in protiteroristično srečanje: Shoda, ki se bo začel ob 15. uri na Trgu republike, potekal pa bo v tišini, se bo po pričakovanjih udeležilo več kot milijon ljudi.

Francija na lovu za sodelavci napadalcev: Medtem ko država žaluje za novinarji, policisti in talci, francoske oblasti razpravljajo o tem, kako zagotoviti varnost.

Odločno: Na krizo se Francija odziva z notranjo trdnostjo, enotnostjo in priseganjem na vrednote.

Musliman sem in tudi jaz sem Charlie: Jutri naj bi stopili skupaj vsi, ki hočejo po moriji in srhljivki, ki je sledila, trdno povezati javnost.

Na braniku svobode: Francija se je na tragedijo odzvala s sporočilom: fanatiki s puškami v rokah ne morejo poteptati naše največje vrednote - svobode.

Bili so Charlie Hebdo: Charlie Hebdo so bili ljudje. Navihani, zabavni, politično nekorektni, neprizanesljivi. Žalujemo za ljudmi, zaradi katerih so se Francozi smejali.

Pred pariško mošejo: »Naj živi Francija!«: Francoski muslimani so zgroženi nad napadom, v skupnosti pa je tudi veliko nemira in strahu pred stigmatizacijo.

»Še naprej bomo odpirali razprave, tudi o islamu in preroku«: Novinarka Zineb el Rhazoui je v pogovoru za Delo izrazila upanje, da njeni kolegi niso umrli zaman.

Napadalca na Charlie Hebdo dobra znanca policije: Eden od njiju je bil znan po povezavah z džihadisti, drugi po urjenju pri Al Kaidi, a uspelo se jima je izogniti oblastem.

• Napadalca na Charlie Hebdo ubita v policijski akciji: Mrtev je tudi napadalec, ki je zajel talce v judovski trgovini v Parizu. Po navedbah policije so mrtvi še najmanj štirje talci.

Naj živi Francija!: Smejati se je treba, s smehom se zdravi fanatizme vseh vrst, humor je zdravilo proti nestrpnostim.

Françoise Pons: Zločin je za Francijo kot 11. september za ZDA: Predsednica združenja Grande Europe: Delo Charlieja Hebdoja kdaj tudi žaljivo, a napad nanje je napad na vse nas in na naše vrednote.

Svet na prepihu: Življenje v Parizu teče dalje, nelagodje ostaja: Peter Žerjavič iz Pariza o razpoloženju na ulicah francoskega glavnega mesta ter odzivih in posledicah napada.

Karikature Charlieja Hebdoja: Težko je, če te imajo radi bedaki: Lacontov dokumentarec, za katerega je te dni odličen čas, da bi ga lahko videli tudi na nacionalki, je dragocen dokument časa.

Odzivi iz Slovenije: Obsodbe terorističnega napada: Kar zadeva odnos do muslimanske skupnosti v Franciji, je veleposlanik prepričan, da se po napadu ne bo spremenil.

Charlie Hebdo se ne da, v sredo bo izšlo milijon izvodov: Napadalca še vedno na begu.

Streljanje v srce demokracije: Svoboda mišljenja in izražanja je podstat francoske družbe, zato se je zaradi masakra zavila v črnino celotna Francija.

Pariz kljubuje: Mi vsi smo Charlie: Trije napadalci ubili dvanajst ljudi. Množična zborovanja v znamenje žalovanja in podpore demokraciji.

Črni dan za novinarstvo: Pariška tragedija je veliko več kot le gnusen napad na Charlie Hebdo.

V središču Pariza 12 mrtvih, napadalci še vedno na begu: V terorističnem napadu na sedeže satiričnega tednika Charlie Hebdo je umrlo najmanj 12 ljudi, tudi dva policista.

Charlie Hebdo − tednik, ki razburja: Satirični tednik je doslej že večkrat razburil javnost in izzval polemike zaradi svojega načina poročanja.

Najhujši napadi v Franciji v zadnjih desetletjih: Napad na Charlie Hebdo je najhujši napad v Franciji v zadnjih 40 letih. Objavljamo kronologijo prejšnjih večjih napadov.