Drzno proti oazam, pravi izkupiček zelo vprašljiv

Evropski parlament je zaključil pisanje poročila o pranju denarja, izogibanju plačevanja davkov in davčnih utajah.

Objavljeno
12. december 2017 19.15
M. Č.
M. Č.
Strasbourg - Evropski poslanci so danes z veliko večino potrdili poročilo začasnega odbora PANA. Parlamentarno preiskavo je namreč spodbudilo največje novinarsko razkritje v zgodovini - objava Panamskih dokumentov, ki ji je sledilo še več medijskih razkritij, kako in kam vplivneži skrivajo denar pred obdavčenjem.

Zadnje tedne pisanja poročila so zaznamovale razprave o podrobnostih, ki so lahko oziroma ne smejo biti v poročilu, kar je že precej zgovoren znak, da je Evropska unija še daleč od tega, da bi začela učinkovito reševati problem odtekanja denarja v davčne oaze. Četudi so problemi akutni.

»Stvari so resne. Primerjamo jih lahko s klimatskimi spremembami. Izogibanje davkom namreč vodi k pogubi, k razgradnji socialne države,« opozarja eden od piscev poročila Jeppe Kofod, poslanec evropskih socialistov. »Zelo jasno zahtevamo vzpostavitev črnih list in sankcije za države članice, ki kršijo pravila. A bojimo se, da bodo voditelji držav članic vse naše ugotovitve, priporočila in zahteve spregledali,« je pesimističen Kofod.

Niti ena članica EU ni zgled

Voditelji držav, ki sedijo v Svetu EU, bi morali k akutnemu problemu pristopiti resno in hitro, a je že zdaj jasno, da nekatere članice nimajo nobenega namena rešitev potisniti naprej. Ni namreč konkretnih znakov, kako bi države med seboj sodelovale na področju davkov. Še vedno se kaže, da bodo bolj tekmovale pri čim bolj konkurenčnem obdavčevanju korporacij, napovedujejo evropski poslanci.

»To poročilo bomo potrdili z veliko večino. Jasno bomo pokazali, da zahtevamo več preglednosti,« je bil včeraj odločen predsednik odbora PANA Werner Langen, poslanec Evropske ljudske stranke. A poročilo je kljub temu šibko, priznavajo parlamentarci. Zaradi posamičnih držav. Četudi se domala v vseh pritožujejo nad prevelikimi obdavčitvami dela in ostalimi dajatvami, nikjer ne delajo prav veliko, da bi obdavčili tisto, kar ostaja neobdavčeno.

»Čisto vse države članice imajo možnosti za izboljšanje pravil, nikjer, prav nikjer ni tako, kot bi moralo biti,« ugotavlja Petr Ježek iz vrst Alde, evropskih liberalcev, sicer tudi soavtor poročila. »Samo v moji državi, Nemčiji, imamo 16 deželnih in še enega zveznega finančnega ministra. To je problem za učinkovito davčno politiko,« je slikovit Langen.

Odločneje zaščititi žvižgače

»Evropska komisija in države članice bi morale narediti vse, da bi na ravni EU zaščitili tudi žvižgače. Mnoge države članice imajo v javnem sektorju to kar dobro urejeno, v zasebnem pa le redko kje,« opozarja Kofod. A, kot je bolj kot ne jasno, bo verjetno ostalo le pri pozivu, naj se to uredi.

»Naporno delo je za nami,« ugotavlja Ježek, »upamo lahko le, da so priporočila dovolj močna in kredibilna, da se bodo države članice zganile in dovolile institucijam EU narediti več.« Evropski poslanci so se odločili iti celo dlje. »Kličemo h globalnemu srečanju voditeljev, katerega pobudnik mora biti EU,« je jasen Kofod. »Naše sporočilo je, da evropski voditelji ne morejo pametovati ostalemu svetu, kot to pogosto počnejo, če ne pospravijo svojega dvorišča,« opozarja Langen.