Interpol izdal tiralico za tri Šešljeve sodelavce, obtožene vplivanja na priče

Haaško sodišče jih je obtožilo, da so grozili, ustrahovali, ponujali podkupnine in drugače vplivali na priči.

Objavljeno
31. marec 2017 14.32
Serbia War Crimes Seselj
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Interpol je na zahtevo haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije izdal rdečo tiralico za tri visoke predstavnike Srbske radikalne stranke, sodelavce vodje stranke Vojislava Šešlja. Haaško sodišče jih med drugim obtožuje vplivanja na priče v sodnem postopku, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Gre za Šešeljeva odvetnika − Petra Jojića in Vjerico Radeta − ter njegovega nekdanjega sodelavca Jova Ostojića. Haaško sodišče jih je decembra 2014 obtožilo, da so grozili, ustrahovali, ponujali podkupnine in na druge načine vplivali na dve priči v dveh primerih na haaškem sodišču proti Šešlju.

Iz haaškega sodišča so danes še sporočili, da Interpolova tiralica velja od 16. marca.

Sodišče njihovo izročitev zahteva že več kot dve leti, tiralico zanje pa je izdalo januarja 2015. Sodišče v Beogradu je zahtevo maja lani zavrnilo, češ da po srbski zakonodaji niso izpolnjeni pogoji za njihovo aretacijo in izročitev, saj mora Beograd izročati samo obtožence za najhujše vojne zločine, genocid.

Rdeče Interpolove tiralice pomeni, da jih bodo iskali po vsem svetu in da je primeru dan večji pomen.

Šešelj je bil na haaškem sodišču obtožen vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti nad Hrvati in Bošnjaki na Hrvaškem, v BiH ter Vojvodini med letoma 1991 in 1993. Potem ko je bil več kot leto dni iz zdravstvenih razlogov začasno na prostosti, ga je sodišče marca lani na prvi stopnji oprostilo vseh obtožb. Na nedeljskih volitvah je eden od kandidatov za srbskega predsednika, a nima možnosti za izvolitev.

Šešelj je bil sicer leta 2012 v Haagu obsojen na dve leti zapora zaradi nespoštovanja sodišča. Obsojen je bil, ker s svoje spletne strani ni umaknil svojih štirih knjig, v katerih je objavil podatke o zaščitenih pričah sodišča, še dodaja STA.