Iskanje odgovorov na izzive je odvisno od enotnosti EU

Blejski strateški forum: Reševanje izzivov je odvisno od enotnosti EU in institucij, solidarnosti in približanja ljudem.

Objavljeno
05. september 2016 23.24
Strateški forum Bled
Saša Vidmajer
Saša Vidmajer

Bled – Mednarodna konferenca, največja te vrste pri nas - letos pod naslovom Varnost prihodnosti - se je danes popoldne uradno začela z govorom premiera Mira Cerarja. Podobno kot v razpravi voditeljev, ki je sledila, so bili v ospredju potrebnost evropske enotnosti in približanje Evrope Evropejcem.

Sodobnih izzivov je vse več in postali so bolj zapleteni, nujni so globalni odgovori, je povedal predsednik vlade Miro Cerar. Problematiziral je populizem, skepticizem in izolacionizem v Evropski uniji, če v EU ne bo pravil, češ da bo razpadla. O migracijah je rekel, da je ljudem v stiski sicer treba pomagati, a hkrati je treba upoštevati realno zmožnost integracije. Treba je graditi mostove, in ne zidov, je migrantsko problematiko in evropske dileme povzel slavnostni govornik Michael Møller, posebni odposlanec generalnega sekretarja Združenih narodov.

Osrednje omizje voditeljev je bilo posvečeno vprašanju političnega vodenja v času hitro spreminjajočega se mednarodnega okolja - tisto, kar je bilo še lani nepojmljivo, je že tu. Hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović je kritizirala migracijsko politiko, pri kateri vsi razmišljajo v okviru politične korektnosti. Po njenem prepričanju je zdaj prvo, kako zaščiti naše meje in teritorij, medtem ko drugi gradijo ograje. Migracije so globalno vprašanje, treba ga je postaviti v globalni kontekst, je rekel predsednik kanadskega senata George Furey. Podobno je albanski premier Edi Rama komentiral, da ni odgovorov na nacionalni ravni, države same ne morejo nič, potrebujemo globalne spremembe, v zvezi z EU pa tudi večjo sposobnost voditeljev, da poslušajo.

Pahor: Čas je za novo konvencijo o EU

V debati so se lotili tudi nacionalizma in populizma. Če bodo ljudje mislili, da Unije ni več, da institucije ne zmorejo najti rešitev, potem bo nacionalizma še več, je izjavil predsednik Borut Pahor, ki se še vedno zavzema za federalno Evropo. »Paradoksalno, zdaj je čas za novo konvencijo o EU.«

Nestabilnost v svetu se povečuje, prihodnost je nepredvidljiva, iskanje odgovorov na izzive in njihovo reševanje je odvisno od enotnosti Evropske unije, njenih institucij, solidarnosti in zmožnosti približanja Evrope Evropejcem, je bilo sporočilo današnjega omizja voditeljev, na katerem so sodelovali Grabar Kitarovićeva, Rama, Furey in Pahor. Turški zunanji minister Mevlüt Çavuşoğlu, ki je zaradi razmer v državi in sporazuma med EU in Turčijo posebej pričakovani gost, je izostal, udeležil pa se bo sredine popoldanske razprave o varnosti.

Letošnja polnočna razprava je problematizirala navadne radikalce in vprašanje, kako preprečiti vse večjo radikalizacijo mladih, usmerila se je v njihove možnosti za izobraževanje, zaposlitev in vključenost v družbo. Teroristični napadi kažejo nujnost širšega razumevanja skrajnih dejanj, boj proti terorizmu mora vključevati uspešnejšo integracijo, boljše perspektive mladih, izkoreninjenje revščine in tudi analizo konfliktov v svetu. V razpravi je sodeloval tudi raziskovalni novinar danskega časnika Politiken Jakob Sheikh.

V torek je na programu omizje Evropska unija, integracija proti dezintegraciji, sodelovali bodo zunanji ministri oziroma ministri za evropske zadeve, namestniki in več predstavnikov »think tankov«. EU se je znašla sredi geostrateških sprememb, njene strukture so krhke, zaupanje majhno, odločanje težko, solidarnosti članic ni. Proces vse tesnejše Unije ni več samoumeven, nekateri zahtevajo redefiniranje odnosov, kar postavlja razpravo o prihodnosti v popolnoma drugačen kontekst.

Nova geopolitična stvarnost

Evropski problematiki bo posvečena okrogla miza o novi evropski varnosti, saj se bodo evropske varnostne in obrambne strukture morale prilagoditi geopolitični stvarnosti in novim vrstam groženj. Obravnavali pa bodo tudi sodelovanje med EU in Natom.

Med širšimi strateškimi vprašanji so tudi pomanjkanje pitne vode in geopolitika energetike. V poslovnem forumu pa bodo obravnavali digitalno preobrazbo, varnost in trajnost v turizmu ter koncept pametnih mest in skupnosti.

Dvostranska srečanja

Forum je vsako leto priložnost tudi za številna dvostranska srečanja med ministri in gospodarstveniki. Vodja diplomacije Karl Erjavec se bo sestal z vsemi zunanjimi ministri. Največ pozornosti bo namenjene migracijam. Predsednik Borut Pahor in premier Miro Cerar pa se bosta sestala s hrvaško predsednico in albanskim predsednikom vlade.