Milijarder brez imunitete

Voditelja najbolj priljubljene češke politične stranke Andreja Babiša preiskujejo zaradi suma poslovne prevare.

Objavljeno
10. september 2017 20.22
Boris Čibej
Boris Čibej

Če bi bile parlamentarne volitve danes, bi Češka dobila novega premiera, populističnega milijarderja Andreja Babiša. Toda 63-letnemu voditelju koalicijske stranke Ano so pred dnevi njegovi parlamentarni kolegi odvzeli poslansko imuniteto, zato se bo preiskava o tem, ali si je njegova družba neupravičeno prilastila evropska sredstva, začela še pred 20. in 21. oktobrom, ko se bodo Čehi odpravili na volišča.

»Ta primer je bil očitno ustvarjen zato, da bi me politično uničili. A o tem bodo odločili državljani na volitvah – njihova bo zadnja beseda, jaz pa se bom boril. Obljubljam vam, da me ne boste utišali. Ne boste me prestrašili. Ne boste me ustavili. Ne boste se me znebili,« je Babiš v sredo opozoril poslance spodnjega doma češkega parlamenta, preden so se ti z veliko večino odločili vzeti imuniteto drugemu najbogatejšemu češkemu državljanu, ki ima po izračunih ameriške revije Forbes štiri milijarde dolarjev premoženja.

Policija je proti njemu sprožila preiskavo zaradi domnevnih nepravilnosti oziroma korupcije pri podelitvi okoli dveh milijonov evrov sredstev Evropske unije za eno od podjetij, ki je bilo domnevno v njegovi lasti. »Babisconi«, kakor so milijarderskega mogotca pred dvema letoma poimenovali v ameriški reviji Foreign Policy, očitke odločno zavrača in jih razglaša za politično gonjo.

»Desničarski, a z občutkom za socialo«

Poznavalci češkega političnega dogajanja si še ne upajo napovedati, ali bo preiskava proti populističnemu politiku temu škodila ali koristila na bližajočih se volitvah. Dosedanje izkušnje kažejo, da stranka »češkega Trumpa«, kakor so na Zahodu že večkrat označili Babiša, ni izgubila svoje ogromne prednosti v javnomnenjskih raziskavah, čeprav se »korupcijski škandal« njihovega voditelja vleče že dolgo časa. Zaradi njega je na začetku letošnjega maja nastala celo enotedenska vladna »kriza«, med katero je premier in voditelj na zadnjih volitvah zmagovitih socialdemokratov Bohuslav Sobotka najprej ponudil odstop celotne vlade, potem pa se je premislil in iz nje vrgel zgolj dotedanjega podpredsednika in finančnega ministra Babiša.

Ta odstavitev ni vplivala na ljudsko razpoloženje. Za Ano, ki kot beseda po češko pomeni »da«, kot kratica pa Akcijo nezadovoljnih državljanov, ki jo je pred šestimi leti ustanovil Babiš, bi še vedno glasovala skoraj tretjina čeških volivcev. Ko je novinka Ano pred štirimi leti na volitvah presenetila z drugim mestom, so še slavili socialdemokrati, zdaj pa jim ankete napovedujejo, da bodo dobili pol manj glasov od stranke, ki je po besedah njenega milijarderskega ustanovitelja »desničarska, a z občutkom za socialo«.

Babiša, ki se je rodil v diplomatski družini v Bratislavi, so napadali, da je bil v sovjetskih časih sodelavec češke tajne službe, a je sodišče ugotovilo, da ni sodeloval namerno. Ko je izbruhnila ukrajinska kriza, so ga zahodni mediji uvrstili med prijatelje ruskega predsednika Vladimirja Putina. Milijarderja podpira tudi edini politik v državi, ki je med ljudstvom bolj priljubljen kot on sam: populistični predsednik države Miloš Zeman, ki s sedanjim socialdemokratskim premierom Sobotko ni v najboljših odnosih.

Že med pomladansko vladno krizo, ko je Sobotki celo grozilo, da ga bo Zeman zamenjal s svojim prijateljem Babišem, so nekateri analitiki na Zahodu svarili, da bi takšna sprememba na vrhu izvršne oblasti Češko približala »neliberalnim« vzhodnoevropskim državam, kot sta Madžarska in Poljska.

V jedru ali zunaj njega?

Češki ekonomist Tomáš Sedláček trdi, da bodo letošnje parlamentarne volitve za Čehe precej bolj pomembne kot številne pred njimi, ker bodo odločile o tem, ali se bo Češka pridružila »trdemu jedru« Evropske unije ali pa bo postala nikamor uvrščena država večno godrnjajočih Vaclavov Klausov in Milošev Zemanov.

Po njegovem mnenju imajo izmed »novih« članic EU le Slovaška, Slovenija in tri baltske države možnost, da ne izvisijo iz tega »jedra«, Češka pa po 13 letih članstva Unije še vedno ne dojema kot projekt, ki bi ga morala sama pomagati graditi, ampak kot skupino držav, ki je nepomembna, a daje Češki denar. Sedláček v komentarju za četrtkovo izdajo dnevnika Hospodářské noviny ne govori o imenih, a v »godrnjačih«, ki uporno zavračajo tako skupno valuto evro kot solidarnostno porazdelitev pribežnikov, je mogoče prepoznati prav milijarderja Babiša in njegovega »pokrovitelja« Zemana.

Češki predsednik je pred dnevi izjavil, da se je bolje odpovedati evropskim sredstvom kot v državo spustiti prosilce za azil, voditelj stranke Ano pa je na začetku prejšnjega tedna na predvolilnem shodu svojim članom razložil, da »nam evro zdaj ni koristen in nam še kar nekaj časa niti ne bo«. Bloomberg je pred dnevi poročal, da ima Češka najmanjšo brezposelnost med vsemi 28 članicami EU, krona pa je v zadnjih dvajsetih letih najuspešnejša med 31 vodilnimi svetovnimi valutami, ki jih spremlja ta agencija.