Nemčija o predahu v evropskem združevanju

Joachim Gauck priporoča upočasnjevanje evropskega združevanja, da bi se lahko Evropska unija prilagodila vsem svojim državljanom

Objavljeno
27. november 2016 20.47
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Berlin – Ob zmagi Donalda Trumpa v ZDA in zmagoslavju britanskega referenduma nemški predsednik Joachim Gauck predlaga predah v evropskem združevanju. Kanclerka Angela Merkel pa meni, da zdaj ni čas za nove pogodbe, ampak za učinkovitejšo Evropo.

»Z Evropsko unijo smo razvili sijajen koncept, mirovni projekt, ob katerem si generacije pred nami niso upale niti sanjati. A smo na poti k čedalje tesnejšemu združevanju včasih tako hiteli, da vsi državljani niso mogli ali hoteli pristopiti,« je Joachim Gauck ocenil v intervjuju za časopis Welt am Sonntag. »To me skrbi.«

Odhajajoči politik, znan po navdihujočih govorih o svobodi, predlaga okrepitev načela subsidiarnosti, tako da bi na nacionalnih ravneh urejali vse, kar je tam mogoče urejati. »Skupaj bi morali premisliti o predahu, med katerim bi razpravljali, kakšne cilje hočemo doseči in s kakšnim tempom.«

Gauck ni prvi vidni nemški ali evropski politik, ki v luči naraščajočih nacionalizmov v Evropi in drugod predlaga vračanje k temeljem evropskega združevanja, saj se to ni rojevalo v Bruslju, ampak v prestolnicah držav članic. Da zdaj ni čas za spreminjanje pogodb in podobne ukrepe, je že po britanskem referendumu poudarila kanclerka Angela Merkel. Po njenem ne gre za več ali manj Evrope, ampak za uspešnejšo, le tako bo mogoče vrniti zaupanje ljudi v stoletni projekt EU. Vprašanje je, ali vsi v Bruslju razumejo, kaj je na kocki. Od tam pravkar prihajajo poročila o načrtih prevzema nacionalnih električnih omrežij, zaradi česar v Nemčiji, kjer so vložili gigantske vsote v obnovljive energetske vire, že bijejo plat zvona.

Projekt je drag in sporen ter včasih prinaša težave tudi sosednjim državam, a s podzemnimi in običajnimi elektrovodi premagujejo še zadnjo oviro za uspešen prenos poceni energije z nemškega severa k proizvajalcem na jugu države. V Berlinu verjamejo, da usklajevanje med državami dovolj dobro zagotavlja dosedanje sodelovanje oskrbnikov električnih omrežij.

»Regulatorsko besnilo«

V Bruslju niso razumeli lekcij brexita, se jezijo nemški kritiki. Nekatere arogantne in celo nepotrebne odločitve uradnikov Evropske unije so pripomogle k odločenosti številnih Britancev za samostojno pot. Prepovedi ukrivljenih kumaric, čajnikov s preveliko porabo elektrike, visokih pet za frizerje in podobno »regulatorsko besnilo«, naj so ga res uveljavili ali samo govorili o njem, so v Veliki Britaniji dobro izkoristili nasprotniki EU. Če bo evropska komisija nadaljevala v tej smeri, ga bodo morda tudi v drugih članicah.

Prihodnje leto prinaša več pomembnih volitev v državah članicah EU. Na Nizozemskem, v Franciji in Nemčiji, kjer je zaradi begunske krize in reševanja evra s pomočjo ECB močno narasla priljubljenost nacionalistične Alternative za Nemčijo (AfD). Evropa in še posebej evrsko območje bosta že čez nekaj dni na preizkušnji tudi zaradi Italije, kjer nacionalistične sile nasprotujejo ustavnim spremembam za lažje reforme. Nemški predsednik, četudi priznani bojevnik za svobodo in demokracijo, ne da veliko na odločanje ljudstva na zvezni ravni.

»V predstavniški demokraciji se naslanjamo na delo poslancev, ki se leta sistematično ukvarjajo z določenimi temami.« Na kompleksna vprašanja je po njegovem težko odgovoriti z da ali ne, poleg tega lahko dobro organizirane manjšine pridobijo prevelik vpliv. Za referendume na zvezni ravni se zavzema tudi nacionalistična ­Alternativa za Nemčijo.

Nekdanji vzhodnonemški pastor Joachim Gauck priporoča upočasnjevanje evropskega združevanja, da bi se lahko Evropska unija prilagodila vsem svojim več kot petsto milijonom državljanom. Poleg zavzemanja za Evropo miru, svobode, varnosti, demokracije in pravne države politikom priporoča priznanje občutka doma in pripadnosti. Podobne občutke imajo po njegovem državljani ZDA, ki so volili Donalda Trumpa: »Ne počuti se vsakdo državljana sveta!«

Tudi Gauck verjame, da mora osrednja evropska država Nemčija prevzeti več odgovornosti za pridobivanje dvomljivcev – »kot odvetnik Evrope«, kar je mogoče zaradi njene preteklosti, velikosti in velikih koristi, ki jih je pridobila z evropskim združevanjem. »V globaliziranem svetu in združeni Evropi domovina ostaja mogoča. Tudi s tem dejstvom bi se morali zavzemati za EU.«