Odpuščanje Grčiji

V takšnih okoliščinah bo grška drama trajala še dolgo.

Objavljeno
24. maj 2016 23.41
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
V šestih letih po sprejetju prvega rešilnega programa je reševanje Grčije postalo kot perpetuum mobile. Po lanski drami, ko so bili na robu odhoda iz območja z evrom, je vlada Aleksisa Ciprasa le priznala pravila igre in začela kot po tekočem traku sprejemati varčevalno-reformne ukrepe, s katerimi naj bi se spravila na zeleno vejo.

Boleče ukrepe je sicer laže spraviti na papir kot uresničiti v praksi. Da uresničevanje sprejetih reform vedno zaostaja za pričakovanji, je eden od naukov iz reševanja Grčije. Prepogosto se pozablja, da Grčija ni Skandinavija, kjer bi administracija dosledno izvajala rešitve.

V Grčiji ni tako iskrene politične volje za njihovo uresničevanje kot tudi učinkovite administracije, ki bi, denimo, učinkovito pobirala davke. Tudi vsebina ukrepov za dosego proračunskih ciljev je kočljiva. Ciprasova vlada se raje kot za zmanjševanje orjaških izdatkov odloča za zviševanje davkov in z njimi obremenjuje predvsem male ljudi, ne da bi se lotila velikih rib.

Upnice imajo svoje kratkoročne interese. Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble, denimo, si pred bližajočimi volitvami in v času vzpona Alternative za Nemčijo ne želi razprav o izdatnejših dolžniških odpustkih. To bo moralo počakati na boljše čase, čeprav Mednarodni denarni sklad (IMF) vse glasneje postavlja zahteve po zagotovitvi vzdržnosti grškega dolga. Jastrebi bi bili pripravljeni na večje odpustke šele ob izteku rešilnega programa 2018, saj se bojijo moralnega hazarda. Prehitro popuščanje da bi povzročilo preveč lahkotnosti v grškem izpolnjevanju zavez. Da bo grška drama v takšnih okoliščinah trajala še dolgo, so pokazale nove projekcije IMF prihodnjih gospodarskih gibanj.

Preboja ne bo, dokler si ne bodo vsi nalili čistega vina. Cipras bo moral Grkom pojasniti, da odpis dolgov ni čarobna paličica za odpravo grških težav in da tudi druge članice ne morejo skrbeti za njihove pokojnine. Upnice pa se bodo morale sprijazniti s tem, da bo Grčija finančno odvisna od njih, dokler ne bo imela podlage za razvoj lastnega gospodarstva.