Romunski socialdemokrati so kljub razklanosti očitno v čvrstem objemu koruptivnega vodstva

V obrambo pravne države na ulicah na tisoče ljudi poziva k novim volitvam in odstopu vlade.

Objavljeno
12. december 2017 16.54
Vili Einspieler
Vili Einspieler

Vladajoči socialdemokrati se ne ozirajo niti na tisoče protestnikov v največjih romunskih mestih niti na opozorila evropske komisije, da ogrožajo prizadevanja za izkoreninjenje korupcije. Po hitrem postopku skušajo omejiti pristojnosti specializiranega tožilstva za boj proti korupciji.

Protivladni protesti so še vedno mirni, ni pa nujno da bo tako tudi ostalo, ker vodilni socialdemokratski politiki napovedujejo provladne proteste. Podpora pravosodni reformi s strani njihovih pristašev naj bi slišala preko Bruslja vse do Marsa. Socialdemokrati so očitno v čvrstem objemu koruptivnega vodstva. Čeprav so globoko razklani, ima tabor prvaka stranke Liviu Dragnea glavno besedo. Kljub temu mu mnogi že obračajo hrbet in so ga pripravljeni vreči s prestola. če bi bilo to potrebno, da bodo ostali na oblasti.

Romuni so jamstvo za nadaljevanja boja proti korupciji

Spodnji dom romunskega parlamenta je včeraj potrdil s 179 glasovi proti 90 predloga zakonov, ki predvidevata zmanjšanje pristojnosti specializiranemu uradu tožilstva za boj proti korupciji (DNA). Spodnji dom je na predlog socialdemokratov (PSD) in koalicijskih liberalcev (ALDE) sprejel zakonske spremembe brez poglobljene parlamentarne razprave. Spremembe mora potrditi še zgornji dom parlamenta, protestniki pa so se zbrali pred parlamentom tudi včeraj in odločno nasprotovali sporni reformi pravosodja.

Vladajoča koalicija je predvidela tudi vzpostavitev posebne enote za preiskovanje morebitnih kaznivih dejanj sodnikov in tožilcev in določilo, po katerem bodo sodniki in tožilci z osebnim premoženjem odgovarjali za morebitne sodne zmote. Po mnenju pravnih strokovnjakov so načrtovane spremembe uperjene v izvajanje političnega pritiska na sodno vejo oblasti.

Evropska komisija je opozorila Romunijo, da bi tovrstna prenova pravosodja, lahko spodkopala prizadevanja za izkoreninjenje korupcije. Da je korupcija rak rana romunske družbe, EU opozarja Romunijo, odkar je postala njena članica. Podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans je tako aprila pohvalil prizadevanja romunske civilne družbe v boju proti korupciji. "Prepričan sem, da so najboljši garanti za nadaljevanje boja proti korupciji v Romuniji Romuni sami," je dejal Timmermans po večtedenskih množičnih protestih proti korupciji januarja in februarja. Toda vrh PSD se je vrgel na delo, da bi sporne zakone sprejel parlament po "demokratični" poti.

Državo bodo brez pravosodja prevzeli lopovi in zlikovci

Ker to ni ustavilo oblasti, se je več deset tisoč Romunov konec novembra znova odpravilo na ulice, da bi izrazilo nasprotovanje predlogom za omilitev protikorupcijske zakonodaje. Skoraj 40 civilno-družbenih skupin in dve sindikalni zvezi, ki so sklicali proteste, so v skupni izjavi opozorili, da je državo prevzela politična mafija. To so bili najbolj množični protesti v Romuniji po letu 1989, ko je padec skušal preprečiti s provladnimi protesti tudi komunistični diktator Nicolae Ceausescu.

Največ kritik sta bila deležna vodji obeh domov parlamenta, Liviu Dragnea in Calin Popescu Tariceanu, ki sta v preiskavi. Prvak PSD Dragnea je že bil obsojen zaradi sodelovanja pri volilnih prevarah, otepa pa se tudi obtožbe zlorabe pooblastil in nezakonite pridobitve evropskih sredstev v višini 20,6 milijona evrov. Novembra je urad DNA dosegel, da so mu zasegli za več kot 27 milijonov evrov premoženja.

V obrambo pravne države se je v nedeljo na ulicah Bukarešte, Cluja, Temišvara, Brasova in drugih mest zbralo na tisoče ljudi, ki so pozivali k novim volitvam in odstopu vlade. Protestom sta se prvič pridružili glavni opozicijski stranki - Nacionalna liberalna stranka (PNL) in okoljsko-liberalna stranka (USR). Protestniki so na protestih, ki so potekali že v preteklih tednih, izpostavljali, da oblast spreminja zakone v nasprotju z interesi Romunije, le zato, da bi rešila nekaj ljudi.

Protestnike podpira tudi predsednik Rumunije Klaus Johanis, ki je napovedal, da bo uporabil vsa ustavna sredstva, ki jih ima na voljo, da bi preprečil sprejem spornih zakonov. Po njegovem je zadnja možnost razpis referenduma, na katerem bo odločilo ljudstvo. Demostrante je podprl znani filozof, esejist in liberalni politik Mihai Sora, ki je novembra slavil 103 rojstni dan. Sora je poudaril, da bodo brez učinkovitega pravosodja z državo upravljali lopovi in zlikovci, česar se zaveda tudi večina Romunov, ki protestirajo na ulicah.