Rusija in Grčija sklenili predhodni sporazum o gradnji plinovoda

Lastništvo Turškega toka, ki bo tekel tudi čez grško ozemlje, bo delno v ruski delno v grški lasti.

Objavljeno
19. junij 2015 14.45
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Sankt Peterburg – Ministra za energetiko, ruski Aleksander Novak in grški Panagiotis Lafazanis, sta danes ob robu mednarodnega ekonomskega foruma v Sankt Peterburgu podpisala predhodni sporazum o gradnji plinovoda Turški tok čez grško ozemlje. »To je začetek velikega investicijskega projekta v Grčiji, ki bo ugodno vplival na gospodarstvo države,« je povedal ruski minister Novak. Gre sicer za predhodni, in ne dokončni sporazum.

Koliko bo stal projekt, še ni znano, je pa jasno, da ga bo financirala Rusija − večji del državna banka Vnesheconombank, preostalo bodo prispevale druge ruske banke. Novak je pojasnil, da grški krak plinovoda kljub temu ne bo v lasti Gazproma, ampak bo lastništvo enakomerno razdeljeno med Rusijo in Grčijo.

Turški tok bo po načrtih ruskega Gazproma obsegal štiri plinovode s skupno kapaciteto 63 milijard kubičnih metrov plina, poroča AFP. Prvi plinovod bo namenjen zgolj zagotavljanju turških potreb. Cilj ruskega giganta je sicer obiti Ukrajino pri dobavljanju plina evropskim državam. To vlogo bi moral sprva prevzeti Južni tok, a je projekt zaradi ukrajinske krize in sankcij propadel.

S pritiski EU se zdaj soočajo tudi uradne Atene. Minister Lafazanis je zato ob podpisu povedal, da potrebuje Grčija ob spopadanju z gospodarsko krizo podporo, in ne pritiskov, ter poudaril, da sodelovanje z Rusijo ni uperjeno proti nobeni evropski državi. Pri tem pa je po poročanju spletnega portala Sputnik News dejal, da bi lahko energija igrala združevalno vlogo med Zahodom in Rusijo, in izrazil upanje, da bosta državi danes začeti projekt tudi dokončali.