Teroristični napad ali izmišljotina makedonskih oblasti?

Nekateri trdijo, da gre za teroristični napad, drugi, da poskušajo makedonske oblasti pozornost preusmeriti s krize v državi.

Objavljeno
22. april 2015 13.13
MACEDONIA-KOSOVO-CRIME-POLICE
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Skopje, Priština − Po včerajšnjem incidentu na policijski postaji v makedonskem obmejnem mestu Gošince, med katerim je skupina kakih 40 dobro oboroženih in zamaskiranih moških z oznakami Osvobodilne vojska Kosova (OVK) zajela in mučila štiri makedonske policiste, se bodo danes na najvišji ravni sestale makedonske in kosovske oblasti, poroča Al Džazira.

Makedonska obmejna policija je v okolici vasi, ki leži nedaleč od meje s Kosovom, že včeraj postavila nadzorne točke in v vas poslala oklepna vozila, območje pa so preletavali helikopterji. Navzoči so bili tudi predstavniki Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Poleg tega je makedonska policija, ki je torkov incident označila za teroristični napad, novinarjem preprečila dostop do vasi, pri čemer se sklicuje na varnostne razloge.

Odzivi medijev, strank in analitikov na včerajšnje dogajanje so mešani − nekateri trdijo, da gre za teroristični napad, drugi, da poskušajo makedonske oblasti pozornost preusmeriti s politične krize v državi. Kot smo v Delu že poročali, makedonski premier Nikola Gruevski in vodja opozicijskih socialdemokratov (SDSM) Zoran Zaev drug drugega obtožujeta državnega prevrata, razmere pa je še zaostrila prisluškovalna afera.

Po trditvah opozicije sta Gruevski, ki je tudi tarča očitkov o zlorabah, kršitvah zakonov, ustave, človekovih pravic in svobode medijev, in vodja državne varnosti Sašo Mijalkovski zadnja štiri leta nezakonito prisluškovala več kot 20.000 državljanom, od tega stotim novinarjem in najmanj šestim tujim veleposlanikom. Zato socialdemokrati od lanskih parlamentarnih volitev, ki naj bi jih zaznamovale prevare, bojkotirajo delo parlamenta, že dalj časa pa objavljajo tudi posnetke, o katerih trdijo, da dokazujejo koruptivnost vladajoče stranke VMRO-DPNE. Ta po drugi strani trdi, da SDSM služi tujim interesom in da so posnetki prirejeni in montirani. Glede očitkov o volilnih goljufijah pa pravijo, da se glede na veliko zmago vladajoče stranke, ki je na oblasti od leta 2006, ne bi nič spremenilo, tudi če bi se očitane volilne kršitve dejansko zgodile.

Večina makedonski medijev je torkov incident označila za teroristični napad na državne institucije, prištinski mediji pa po drugi strani poročajo, da je bil včerajšnji obmejni incident insceniran. Podobno meni tudi izvršni direktor makedonskega centra za raziskovanje Suad Missini. »Menim, da je to del scenarija vladajoče stranke, ki poskuša na ta način odvrniti pozornost s posnetkov o korupciji, ki jih objavlja opozicija. Celo pričakoval sem, da bo nastala napeta situacija, pri oblikovanju katere imajo oblasti veliko izkušenj,« je dejal za Al Džaziro. Kot je dodal, tovrstni incidenti večine Makedoncev ne presenečajo. Povedal pa je še, da po njegovem mnenju ne bodo eskalirali v resnejši spopad.

Nekdanji član OVK Abedin Zimberi pa je za Radio Svobodna Evropa dejal, da na območju ni oboroženih enot. »Incident, o katerem poročajo mediji, spominja na scenarij vlade, [premiera Nikole] Gruevskega in ministrstva za notranje zadeve,« je dejal. »Gotovo načrtujejo nekakšen scenarij, da bi pozornost državljanov preusmerili s tega, kar se dogaja v Makedoniji, in poskušali rešiti, kar se rešiti da,« je dodal. »Trdim, da se to ne bo zgodilo, ker državljani nočejo vojne, želijo si mir, perspektivo, hočejo delati in živeti.«

Na dogajanje v Makedoniji se je včeraj odzval tudi svet ministrov Evropske unije, ki je izrazil zaskrbljenost in pri tem pozval k hitremu reševanju politične krize v državi.