V Augsburgu zaradi bombe iz druge svetovne vojne obsežna evakuacija

Danes do 10. ure je moralo svoje domove zapustiti okoli 54.000 prebivalcev tega tretjega največjega bavarskega mesta.

Objavljeno
25. december 2016 11.48
Mo. B., STA
Mo. B., STA
Oblasti v središču Augsburga so se danes namenile nevtralizirati letalsko bombo iz druge svetovne vojne, zaradi česar je moralo domove na božični dan zapustiti približno 54.000 prebivalcev tega bavarskega mesta. Gre za eno največjih preventivnih evakuacij v zgodovini Nemčije zaradi ostankov vojne, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Policija je prebivalcem naročila, da morajo označeno področje zapustiti do 10. ure. Približno 900 policistov in več sto gasilcev bo nato preverjalo, če se v kakšnem stanovanju v radiju 1,5 kilometra od bombe še zadržujejo ljudje.

Demontiranje bombe se bo nato začelo v zgodnjih popoldanskih urah, predvidoma med 14. in 15. uro.

Britansko letalsko bombo, težko kar 1,8 tone, so odkrili na gradbišču v središču mesta v torek.

V tretjem največjem bavarskem mestu je bilo dopoldne mirno, saj je očitno večino prebivalcev preventivno zapustilo mesto že v soboto.

V Nemčiji pogosto najdejo neeksplodirane bombe iz druge svetovne vojne, ki lahko še vedno predstavljajo veliko nevarnost. Veliko lokalnih oblasti ima celo ekipe, ki načrtno iščejo tovrstne bombe, da jih lahko nato nevtralizirajo.

Kot so poročali nekateri mediji, gre v Augsburgu za največjo evakuacijo od druge svetovne vojne. Doslej so največjo evakuacijo zaradi bombe iz druge svetovne vojne organizirali leta 2011 v Koblenzu, ko je moralo domove zapustiti približno 45.000 prebivalcev mesta, še dodaja STA.