Najbolj množični protesti po padcu komunizma

V Romuniji demostrante združuje bes in razočaranje zaradi razbohotene korupcije v državi.

Objavljeno
02. februar 2017 13.07
ROMANIA-CORRUPTION-PROTEST
Vili Einspieler
Vili Einspieler

Na največjih demonstracijah od padca komunističnega režima v Romuniji je po ocenah medijev okoli 300 tisoč protestnikov po vsej državi zahtevalo odstop vlade. Množica protestira proti novi uredbi, po kateri bi se lahko več politikov izognilo kazenskemu pregonu.

V Bukarešti se je protesta udeležilo 150 tisoč ljudi. Protestniki so proti policistom metali steklenice, petarde in kamenje, policija pa je odgovorila s solzivcem. Lažje ranjeni so bili najmanj štirje policisti in dva protestnika. Po nekaterih navedbah je bilo aretiranih 20, po drugih pa celo 60 protestnikov.

Demostranti so s protestom proti spornemu vladnemu odloku, ki otežuje pregon korupcijskih dejanj, prevzeli vlogo opozicije. Skoraj tri desetletja so politiki na oblasti kradli, kolikor so lahko, in sicer pogosto s podporo naslednikov bivše komunistične stranke in tajne službe Ceaușescujeve diktature. Pod svojim nadzorom so imeli pravosodje, vladanje pa so zlorabili za prikrivanje lastne korupcije. Pravosodje je šele po mednarodnem pritisku sprožilo preiskave politikov, ki so bili osumljeni korupcije.

Na lanskih parlamentarnih volitvah je dobila največjo podporo levosredinska Socialdemokratska stranka (PSD), nadzor nad oblastjo pa so prevzele osebe, ki so obsojene ali osumljene za korupcijo. S koalicijskim partnerjem liberalno ALDE, ki je tradicionalno zaveznica PSD, imajo parlamentarno večino, ki jim omogoča spreminjati zakone. Na ta način želijo sprejeti tudi zakon o amnestiji, ki bi oprostil krivde korumpirane politike in jim dovolil, da ohranijo premoženje, ki so ga pridobili z nezakonitimi posli. Ker se opozicija tem načrtom ni uspela upreti, so ljudje izgubili potrpljenje in odšli na ulice. Na protestih so zadnje tri tedne sodelovale različne skupine, združuje pa jih bes in razočaranje zaradi razbohotene korupcije v državi. 

Spodkopavanje boja proti korupciji

V skladu z novo vladno uredbo bodo zlorabo položaja kazensko preganjali le, če bo škoda, ki bo pri tem nastala, znašala najmanj 44.000 evrov. Novo uredbo, po kateri bi se lahko več politikov izognilo kazenskemu pregonu, je socialno-liberalna vlada premiera Sorina Grindeanuja sprejela v torek, veljati pa je začela takoj. Po mnenju kritikov naj bi z njo med drugim pred pregonom zaščitili predsednika PSD Liviuja Dragneo, ki je obtožen zlorabe položaja, s katero naj bi nastala škoda v višini približno 22.000 evrov. Protestniki so zdaj dosegli, da so v državi uveljavitev sprememb zakona odložili, ministrstvo za pravosodje pa je organiziralo javno razpravo.

Zaradi odločitve vlade je odstopil minister za trgovino Florin Jianu, ki je zapisal na facebooku, da sicer svojim otrokom ne bi mogel pogledati v oči. Pravosodni minister Florin Iordache je zapisal, da pri sprejetem odloku ne gre za »nič skrivnega, nezakonitega ali nemoralnega«. Predsednik države Klaus Iohannis je menil, da je pravna država od nasprotnikov pravice in v boju proti korupciji prejela težek udarec.

»V boju proti korupciji je treba napredovati, ne pa nazadovati,« sta v skupnem sporočilu zapisala predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker in njegov namestnik Frans Timmermans. Veleposlaništva ZDA, Kanade, Nemčije, Francije, Nizozemske in Belgije so v skupni izjavi izrazila prepričanje, da odlok spodkopava napredek, ki ga je na področju boja proti korupciji doslej dosegla Romunija.