Ameriški streli v prazno

Nadzor nad orožjem: Ameriška desnica je še vedno pod vplivom orožarskega lobija.

Objavljeno
20. junij 2016 23.47
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York - Ameriški senatorji so včeraj ponovili folkloro vsakega množičnega poboja, še eno razpravo o bolj smiselni zakonodaji o prodaji strelnega orožja. V zadnjih petih letih je v kongres prišlo več kot sto tovrstnih predlogov, le redki so se uvrstili v splošno razpravo, sprejeli niso niti enega.

Prejšnji teden je demokratski senator Chris Murphy za skoraj 15 ur zasedel govorniški oder in poskušal pripraviti kolege, da bi se resno lotili razmisleka o ameriški orožarski kulturi. Njegova stranka je predlagala tako benigen ukrep, kot je prepoved nakupa orožja za vse Američane, ki so zaradi suma povezave s terorizmom uvrščeni na seznam o prepovedi letenja. Republikanci so po pokolu v San Bernardinu že zavrnili podoben ukrep.

Tokrat ga podpira tudi njihov predsedniški kandidat Donald Trump, po novem strastni zagovornik drugega amandmaja ustave in pravice do nošenja orožja. Republikanski predlog je 72-urni odlog, v katerem bi zvezne oblasti morale s pomočjo sodišča dokazati, da ljudje z liste dejansko predstavljajo teroristično grožnjo, v nasprotnem bi ti imeli pravico do nakupa orožja.

Strah pred NRA

Nekateri zmerni republikanci so poskusili skleniti kompromis, toda v volilnem letu so možnosti zanj zelo majave, saj je lobistična skupina Nacionalna strelska zveza (NRA) zagrozila, da bo prenehala podpirati vse politike desnice, ki se bodo odmaknili od orožarske dogme republikanske stranke. Njeni predstavniki imajo preizkušeno taktiko in so po nekaj dneh molka začeli ponavljati, da ubijajo ljudje, ne orožje, ter da je edina zaščita še več oboroženih Američanov.

Ponovno svarijo pred območji s prepovedjo orožja, saj so po njihovi razlagi ta vaba za napadalce. Ne gredo tako daleč, da bi kot Trump dovolili nošenje orožja v barih in nočnih klubih, saj je tudi njim jasno, da se mešanje alkohola in smodnika ne more končati dobro. Toda tako kot newyorški milijarder so začeli biti plat zvona pred teroristi, ki prihajajo pobijat ­Američane.

»Vsak potrebuje varnostni načrt. Moramo imeti možnost, da se zaščitimo, saj prihajajo. Napadli bodo ranljive točke, ta država se mora tega zavedati,« je v nedeljo opozoril vodja NRA Wayne ­LaPierre.

Orožarski lobi ima trdno v rokah kongresno desnico. Po podatkih organizacije Center for Responsive Politics, ki se ukvarja s proučevanjem vpliva denarja in lobijev na politiko, je NRA leta 2013 in 2014 namenila več kot 3 milijone dolarjev za lobiranje na zvezni ravni. Samo na letošnjih volitvah nameravajo porabiti okoli 14 milijonov dolarjev, pri čemer bodo njihova tarča politiki, ki poskušajo zaostriti orožarsko zakonodajo.

»Politiki, ki si želijo preusmeriti pozornost z resničnih težav in nas okriviti [za množične strelske poboje], bodo plačali ceno za to,« je napovedal izvršni direktor NRA Chris Cox. Takšne grožnje so eden od ključnih vzvodov za korenito nasprotovanje republikanskih poslancev in senatorjev orožarski zakonodaji, saj se po besedah Adama Winklerja, profesorja ustavnega prava na univerzi UCLA, bojijo, da bi na volitvah nenadoma v stranki dobili izzivalca, ki bi imel podporo NRA in njihov vpliv.

Napoved preobrata

Tako že od januarja 2011, ko je napadalec v Tucsonu v Arizoni ustrelil 19 ljudi, med njimi tudi demokratsko poslanko Gabrielle­ Giffords in ji pustil dosmrtne posledice, kongres ni sprejel nobenega ukrepa. Tudi po Newtownu, ko je umrlo 20 prvošolčkov in sta senatorja, demokrat Joe Manchin in republikanec Pat Toomey, pripravila kompromisni predlog o omejitvah pri prodaji orožja. Takrat je bil kongres najbližje ukrepu, a niti v senatu niso zbrali potrebnih 60 glasov ­podpore.

Kaj šele, da bi ponovno uvedli prepoved prodaje »napadalnega orožja«, kot imenujejo kopije vojaških pušk za civilno uporabo. Predsednik Bill Clinton je leta 1994 dosegel njihovo desetletno prepoved, ker jih je uvrstil v obsežen, 30 milijard dolarjev vreden paket ukrepov za boj proti kriminalu. V takratnem ozračju razraslega kriminala in nasilja uličnih tolp, ki so uporabljale takšno orožje, si desnica ni upala zrušiti celotnega paketa.

Po mnenju senatorja Murphyja zagovorniki reforme ne bijejo izgubljenega boja, saj se po njegovem ozračje v ZDA počasi le spreminja. Javnomnenjske raziskave kažejo podporo večine javnosti strožjim ukrepom, hkrati se kljub naraščanju prodaje orožja zmanjšuje delež oboroženih gospodinjstev. Toda zaradi lobiranja NRA, ki je dosegla zmanjšanje državnega financiranja raziskav o povezavah med nošenjem orožja in kriminalom, je zelo malo strokovnih temeljev.

Toda ob kopičenju tragičnih dogodkov so Američani čedalje bolj jezni. »Republikanci se bodo prej ali slej soočili z gnevom volilnega telesa. Morda bo trajalo nekaj časa in nas čaka še nekaj neuspehov, toda na koncu bomo zmagali,« je prepričan Murphy.