Demokrati desnici iztrgali senatni sedež

Na nadomestnih senatnih volitvah v konservativni Alabami poraz republikancev.

Objavljeno
13. december 2017 11.30
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
V boleče osupljivem preobratu za republikansko stranko je po četrt stoletja globoko rdeča (v ZDA barva desnice) Alabama dobila nekaj modrine. Doug Jones je prekinil četrt stoletja desne prevlade in s tesno zmago kot demokratski senator nasledil svojega nekdanjega političnega mentorja ter na politični odpad poslal republikanca Roya Moora, obtoženega spolnega nadlegovanja mladoletnic.

Volitve, ki so jih razpisali zaradi odhoda nekdanjega senatorja Jeffa Sessionsa na položaj pravosodnega ministra, bi morale biti rutinsko opravilo v južnjaški zvezni državi, kjer imajo beli podeželski volivci prevladujoč vpliv na rezultate. Toda že jeseni je republikansko stranko presenetil Roy Moore, skrajno konservativni nekdanji sodnik, ki je izrabil nezadovoljstvo volivcem s prejšnjim skorumpiranim guvernerjem in njegovim izbrancem za senatorja. S podporo nekdanjega stratega Bele hiše Steva Bannona je zmagal na volitvah znotraj stranke.

Njen vrh v Washingtonu si še ni opomogel od klofute, ko so na dan privrele obtožbe, da je Moore kot tridesetletni namestnik državnega tožilca v lokalnem trgovskem središču zalezoval mladoletna dekleta. Kar je na videz dobljene volitve vrglo iz tira in Alabamo potisnilo v središče medijske pozornosti. Mnogi znani republikanci so se Mooru odrekli, stranka je najprej umaknila podporo, toda ko je Donald Trump odločno stopil na njegovo stran, so se hočeš nočeš vrnili v tekmo.

Ta je bila napeta, saj je Bannon z medijsko ofenzivo na konservativnih medijih Moora v anketah znova potisnil pred Jonesa. Toda očitno je bila kampanja demokratov, ki so si zadnje dni predvsem prizadevali na volišča pripeljati čim več temnopoltih volivcev (ti po tradicijo volijo za demokrate) in odvrniti čim več zmernih republikancev uspešna. Prvi so se odzvali množično, drugih ni bilo ali pa so na volilne lističe vpisovali ime po svoji izbiri, ne pa obkrožili Moora. Rezultat je bil na koncu tesen, po podatkih volilne komisije je demokrat dobil 49,9 odstotka, republikanec 48,4 odstotka glasov.

To ni samo odmeven poraz za predsednika, ki je glasno podpiral Moora (in včeraj že čestital Jonesu), ampak tudi za stranko, ki ima tako v senatu z 51 sedeži le še enega senatorja več kot 49 demokratov. Kar pomeni, da je na nitki tudi sprejem republikanske razvpite davčne reforme. Po drugi strani so se rešili neprijetnega položaja, ko bi morali v svoje vrste sprejeti domnevnega pedofila, kar bi stranko razžiralo vse do kongresnih volitev prihodnjo jesen. Pri čemer so bila precej sporna že konservativna stališča nekdanjega predsednika vrhovnega sodišča Alabame, ki so ga dvakrat odstavili, prvič zaradi postavitve spomenika desetim božjim zapovedim v avli sodišča, drugič zaradi nespoštovanja legalizacije istospolnih porok.

Moore se še ni vdal v usodo in je napovedal, da bo zahteval ponovno štetje glasov, čeprav je po zakonodaji Alabame za avtomatsko ponovno štetje potrebna razlika 0,5 odstotne točke ali manj. »Vedite, da kadar gre tako na tesno, še ni konec. Vemo tudi to, da ima bog vedno nadzor,« je dejal podpornikom. A le malokdo še verjame v preobrat, vrh republikanske stranke je že sporočil, da ne bo podprl zahteve za ponovno štetje. Demokrati slavijo, precej so se povečale tudi njihove možnosti, da novembra prihodnje leto prevzamejo večino v obeh domovih kongresa, čeprav jih v senatu čaka izjemno trdo delo.