Googlova umetna inteligenca razvila »otroka«

Googlov superračunalnik je razvil sistem umetne inteligence, ki je nato razvil naprednega »otroka«.

Objavljeno
08. december 2017 02.30
Posodobljeno
08. december 2017 14.18

Napreden Googlov »otrok« je na svojem področju boljši od vseh sistemov, ki jih je sploh kdaj razvil človek.

S tem je Google postavil nov mejnik in nakazal, kaj vse lahko umetna inteligenca razvije brez človeka. Projekt, ki so ga poimenovali AutoML, so Googlovi znanstveniki iz Google Brain predstavili že maja letos. Cilj je bil razviti samoučeče strojne modele z avtomatizacijo procesov. Da je bilo to uspešno, priča razvoj umetne inteligence, ki je sposobna ustvariti novo umetno inteligenco. To so poimenovali NASNet.

NASNet je sposoben z videoposnetka sproti prepoznavati predmete, kot so avtomobili, ljudje, semaforji, torbe, nahrbtniki in po opravljeni nalogi poročati »staršu«, sta med drugim poročala New York Post in spletna stran Futurism.

Natančnost prepoznavanja predmetov NASNeta je bila 82,7-odstotna, s čimer se je ta sistem odrezal za 1,2 odstotka bolje kot vsi ostali sistemi računalniškega vida, ki jih je razvil človek sam. NASNet je pri učinkovitosti učenja za štiri odstotke prekosil svojega starša.

Sistem je odprtokodna rešitev, so dejali znanstveniki iz Google Brain. Upajo, da bo »širša skupnost, ki se ukvarja s strojnim učenjem, lahko gradila na teh modelih, da bi rešili množico problemov računalniškega vida, ki si jih še nismo zamislili«. Čeprav bi to tehnologijo lahko uporabljali pri razvoju samovozečih avtomobilov, novica poraja kar nekaj vprašanj, tudi, kaj če bo AutoML tako hitro ustvarjal sisteme, da jim družba ne bo mogla slediti.

Direktor Tesle Elon Musk že leta poziva k strogemu nadzoru umetne inteligence, ker da »predstavlja tveganje za obstoj človeštva«. Ray Kurzweil, direktor inženirstva na Googlu, je za Futursim dejal, da je takšna skrb pretirana: »Tehnologija je vedno bila dvorezni meč − ogenj nas je grel, na ognju smo kuhali pa tudi hiše je požgal.«