Južna Koreja nadaljuje vojaške vaje

Ob vojaških vajah Seula in zasedanju držav Brics ruski predsednik Putin svari, da nove sankcije proti Pjongjangu ne bodo prinesle želenih rezultatov.

Objavljeno
05. september 2017 13.33
TOPSHOT-SKorea-NKorea-nuclear-missile-navy-armament-defence
Ka. M., STA
Ka. M., STA

Seul – Južna Koreja nadaljuje vojaške vaje, ki predstavljajo odgovor na nedeljski jedrski poskus Severne Koreje. Južnokorejska mornarica je v Japonskem morju izvedla vaje, s katerimi je hotela Pjongjang posvariti pred kakršnokoli provokacijo na morju po tem, ko je v ponedeljek simulirala napad na prizorišče jedrskih poskusov Severne Koreje.

Na vajah so med drugim sodelovali 2500 ton težka fregata ter več vojnih ladij, opremljenih z raketami, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Pred južno obalo Korejskega polotoka nameravajo pomorske vaje nadaljevati do sobote.

Južnokorejski predsednik Mun Dže In in ameriški predsednik Donald Trump sta se v ponedeljek pogovarjala po telefonu in dosegla dogovor o odpravi omejitev nosilnosti južnokorejskih raket. Zgornja meja velja od sklenitve dvostranskega sporazuma leta 2001, v skladu s katerim je teža bojne glave omejena na 500 kilogramov.

Trump je južnokorejskemu kolegu še zagotovil, da je pripravljen odobriti prodajo »več milijard dolarjev« vrednega vojaškega orožja in opreme iz ZDA, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili iz Bele hiše.

Varnostni svet ni enoten

Včeraj je na izrednem zasedanju severnokorejska jedrska testiranja pod drobnogled vzel tudi varnostni svet Združenih narodov. Države so zavzele različna stališča − medtem ko so se ZDA zavzele za »najostrejše možne sankcije«, sta Kitajska in Rusija pozvali k dialogu.

Varnostni svet ni bil enoten glede reševanja krize na Korejskem polotoku. Foto: Joe Penney/AFP

Ruski predsednik Vladimir Putin je po koncu vrha Brics na Kitajskem posvaril pred globalno katastrofo, če v sporu s Severno Korejo ne bo dosežena diplomatska rešitev. Morebitne nadaljnje sankcije proti državi je označil za nekoristne.

Čeprav je dejanja Pjongjanga kritiziral, je izjavil, da se Severni Korejci »ne bodo odpovedali svojemu jedrskemu programu, če se ne bodo počutili varne«. Izrazil je tudi nasprotovanje vsakršnemu vojaškemu posredovanju, ki ga v Washingtonu ne izključujejo. »Začeti vojaško histerijo nima nikakršnega smisla, gre za pot, ki vodi v slepo ulico,« je dejal.