Ne čutita se krivi za atentat

Umor Kim Džong Nama je bil trenutek, ko je bila izgubljena možnost za mirno rešitev korejske krize.

Objavljeno
02. oktober 2017 11.40
NORTHKOREA-MALAYSIA/KIM-COURT
Zorana Baković
Zorana Baković

Ko sta mladi ženski, »oboroženi« z zastrupljenima robcema, 13. februarja na mednarodnem letališču v Kuala Lumpurju skočili na Kim Džong Nama, polbrata severnokorejskega voditelja Kim Džong Una, so dogajanje iz daljave spremljali štirje severnokorejski agenti. Ti so bili pravzaprav tudi edini, ki so vedeli, kaj se dogaja.

Ko sta 25-letna Indonezijka Siti Aisja in tri leta starejša Vietnamka Doan Thi Huong v ponedeljek stopili pred sodnike malezijskega visokega sodišča, v sodni dvorani, v kateri se je zbralo okoli 40 prič in kriminalističnih izvedencev, ni bilo nikogar od omenjene četverice.

Obtoženki za umor 45-letnega Kima sta prvi dan sojenja izjavili, da sta nedolžni, njuna obramba pa je prepričana, da bosta na koncu procesa izpuščeni. Predvsem zato, ker so pravi krivci prav štirje Severni Korejci, ki so zapustili Kuala Lumpur takoj po izvedbi atentata po njihovih navodilih.

Doan Thi Huong in Siti Aisja. Foto: AFP

Obtoženi dekleti se branita, češ da nista vedeli, kaj pravzaprav počneta, toda tožilstvo vztraja pri dejstvu, da sta takoj po napadu na Kima odšli v letališke sanitarije, da bi si oprali roke, s katerimi sta držali z živčnim strupom VX zastrupljena robca. Njuna obramba odgovarja, da sta zgolj upoštevali navodila, ki sta jih dobili od severnokorejskih agentov. Kot pravita, sta bili prepričani, da sodelujeta pri snemanju televizijskega resničnostnega šova.

Sojenje v malezijski prestolnici je ponovno prižgalo žaromet nad političnim trilerjem, ki delno razkriva kompleksno zakulisje severnokorejske krize. Kim Džong Nam je bil, kot pravijo dobro obveščeni viri, varovanec uradnega Pekinga in je z družino živel v Macau. Kitajski politični vrh je menda nameraval Kim Džong Una spraviti z oblasti in na njegovo mesto postaviti polbrata. Mladi vodja Severne Koreje naj bi, ko je to izvedel, naročil Kim Džong Namov umor.

Kim Džong Nam je posledicam zastrupitve podlegel na letališču kmalu po napadu. Foto: Toshifumi Kitamura/AFP

Njegovi odnosi s Kitajsko so se od tega trenutka naprej nepovratno ohladili. Pritisk ameriškega predsednika Donalda Trumpa na Peking s ciljem zaustavitve severnokorejskega raketnega in jedrskega programa zato ne more prinesti pričakovanih rezultatov. Za popuščanje napetosti bi bili veliko učinkovitejši neposredni pogovori med Pjongjangom in Washingtonom.

Čeprav je ameriški zunanji minister Rex Tillerson v soboto v Pekingu izjavil, da med Severno Korejo in ZDA obstaja nekaj neposrednih komunikacijskih kanalov, je Trump dan pozneje na tviterju zapisal, da je »našemu prekrasnemu državnemu sekretarju naročil, naj ne izgublja časa za pogovore s 'malim raketarjem'«. Vsi njegovi predhodniki da so poskušali biti dobri z njim, kar pa ni prineslo rezultatov. »Zakaj bi jih torej zdaj?« se je vprašal Trump.

Severna Koreja je v odgovor na straneh ponedeljkove izdaje partijskega glasila Rodong Sinmun opozorila ZDA, da »same sebi kopljejo grob«, ker da »vojne blazneže čakajo samo trupla in smrt«.