Policisti v Fergusonu z rasno diskriminacijo ustvarili »toksično ozračje«

Poročilo o preteklem delovanju policije kaže na rasno pristranskost pretežno belopoltih policistov predmestja St. Louisa.

Objavljeno
05. marec 2015 12.16
US-JUSTICE-DEPARTMENT-CONCLUDES-RACIALLY-BIASED-PRACTICES-PREVAL
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Washington − Poročilo ameriškega pravosodnega ministrstva, ki so ga javnosti predstavili včeraj, namiguje, da so bili množični protesti na ulicah Fergusona, predmestja St. Louisa, posledica dolgoletne rasne pristranskosti tamkajšnjih policijskih enot. Več sto intervjujev in analiza več tisoč strani dokumentov je po poročanju AFP razkrila, da so se na muhi policistov največkrat znašli temnopolti prebivalci.

Povod za lanske proteste v Fergusonu je bila smrt temnopoltega najstnika Michaela Browna, ki ga je sredi belega dne ustrelil belopolti policist. Policist, ki je medtem že dal odpoved, je vztrajal, da je neoboroženega najstnika ubil v samoobrambi, čemur je pozneje pritrdila tudi velika porota. A množica je vztrajala, da so policisti pristranski in da so temnopolti prevečkrat tarča policijskega nasilja.

Njihova opozorila je zdaj potrdilo poročilo, ki razkriva, da so policisti v Fergusonu brez kakršnegakoli razloga na cesti redno ustavljali temnopolte voznike, izvajali aretacije brez utemeljenega suma in se zatekali k čezmernemu nasilju.

Protest pred policijsko postajo v Fergusonu. Foto: Michael Thomas/Getty Images/AFP

Čeprav temnopolti predstavljajo približno dve tretjini celotne populacije Fergusona, je bilo med letoma 2012 in 2014 med aretiranimi 93 odstotkov temnopoltih. Med tistimi, ki jih je policija ustavila, jih je bilo 85 odstotkov, ministrstvo navaja, da so se temnopolti verjetno počutili kot mestni bankomati, glede na to, kako pogosto so jih policisti oglobili zaradi prometnih prekrškov.

Znašli so se tudi v 88 odstotkih primerov, ko je policija uporabila silo. Redna praksa je bila med drugim tudi uporaba psov, pogostokrat ne da bi pred tem opozorili osumljenega. Eden od intervjuvanih, 14-letni najstnik, je pojasnil, da je pred hišo čakal na prijatelja, ko ga je napadel policijski pes in ga ogrizel po gležnjih, stegnu in roki.

Policisti so redno tudi nadlegovali naključne ljudi. Eden od prebivalcev Fergusona je povedal, da je leta 2012 po igri košarke ob javnem parku hladil svoj avtomobil, ko je k njemu pristopil policist in ga obtožil pedofilije.  

Prav tako so v dveh letih temnopolti dobili kar 90 odstotkov vseh opozoril, ki osumljenemu manjšega prekrška nalaga, da se zglasi pred sodiščem. Poročilo na tej točki namiguje tudi na pristranskost tamkajšnjega sodišča, saj so imeli temnopolti za kar 68 odstotkov manj možnosti, da je sodnik njihov primer ovrgel.

Rasno pristranskost policije in sodstva po navedbah ministrstva potrjujejo tudi nekatera elektronska sporočila tako zaposlenih na policiji kot na sodišču. Avtor enega od elektronskih sporočil je novembra 2008 med drugim zapisal, da predsednik Barack Obama najverjetneje ne bo dolgo zdržal v Beli hiši, češ da »noben temnopolti ne more vztrajati v redni službi štiri leta«. Ameriški CNN poroča, da so zaradi rasističnih navedb v elektronski pošti že odpustili tri občinske uslužbence, podobna usoda grozi še dvema.

Eric Holder. Foto: James Lawler Duggan/Reuters

Glavni tožilec Eric Holder je ob predstavitvi poročila policijo v Fergusonu obtožil, da je ustvarila »toksično ozračje, v katerem vladata nezaupanje in zamere«, smrt 18-letnika pa je zgolj sprožila vnaprej pripravljen »sod smodnika«. »Čas je, da voditelji Fergusona sprejmejo takojšne, celovite in strukturne korektivne ukrepe,« je še povedal.

Za celovito ukrepanje se po poročanju AFP zavzema tudi mednarodna organizacija za človekove pravice Amnesty International (AI), ki je predsednika pozvala, naj pripravi priporočila za reformo kazenskega pravosodja. »Z dolgo zgodovino rasne pristranskosti in drugih policijskih zlorab se lahko v tej državi kosa le še dolga zgodovina nezadostne odgovornosti storilcev,« je bil kritičen predstavnik ameriške AI Steven Hawkins.