Prijatelja praznih rok

Jinping je osvojil diplomatsko točko, ko ga je Trump označil za prijatelja, a je ta z raketiranjem Sirije ustrelil na večji gol.

Objavljeno
07. april 2017 13.49
TOPSHOT-US-CHINA-DIPLOMACY-TRUMP-XI
Zorana Baković
Zorana Baković

»Imela sva že daljšo razpravo in doslej nisem dobil nič. Popolnoma nič!« je izjavil ameriški predsednik Donald Trump v četrtek zvečer, neposredno pred začetkom večerje v čast kitajskemu voditelju Xi Jinpingu v njegovi floridski rezidenci Mar-a-Lago. »Ampak razvila sva prijateljski odnos in vidim, da imamo lahko na dolgi rok odlične odnose.«

Xi je sedel ob njegovem desnem boku in se zadovoljno smehljal, saj mu je že na začetku prvega srečanja s Trumpom uspelo osvojiti pomembno točko. Pri nobeni temi ni privolil v kompromis, a si je kljub temu prislužil najpomembnejše prijateljstvo na kitajskem zunanjepolitičnem seznamu. In kot je v petek zjutraj sporočila kitajska tiskovna agencija Xinhua, je ameriški predsednik sprejel vabilo kitajskega kolega, naj obišče Kitajsko, kar je še eno znamenje dobrega začetka Xijevega 24-urnega obiska v Mar-a-Lagu.

»V veliko čast mi je gostiti predsednika Kitajske in njegovo neverjetno talentirano soprogo, ki je na Kitajskem velika zvezda,« je dejal Trump, kakor da bi hotel poudariti, da ve povsem dovolj o državi, iz katere prihaja visoki gost. Xijeva soproga Peng Liyuan je res znana pevka kitajskih narodnih in revolucionarnih pesmi, ki se je, ko je postala prva dama, posvetila humanitarni dejavnosti in končala svojo estradniško kariero.

Foto: Jim Watson/AFP

Pred Xijevim obiskom na Floridi je bilo pričakovati, da bo ena izmed glavnih tem pogovorov Severna Koreja. Trump je na poti iz Washingtona v predsedniškem letalu Air Force One razlagal novinarjem, da obstaja povezava med »izjemno slabimi« trgovinskimi sporazumi, ki so jih ZDA sklenile s Kitajsko, in raketnimi provokacijami Pjongjanga. Ti dve zadevi sta »res premešani«, je dejal ameriški predsednik in dodal, da je prepričan, da bo Xi pripravljen »priskočiti« k poskusu zaustaviti severnokorejske jedrske ambicije.

Toda ko se bosta Trump in Xi danes srečala, bodo prvi koraki k prijateljstvu potekali v senci ameriškega raketiranja Sirije. Izkazalo se je namreč, da je ameriški predsednik najprej ukazal napad na enega izmed kitajskih bližnjevzhodnih prijateljev, nato pa odšel na večerjo s Xijem. Iz tega je mogoče razbrati sporočilo, da je Trump dejansko pripravljen povleči enostranske poteze tudi takrat, ko mu na poti stojita Kitajska in Rusija, ki sta že večkrat vložili veto na resolucije proti sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu.

To je bil slikovit uvod v pogovore o Severni Koreji. Trump je že izjavil, da lahko ZDA, če Kitajska ne bo pripravljena pomagati pri omejevanju severnokorejskih jedrskih in raketnih ambicij, to stori sama.

Po torkovem brutalnem napadu na Han Šajhun je predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Chunying izjavila, da Peking »nasprotuje temu, da bi kdor koli in v kakršni koli situaciji uporabi kemično orožje«, obenem pa je zahtevala »objektivno in pravično preiskavo, utemeljeno na dokazih«. Trump je z raketiranjem Asadovega vojaškega oporišča vrgel prvo rokavico v Xijev obraz, potem pa je izjavil, da se je med njima razvilo prijateljstvo. Mar-a-Lago je tako postal središče geopolitičnega merjenja moči prek tujih hrbtov. V teh dveh dneh mu najmanj pristaja naziv »letovišče«.